1. ROHAMRENDŐRÖK A DIÁKOK ELLEN
Tényleg egyre inkább a vietnámi háború elleni tiltakozásokhoz kezd hasonlítani a helyzet az amerikai egyetemeken, ahol mind keményebbek és mind kiterjedtebbek a tiltakozások és az összecsapások is. Los Angelesben, a kaliforniai egyetemen ráadásul új szereplők is feltűntek, amikor maszkos Izrael-barát aktivisták törtek rá az egyetemi kampuszt elfoglaló palesztinbarát tüntetőkre. Az összecsapásnak végül a rendőrök vetettek véget, akik miután újabb erősítést kaptak, hozzáláttak a diáktüntetők félezer fős sátortáborának felszámolásához. A műveletben több száz rohamfelszerelésbe öltözött rendőr vett részt. Kaliforniai társaikhoz hasonlóan jártak el a New York-i rendőrök, amikor a Columbia egyetemen felállított hasonló tábort tüntették el. Kérdéses azonban ezeknek a rendfenntartói lépéseknek a tartóssága, hiszen miközben egyet felszámolnak, addig száz másik egyetemen radikalizálódnak a diákok, és egyelőre hiába a tömeges letartóztatások, nem látszik, hogy apadna a tüntetők utánpótlása vagy elszántsága.
2. MOSZKVA ÉS BRÜSSZEL KÖZÖTT
A tüntetők elszántságával Grúziában sem volt gond, mégis a parlament második olvasatban is megszavazta a külföldi ügynökökről szóló, a Putyin-rendszerből másolt törvényjavaslatot. Még egy utolsó, harmadik olvasat van hátra, és Brüsszel figyelmeztette Tbiliszit, hogy ezzel a jogszabállyal nem fog menni az uniós csatlakozás. A törvény visszavonására szólította fel az oroszbarát grúz kormánytöbbséget Washington is, miközben az ellenzéki és kormánypárti képviselők az ökölharctól sem rettentek vissza a parlamentben. A törvény mögötti alapkérdésről, vagyis arról, hogy a 3,7 milliós kaukázusi ország Európa vagy Moszkva felé forduljon, az október végi parlamenti választásokon dönthetnek majd a grúzok.
3. INFLUENSZERHARC A NAGYKÖVETSÉGEN
Fiatal influenszerek sorát hívta meg eddig vacsoráira a budapesti amerikai nagykövet, de van, aki kilóg a sorból. Az egyik legnagyobb táborral rendelkező Dancsó Péter ugyanis szektaépítésnek nevezte ezeket a követségi rendezvényeket, ahol szerinte bújtatott politikai agitáció zajlik, amelyeken ő nem kíván részt venni. Az egyik kritizált közösségi média-sztár, a Pamkutya párosa szerint viszont Dancsó fő baja az, hogy nem invitálták, míg őket meg pusztán „tudományos indíttatásból” hívták meg, merthogy egyre több ismeretterjesztő videót készítenek. David Pressman legutóbbi influenszer vacsoráján Dzsúdló, Viszkok Fruzsi, Diller Kevin, Karin Dragos és Dj Parafa voltak a vendégek, de az amerikai nagykövet az idei széderesten egy asztalhoz ültette már Schmidt Máriát és Iványi Gábort is, influenszermentes környezetben.
4. MAGYAR PÉTER FELSZÁNTJA AZ ORSZÁGOT
Habár a város kézilabda sztárcsapata csúnyán leégett és nem jutott a BL négyes döntőjébe, a közéleti kárpótlást megkapta Veszprém Magyar Péter látogatásával, amely tömegeket mozgatott meg a bakonyi városban is, ahogyan előtte már négy dunántúli kisvárosi fellépésén. A Tisza Párt még verset is kapott a gyűlésen, míg az anyák napi debreceni nagygyűlésre már Magyar Péter stílusú öltözékben várják a híveket. Magyar egyébként jelezte, indulnak budapesti listával is, mert céljuk kikényszeríteni a Fidesz és a DK nyilvános együttműködését, s közben megvan már egy fővárosi kerületi polgármester-jelöltjük is. A kormányközeli sajtó most azzal vádolja Magyart, hogy a kampányban Bajnai Gordon egykori segítőivel működik együtt. Közben Gyurcsány Ferenc elismerte, „régen volt ekkora kavarodás a magyar politikában”, de azt is leszögezte, a Tisza Párt a Fidesz politikáját képviseli, így a DK vezette baloldali koalíció kínálja az egyetlen nyugatos polgári értékrendet.
5. KARLENDÍTÉS ÉS BESZÉDLETILTÁS
Rájár a rúd a radikális jobboldalra a munkásosztály nagy ünnepén, legalábbis náci karlendítésekkel fotóztak le egy csoportot a Mi hazánk május elsejei fesztiválján. Toroczkai László pártelnök jelentéktelen médiamanipulációnak és provokációnak nevezte az esetet, s pártja folyamatos elhallgatására, lejáratására panaszkodott. Nem járt túl jól az orbánista CPAC Hungaryn felszólalt holland politikai kommentátor sem, akinek EU-ellenes előadását most a YouTube törölte gyűlöletbeszéd miatt – miközben az Elon Musk vezette X-en már 50 millióan tekintették meg a szokásos radikális kritikákat tartalmazó beszédet.
6. SOKBA KERÜLNEK A VOLT ÁLLAMFŐK
Háromfős titkársága mellé Novák Katalin lemondott köztársasági elnök egy „gazdaasszonyt” is igényelt, amint arra Hadházy Ákos független parlamenti képviselő rábukkant, aki házvezetőnőnek nevezi a beosztást. Ugyanakkor Novák – ellentétben elődeivel – rezidenciahasználatot nem kért. Nem olcsó műfaj egy korábbi államfő eltartása, amint az Schmitt Pál és Áder János elmúlt négy éves juttatásait áttekintve kiderül: csak a titkárságok működtetése negyedmilliárdba került, s mivel nem rezsivédett ingatlanban élnek, áram- és gázdíjuk tavaly már 6,8, illetve 9,4 millió forintra emelkedett. Áder esetében ráadásul az államtól használatra kapott ingatlant még át is alakították 929 millió forintért.
7. VISSZAVONTÁK A GÖDI SAMSUNG-GYÁR EGYIK ENGEDÉLYÉT
A törvényszék a civileknek adott igazat, és hatályon kívül helyezte a gödi Samsung-gyár tavaly decemberben kiadott, tíz évre szóló környezethasználati engedélyét. A Göd-ÉRT Egyesület januárban támadta meg a kiadott engedélyt – mert szerintük a kormányhivatal nem vette figyelembe például az üzem zajszennyezését –, egyben azt is kérve a bíróságtól, hogy amíg tart a pereskedés, addig tiltsák meg a gyár „környezethasználatát”. Ez most megtörtént, azaz jelenleg gyakorlatilag hatályos engedély nélkül működik az üzem, az egyesület fel is szólította az illetékes kormányhivatalt (és magát a gyárat is), hogy állítsa le a termelést.
8. ÉVTIZEDES MÉLYPONTON AZ INGATLANBEFEKTETÉSEK
Közel tíz éve nem látott alacsony számokat produkált tavaly a magyar ingatlanbefektetési piac: a forgalom mindössze 600 millió euró volt 2023-ban, ami 38 százalékos visszaesést jelent az előző évhez képest. Főképp a külföldiek hagyták itt a magyar piacot, a hazai befektetők aránya ugyanis elérte a 82 százalékot. Viszont az irodapiacon és az ipar-logisztika szegmensben emelkedtek a hozamok. Egyébként nem magyar sajátosságról van szó: egy jegybanki jelentés szerint az egész régióban hasonló folyamatok zajlanak, átlagosan 54 százalékkal csökkent a befektetések forgalma.
9. ÚJABB VILÁGCÉG A MAGYAR TAXISPIACON
A Bolt és az Uber után egy harmadik nemzetközi márka, a Gett is belép a budapesti személyszállítás-piacra. Az izraeli hátterű, londoni székhelyű cég a Taxim nevű szolgáltatóval fog nálunk együttműködni, az indulást a második negyedévre tervezik. A Taxim 2019-es alapítása óta felvásárolta a Tele 5-öt és a Best Taxit is. A Gett – várhatóan ilyen név alatt működnek majd Magyarországon is – 2011-ben indult Tel-Avivban, majd Londonban is bevezették applikáció alapú taxi szolgáltatásukat.
10. KÍNA A KEDVEZMÉNYEZETTJE A SALAMONI DÖNTÉSNEK
A Maldív- után a Salamon-szigetek választásán is Kína nyerte a világhatalmi versenyfutást. Míg az Indiai-óceáni szigetcsoporton a Pekinggel minél szorosabb kapcsolatokat óhajtó párt a parlamenti választásokon India támogatottjait győzte le, addig a Csendes-óceánon a vesztesesekkel együtt Ausztrália, Tajvan és Amerika szomorkodhat. A mindössze 600 ezer lakosú, de fontos stratégiai helyen fekvő Salamon-szigetek hagyományos támogatója a (viszonylag) közeli Ausztrália volt, de Kínának ezen szívós munkával sikerült változtatnia és elérnie, hogy szoros biztonsági együttműködés részeként még kínai rendőrök is működjenek a szigeten. Az ellenzék ezen akart változtatni és visszatérni a hagyományos nyugatos szövetségi politikához, ám a szavazók a jelek szerint kitartanának Peking mellett.