2025. 07. 26. szombat

1. NEM LESZ EGYHAMAR PUTYIN-ZELENSZKIJ CSÚCS

Akkora a külföldi és hazai felháborodás az ukrán korrupcióellenes szervezeteket fegyelmező törvény miatt, hogy az ukrán elnök már be is jelentette, új jogszabályt fog kidolgoztatni. Országszerte folytatódtak kisebb-nagyobb tüntetések az új szabályozás ellen, amely a legfőbb ügyész alá rendel két, eddig független intézményt. Gyakorlatilag az összes európai vezető is közölte Volodimir Zelenszkijjel, hogy így nem lesz uniós csatlakozás. Az elnök erre most úgy reagált, hogy hallja, érti és be fog nyújtani egy új törvényjavaslatot, ám hogy pontosan mikor fogja ezt megtenni, mi lesz a javaslatban, s mi történik addig, arról nem beszélt. Közben Isztambulban két hónap után ült ismét tárgyalóasztalhoz az orosz és az ukrán delegáció, ám ahogy a korábbi alkalmaknál, Moszkva most sem áll készen sem a tűzszünetre, sem arra, hogy a két ország legfelsőbb vezetői találkozzanak.

2. KARÁCSONY BÜSZKE, GYANÚSÍTOTT LETT

Gyanúsítottként hallgatja ki a rendőrség a jövő héten Karácsony Gergelyt. Budapest főpolgármesterét a betiltott Budapest Pride miatt idézték be. A Kúria tiltó döntése után Karácsony bejelentette, hogy önkormányzati rendezvényként mégis megtartják a melegfelvonulást. Az igazságügy-miniszter korábban felhívta a figyelmet arra, hogy a tiltott rendezvény szervezése és a felhívás részvételre egy év börtönnel sújtható bűncselekmény. A rendőrség azt is mondta, hogy a sima résztvevőket nem fogják büntetni. Azt is közölték, hogy nincs a rendőrségnél és nem is áll a fejlesztés alatt olyan intelligens arcfelismerő rendszer, amely alapján automatikusan bírságolni lehetne a szabálysértőket.

3. A KORMÁNY TILTJA KI A ZENEKART

Habár a szervezők kitartottak mellettük, a kormány most közbelépett, és antiszemita gyűlöletbeszéd miatt három évre kitiltotta Magyarország területéről a Kneecap nevű ír rapzenekart. A trió így nem léphet fel a Sziget fesztiválon, amelynek szervezői számos hazai tiltakozás (például száznál több neves művész petíciója) ellenére a szólássszabadságra hivatkozva ragaszkodtak a meghíváshoz. A Kneecap a Hamász és a Hezbollah melletti kiállásával, terroristák éltetésével, s nyers Izrael-ellenességével régóta borzolja az európai kedélyeket, egyik tagja bíróság elé is került, már több idei fellépésüket lemondták, két német fesztiválon is nemkívánatossá váltak. Izrael budapesti nagykövete és a Mazsihisz is örömmel fogadta a tiltást, a Sziget szerint viszont a döntés sajnálatos és rontja Magyarország nemzetközi megítélését.

4. LÁZÁR KONTRA MÉSZÁROS

A közlekedési miniszter igazságügyi szakértőkkel ellenőrizteti a legnagyobb NER-es vállalkozó cégének munkáját. A Lázár János vezette tárca még tavaly szeptemberben felmondta Mészáros Lőrinc cégével a vasúti informatikai fejlesztésre kötött szerződést, most pedig szakértők vizsgálják, nem árazták-e túl az addig elvégzett munkákat. A beruházás uniós támogatással indult, de a MÁV által feltárt súlyos minőségi hibák miatt a kormány 2023 őszén maga mondta fel az Európai Bizottsággal a projekt támogatási szerződését, hogy inkább teljesen a magyar költségvetésből finanszírozza azt, ugyanakkor 17 milliárd forinttal megemelte az eredeti közel 60 milliárdos vállalkozói díjat is. Mészárosék több alvállalkozót máig nem fizettek ki, a beruházás ügyében már a rendőrség is nyomoz. Közben Lázár bejelentette, hogy az Európai Beruházási Bank jóváhagyta a 800 milliárdos vasútfejlesztési hitelcsomagot. Van helye a pénznek: a minap egyszerre állt le a közlekedés a győri és a miskolci vonalon is.

5. BÖLCSI FEJENKÉNT 56 MILLIÓBÓL

Nem csak első látásra tűnt nevetségesen túlárazottnak az a nógrádi 12 férőhelyes bölcsőde, amely 677 millióból épült meg. Az uniós források felhasználását ellenőrző Integritás Hatóság szerint a kazári beruházás 219 millióval került többe az indokoltnál, ezért a hivatal büntető feljelentést tett. Az is kiderült, hogy lett volna alacsonyabb áron dolgozó ajánlattevő is, de őt éppen emiatt kizárták. A beruházást az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala, az OLAF is vizsgálja.

6. A PSZICHOLÓGUSOK ORSZÁGA LENNÉNK

A Corvinuson idén is nagyon magas határokat húztak, nőtt a ponthatár a BME szakjainak többségén, rekordszámú hallgatót vettek fel az ELTE szakjaira – kihirdették a 2025-ös felsőoktatási felvételi ponthatárokat. Idén 120 ezernél is több diák jelentkezett továbbtanulásra, a Corvinus sztárszakja a nemzetközi gazdálkodás képzés lett, ahova 478 ponttal lehetett bekerülni, a BME építészmérnökeinek 424 pontot kellett megugraniuk. Az ELTE a jogász szak 479 pontjával tette legmagasabbra a lécet, de még a gazdálkodási és menedzsment szakkal is tarolt, ahol 422 pont volt a minimum – a legnagyobb hazai egyetemre idén egyébként 12 és félezer fiatalt vettek fel. Népszerű volt a Pázmány egyetem pszichológiai képzése, ahol a levelezőre 482 pont volt a beugró, a legmenőbb szakok közül kizárólag a mérnök-informatikus volt az, ahova 400 pont alatt is be lehetett jutni. A pszichológia egyébként is döbbenetesen népszerű: többen jelentkeztek pszichológusnak, mint orvosnak. A legextrémebb magaslatokba a dunaújvárosi egyetem menedzsment szakja jutott, ott a maximális 500 pont kellett a bekerüléshez.

7. MINISZTERCSERÉK FÉLIDŐBEN

Nagyszabású kormányalakítást hajtott végre a lengyel miniszterelnök, hogy így nyerje vissza elvesztett lendületét, s akadályozza meg, hogy az ellenzék a múlt havi elnökválasztáshoz hasonlóan két év múlva a parlamenti voksoláson is diadalmaskodjék. Donald Tusk a 26 fős kabinetet 21-re karcsúsította, menesztette az egészségügy- és az igazságügy-minisztert, utóbbi lett volna a felelős az előző kormány elszámoltatásáért, s hogy visszacsinálja az előző vezetés bíróságokat érintő intézkedéseit. Az átalakítás nagy nyertese a külügyminiszter Radek Sikorski, aki most már miniszterelnök-helyettes is lesz, így kell menedzselnie Varsó delikát európai és amerikai kapcsolatait.

8. HARC A THAI DZSUNGELBEN

Fegyveres harc lett a politikai üzengetésből Thaiföld és Kambodzsa között: az összetűzésekben már tucatnyi thai halt meg. A vitatott határ menti thai falvakból több tízezer embert telepítettek ki, miközben mindkét ország légicsapásokat hajt végre, s a másikat hibáztatja a konfliktus kirobbanásáért. A két dél-kelet-ázsiai állam viszonya sosem volt felhőtlen, de a legújabb problémák májusban kezdődtek apróbb incidensekkel, amelyek után Thaiföld lezárta a határait, s kiutasította a kambodzsai nagykövetet, amelyeket hasonló válaszlépések követtek. Szakértők szerint nem valószínű, hogy igazi háború tör ki a két ország között, s az összecsapások egyelőre távol vannak a turisták által látogatott részektől.

9. FORRÓSÁGRA VIHAR

Már halálos áldozatai is vannak a Cipruson és Törökországban tomboló erdőtüzeknek. Limasszoltól nem messze két ember égett bent egy autóban, amellyel sikertelenül próbáltak elmenekülni a lángok elől. A szigeten 45 fokos hőség pusztít. Törökországban pedig tíz segítő halt meg, akik az ország középső részén próbálták megfékezni a lángokat. Magyarországon mától mindenhol a legmagasabb fokú hőségriadó van érvényben egészen szombat éjfélig, de közben már közeledik a lehűlés és a vihar: a hétvégi Balaton-átúszást a jósolt rossz idő miatt egy héttel későbbre tették.

10. KÉT VILÁGBAJNOKI PÓLÓEZÜST

Mindkét vízilabda-válogatottunk vesztesként hagyta el a szingapúri világbajnokság döntőjének medencéjét. A nőknek egy pillanatig sem igazán volt esélyük a görögök ellen, akik végig magabiztosan vezetve 12-9-re nyertek. A férfiak viszont az első három negyed után vezetve csak a negyedikben omlottak össze a spanyolok ellen, akiktől végül 15-13-as vereséget szenvedtünk.

Comments are closed.