1. BÉKEMENET UTÁN MOZGÓSÍTÁS JÖN
A választási kampány finisének főpróbája volt az Orbán Viktor főszereplésével megtartott újabb Békemenet, a tizedik a műfajban. A Margitszigetre szervezett demonstráció szokottan százezres kormánypárti szimpatizánstábort vonzott szerte az országból, s a miniszterelnöki szónoklat talán legfontosabb eleme – az ezúttal is szakadatlanul ismételt háborús fenyegetés mellett – az az ígéret volt, hogy a Fidesz világrekordot jelentő mozgósításba kezd a vasárnapi szavazásra. A beszéd előtt előadás is volt, amelyen Vidnyánszky Attila rendezésében gyerekszereplők sikongattak békét követelve. Ezen különösen felháborodott az ellenzék, amely szerint éppen Orbán a háborúpárti. A Facebook egyébként törölte a köztévé oldaláról az Orbán-beszédet, indoklása szerint a videóban veszélyes személyeket és szimbólumokat mutattak. A propaganda karmesterét, Rogán Antalt néhány órával később már Londonban látták, gyerekeit a BL-döntőre vitte, vélhetően magángéppel, s a brit főváros egyik legpatinásabb szállodájának éjszakánként 3,5 millióba kerülő elnöki lakosztályát bérelte ki.
2. EZÚTTAL AKADT VALÓDI VITA IS
A köztelevízió 11 szereplős monológzuhataga után a hétvégén több felállásban és formában folytatódtak a televíziós választási viták, amelyek közös jellemzője volt a Fidesz főpolgármester-jelöltjének és listavezetőjének távolmaradása. Szentkirályi Alexandra nélkül azonban szikrázó, érvelő, kemény, de egymás személyiségeibe azért nem gázoló főpolgármester-jelölti szópárbajt folytatott egymással Karácsony Gergely és Vitézy Dávid – utóbbi volt a dinamikusabb kihívóként, számonkérve a budapesti városvezető kampányígéreteit, míg Karácsony Vitézy elmúlt 14 évének fideszes kötődéseit rótta fel. Először volt budapesti listavezetői vita is a hétvégén, amin a Fideszen kívül a Tisza Pártot sem képviselte senki.
3. BRÜSSZEL ÖSSZEFOGNA BRÜSSZELLEL A MAGYAR KORMÁNY ELLEN
Minden eddiginél keményebb javaslattal rendszabályozná meg Brüsszel a magyar kormányt – és ezúttal nem csak Brüsszelről, az EU székhelyéről, hanem Brüsszelről, a belga fővárosról is szó van. Az EU soros elnöki tisztét jelenleg betöltő Belgium ugyanis azt javasolta a többi tagállamnak, fontolják meg, hogy elveszik a soros elnökséget a jövő hónaptól átvevő Magyarország szavazati jogát. A belga külügyminiszter szerint az állandó magyar vétók után itt az ideje gyorsan végigvinni a hetes cikkely szerinti, hat évvel ezelőtt elindított eljárást.
4. SULYOK LEGFELJEBB UTÓLAG AD KEGYELMET
Nem teljesíti az államfő a kegyes halálért küzdő gyógyíthatatlan beteg Karsai Dániel kérését, nem ígéri meg előre, hogy majd kegyelmet ad az eutanáziája végrehajtásában segédkezőknek. Sulyok Tamás döntését úgy indokolta Karsainak, hogy ha erről előzetesen nyilatkozna, azzal elvonná az Országgyűlés jogalkotói és a bíróságok ítélkező hatáskörét. A kegyelmi jogkör ilyen gyakorlása szerinte ellentétes a jogkör utólagos és egyedi jellegével, ráadásul az öngyilkosságban való közreműködés bűntettének elkövetésére bátorítana. Az államfőt érintő hír, hogy a kormánypártok távolmaradásukkal határozatképtelenné tették az Országgyűlés pénteki ülését, így a Ház nem tárgyalhatta az ellenzéki előterjesztést, amely megfosztaná Sulyokot elnöki tisztségétől, amiért még ügyvédként zsebszerződéseket kötött magyar termőföld külföldi kézbe juttatására. A kormánypárti bojkott miatt a külügy informatikai rendszere elleni orosz kibertámadás ügyét se tárgyalhatták meg.
5. A MOODY’S SEM TUDJA MEGMENTENI A FORINTOT
A forint egy hete még négyhavi csúcson volt, mára viszont havi mélypontján: 392 felett is járt az árfolyam. Vagyis a Moody’s péntek esti szavai sem hatottak, pedig a hitelminősítő – amely az adósbesorolásunkon nem módosított, Magyarország továbbra is stabilan befektetésre ajánlott – sok rosszat nem mondott a magyar gazdaság aktuális állapotáról, sőt: a Moody’s szerint Magyarországnak „robusztus” növekedési kilátásai vannak, és látják, hogy a kormány elkötelezett a költségvetési konszolidáció iránt. Viszont az uniós pénzek körüli hercehurca és az orosz-ukrán háború okozta geopolitikai feszültség nem tesz jót a kockázatoknak, de legalább csökkent az ország energiakitettsége az oroszok felé.
6. NER-KÖTELÉKBE KERÜLT A KÖRSZÁLLÓ IS
Orbán Viktor kötélbarátjáé, Garancsi Istváné lett Budapest egyik ikonikus szállodaépülete, a budai Körszálló. A hotelt a Danubiustól vette meg Garancsi egyik cége, amely most több milliárdért újítja majd fel.
7. AZ OLCSÓ, HASZNÁLT AUTÓKRA VAN PÉNZÜK A MAGYAROKNAK
Csak a többéves használt autókat tudja megfizetni a magyarok többsége, ami nem javít az elöregedett magyar autópark helyzetén, az utakon futó autók átlagéletkora már most is közel 16 éves. Az elmúlt évekhez hasonlóan tavaly is csak 107 ezer új autót adtak el Magyarországon, míg a hasonló lélekszámú Ausztriában ennek a háromszorosát (320 ezret). A használt autók ára a megfékezett infláció hatására enyhén (3-5 százalékkal) csökkent a tavalyihoz képest. Az idei első negyedévben havonta 73–80 ezer adásvétel történt, míg egy évvel korábban 60–72 ezer.
8. BEVÁNDORLÓ KÉSELT NÉMET RENDŐRT
Először esett iszlamista terrortámadás áldozatául német rendőr, aki egyébként épp egy merényletet próbált megakadályozni. Egy, az iszlám európai terjedése ellen tiltakozó egyesület Mannheimben tartott rendezvényt, s már az előkészületeknél késes támadó rontott rá az egyik szervezőre. Az ő életét a hét szúrás ellenére sikerült megmenteni, a segítségére siető rendőrét, akit a fején ért több döfés, viszont nem. Egy másik rendőr végül lelőtte a 25 éves afgán támadót, aki tíz éve érkezett Németországba. Az európai választásokon a szélsőjobbal a második helyért küzdő szocdem kormánypárt gyorsan be is jelentette, hogy törvénymódosítást akarnak, hogy a bűnözőket még Afganisztánba és Szíriába is vissza lehessen toloncolni, ahova egyébként a biztonsági helyzet miatt nem.
9. NAGY VÁLTÁS, DE MÉGSEM
Először lesz női elnöke Mexikónak, és nem csak ezen a téren úttörő Claudia Sheinbaum, aki a szavazatok mintegy 60 százalékát begyűjtve lesöpörte riválisait. A 61 éves volt mexikóvárosi főpolgármester ugyanis elnöki elődeivel ellentétben nem katolikus, hiszen felmenői bulgáriai zsidó családból származnak, civil foglalkozására nézve pedig éghajlattal foglalkozó tudós, aki munkájáért sokadmagával béke Nobel-díjat is kapott. Ám győzelmének kulcsa mégsem ez, hanem az, hogy a leköszönő elnök, a baloldali nacionalista Manuel Lopez Obrador őt támogatta. Sheinbaum meg is ígérte, hogy ugyanazt az utat fogja követni, mint elődje, bár ez az út inkább népszerű, mint sikeres: az államosítások és a baloldali gazdaságpolitika alaposan lefékezte az ország növekedését, a drogkartellek véres hatalma pedig soha nem volt még ilyen látványos.
10. A REAL TIZENÖTÖDSZÖR, A GYŐR HATODSZOR
Öt év szünet után ért ismét a csúcsra a Győr női kézilabdacsapata, amely a nagy esélyes dán Esbjerg legyőzése után a döntőben a német Bietigheimet verve hatodszorra szerezte meg a Bajnokok Ligája-trófeát a budapesti Final Fourban. Úgy fest, a labdarúgó Bajnokok Ligáját pedig a spanyol sztárcsapat Real Madridnak találták ki: 2–0-ra verték a királyiak a londoni döntőben a harmadik fináléját elbukó Borussia Dortmundot. A madridiaknak ez volt a tizenötödik BL/BEK-győzelme, s a dicső hőskori kezdetek mellett ebből hatszor az elmúlt évtizedben diadalmaskodtak. A tizenöt trófea éppen annyi, mint a sorozat történetének eddigi összes angol győzelme együtt, s hárommal több az olasz elsőségeknél – a Realt egyébként a Milan követi hét sikerrel az örökranglistán. A két klubot pedig összeköti a BL-történet legeredményesebb vezetőedzőjének személye: az olasz Carlo Ancelotti az egyetlen, aki ötször szerezte meg a kupát (már a néggyel is egyedül állt), háromszor a Real, kétszer a Milan mestereként – ráadásként utóbbi csapattal még játékosként is elhódította a legnemesebb európai serleget.