1. OSZTÓDÁSSAL SZAPORODNAK
A jelek szerint nemhogy egyesülne, de még tovább darabolódik a szélsőjobb az Európai Parlamentben. Szuverenisták néven akarnak frakciót alapítani azok a szélsőségesek, akik a két másik szélsőjobbos frakciónak is túl szélsőségesek: Magyarországról például a Mi Hazánk. Az ő egyetlen képviselőjük csatlakozna 15 némethez, hat lengyelhez, három bolgárhoz és még pár jelentéktelen pártocskához. Ugyanakkor nem csak a szélsőjobb morzsolódik: a liberálisoktól kilépett hét cseh képviselő, így a liberálisoknak már esélyük sincs megtartani a harmadik helyüket a frakciók erősorrendjében, ami komoly problémát jelenthet az EU vezető posztjainak elosztásánál is, hiszen az elvileg a jobbközép, a balközép és a liberálisok koalícióján alapul. Ugyanakkor annyiban meg is könnyebbülhetnek a liberálisok, hogy az Orbán Viktor szövetségesének számító Andrej Babis exkormányfő vezette cseh párt sokkal inkább volt populista, mint liberális.
2. AHOL VANNAK KÖVETKEZMÉNYEK ÉS AHOL NINCSENEK
Nem maradt következmény nélkül a szocialistáknál a baloldali pártok katasztrofális választási szereplése: lemondott az MSZP két társelnöke, Kunhalmi Ágnes és Komjáthi Imre is, a tisztújítást előtte a párt régi motorosai közül Lamperth Mónika és Lendvai Ildikó is erősen szorgalmazta – utóbbi szerint a jelenlegi baloldali pártokra ebben a formában már nincsen szükség, s Gyurcsány Ferencnek is háttérbe kellene vonulnia. Nem volt ennyire önkritikus a baloldali összefogásban résztvevő Párbeszéd-Zöldek nevű formáció, amely önállóan még sosem került a parlamentbe, kongresszusuk viszont megerősítette Szabó Rebeka és Barabás Richárd társelnökök mandátumát. Tisztújítás lesz az EP-ből és a fővárosi közgyűlésből is kiszorult Momentumnál is, a liberális párt elnöki posztjáért a korábbi vezető Fekete-Győr Andráson kívül elindul Tompos Márton alelnök.
3. MEGFIZETHETETLEN NYARALÁS
A magyarok 71 százaléka már egy ötnapos külföldi nyaralást se engedhet meg magának. Hiába alacsonyabb az infláció a környező uniós országokban, mint nálunk, a forint 7 százalékkal ér kevesebbet az euróhoz képest, mint tavaly. Ezért aztán Erdélyben 13, Horvátországban 11, Szlovéniában 10, Olaszországban 8 százalékkal kerül többe a nyaralás a tavalyihoz képest. Egy felmérés szerint a 30 és 59 év közöttiek 8 százaléka azt tervezi, hogy hitelt vesz fel a nyaraláshoz, ettől azonban a jegybank óva int, mert egy nyaralás árának törlesztése két-három évbe is beletelhet.
4. PRIDE BUDAPESTTŐL BANGKOKIG
Több volt a nagykövet, mint az ellentüntető a hétvégén minden atrocitás nélkül lezajlott budapesti melegfelvonuláson. A homoszexuálisok szempontjából ennél jóval fontosabb események zajlottak más földrészeken: a parlament döntése után Thaiföld lesz az első délkelet-ázsiai ország, ahol engedélyezik az egyneműek házasságát. Eddig Ázsiában csak Tajvan és Nepál tett így. A délnyugat-afrikai Namíbiában pedig a bíróság nyilvánította alkotmányellenesnek a homoszexuális kapcsolatokat bűncselekménynek minősítő törvényeket. Afrikában egyedül Dél-Afrikában legális a melegházasság.
5. BOTRÁNY A BÉCSI CEU DIPLOMAOSZTÓJÁN
A palesztin nép melletti tüntetéssel zavarta meg végzős diákok egy csoportja a bécsi Közép-európai Egyetem diplomaosztó ünnepségét. A palesztin kendős, zászlót lobogtató diákok azzal vádolták a Magyarországról elüldözött CEU vezetését, hogy az izraeli kormánnyal összejátszva támogatja a népirtást, többen Izrael megsemmisítését követelték. Az ünnepi beszédet tartó mexikói diák szónoklatát teljes egészében a palesztin ügynek szánta. Elmondta, hogy hiába kérték a CEU vezetését az „Izrael által elkövetett népirtás elleni” kiállásra, az megtartotta a kapcsolatait az izraeli egyetemekkel és cégekkel. Mindez azért is figyelemre méltó, mert éppen a CEU alapítója, az amúgy zsidó Soros György volt az egyik támogatója az amerikai egyetemeken zajló palesztinbarát tüntetéseknek. Közben az izraeli kormányfő bejelentette, hogy lassan véget érnek a nagyszabású hadműveletek a gázai övezetben, ami lehetőséget ad a hadseregnek, hogy északra összpontosítsa az erőit, ahol a libanoni Hezbollah okoz egyre több problémát, s az egyre szaporodó összecsapások könnyen háborúba torkollhatnak.
6. ÚJABB ISZLAMISTA TERRORTÁMADÁS OROSZORSZÁGBAN
Három hónappal a moszkvai terrortámadás után most Oroszország déli részén csaptak le iszlamista fegyveresek, legalábbis minden valószínűség szerint ők lehettek, hiszen a célpontok ortodox templomok és zsinagógák voltak. Több helyszínen összehangolt akciókban összesen húsz embert öltek meg, mire a rendfenntartó erők végeztek öt fegyveressel. Dagesztán az Észak-Kaukázus többségében muszlimok által lakott része, de például az egyik támadás helyszínén, a világ egyik legidősebb városának számító Derbentben él egy ősi zsidó közösség is. A moszkvai terrortámadással a Kreml az ukránokat vádolta, jóllehet azt az akciót az Iszlám Állam magára vállalta.
7. KIGYULLADT EGY DÉL-KOREAI AKKUGYÁR
Most nem Magyarországon, hanem Dél-Koreában történt baleset egy akkumulátorgyárban, méghozzá nagyon súlyos. Több mint húsz ember halt meg az Aricell üzemében, ahol 35 ezer lítium-akkumulátor tároltak, s azok sorozatban robbantak fel, ami megnehezítette a kigyulladt gyár oltását. Az Aricellnek nincs gyára Magyarországon, az általa alkalmazott lítiumcellás technológia viszont hasonló.
8. MAGYAR ÁLDOZATAI IS VANNAK A GÖRÖG HŐSÉGNEK
Ugyanaznap dőlt meg a meleg- és a csapadékrekord is a hétvégén. A Szentes melletti Derekegyházán 37,7 fokot mértek, miközben Tokajban több mint 120 milliméter eső esett. De persze ez semmi a görög hőséghez képest, ahol már két magyar turista is életét vesztette a 40 fok feletti hőmérsékletben. Közben egy jachton mulatozó gazdag kazahoknak köszönhetően leégett az Athén közelében lévő sziget, Ídra egyetlen fenyőerdeje. A hajóról kilőtt tűzijáték ugyanis felgyújtotta a fenyvest. A jacht személyzetét őrizetbe vették.
9. TOVÁBBJUTHATUNK AZ EB-N
Nem fukarkodott az izgalmakkal a labdarúgó Eb csoportküzdelmeit záró skót-magyar mérkőzés, ahol Marco Rossi csapatának mindenképpen győznie kellett, hogy maradjon remény a továbbjutásra. A döntetlenre álló mérkőzés menete egy horrorsérülés után fordult meg, amikor a 70. percben Varga Barnabás a skót kapussal ütközve elájult, mentők vitték el, miután arccsontja több helyen eltört. Ezután a 100 percig tartó drámát az utolsó pillanatban Csoboth Kevin gólja döntötte el – az 1–0 pedig azt jelenti, hogy a magyar csapat a legjobb négy csoportharmadik egyikeként még folytathatja, ha a további mérkőzések eredményei is megfelelően alakulnak, amire az erőviszonyok alapján van esélyünk. Ha sikerülne, úgy a legvalószínűbb nyolcaddöntős ellenfél Portugália vagy Spanyolország lehet.
10. MAGYAR ÉREMURALOM AZ ÚSZÓ EURÓPA-BAJNOKSÁGON
A magyar úszócsapat sporttörténeti rekordként 31 dobogós helyezést szerezve toronymagasan végzett az éremtáblázat élén a belgrádi vizes Eb-n. Tizenkét aranyat se szereztünk még soha. Versenyzőink közül Késely Ajna, Kós Hubert és Milák Kristóf is két elsőséget szerzett, ám Milák királyszámában, a 200 pillangón elért szoros címvédése mellé nem társult igazán jó időeredmény, ami aggasztó az olimpiához közeledve. Egy nagy legenda viszont lemaradt és búcsúzik: Hosszú Katinka nem lesz ott Párizsban az ötkarikás játékokon, a 35 éves, háromszoros olimpiai bajnoknak ugyanis nem sikerült 200 méter vegyesen megúsznia a kvalifikációs szintet a római úszóviadalon, így elesett hatodik olimpiájától.