1. ÚJ VÁLASZTÁS HELYETT KARÁCSONY-TETOVÁLÁS
A Kúria a választási bizottság döntését helybenhagyva nem rendelt el új főpolgármester-választást Budapesten, így Karácsony Gergely újabb ötéves városvezetői mandátumát immár a bíróság is megerősítette – a döntés különlegessége, hogy a felülvizsgálatot a 41 szavazatnyi többséggel nyertes, nem pedig a vesztes kezdeményezte. A Kúria egyébként az alulmaradt Vitézy Dávid kérelmét is elutasította, aki két kerületben ismételte volna meg a választást. Karácsony nem fellebbez az Alkotmánybírósághoz, Vitézy mérlegeli. Bárhogy is dönt, Karácsony Gergelyt nemcsak a közgyűlésben láthatja, hanem egy tetoválószalon dolgozójának lábán is, aki poénból magára pingáltatta a főpolgármester választási plakátképét „Daddy” felirattal, s az alkotást már a főhős is megtekintette.
2. GYURCSÁNY MARAD, MAGYAR PÉTER SAJTÓT IS VÁLTANA
Ez a mostani a DK legerősebb felállása, ezért a hibák ellenére folytatja a munkát az ellenzéki párt vezetése és elnöke is, jelentette be Gyurcsány Ferenc DK-vezető, aki szerint minden tőlük telhetőt megtettek a jó választási eredményért. Gyurcsány úgy látja, az elmúlt tíz év lemondásai, leváltásai az ellenzéki oldalon egyik párt megerősödését sem eredményezték; jelezte azt is, a DK számára a Fidesz rendszerellenfél, míg a Tisza Párt jobboldali demokratikus vetélytársuk, amely a húsz éve kitalált gyurcsányozást használja ellenük, miközben a Fidesz-szavazókat alig tudta megérinteni, s valójában egy „slim fit Fideszt kínál”, vezetője pedig alkalmatlan kormányfőnek. Közben a Tisza Párt EP-képviselővé lett frontembere, Magyar Péter már nemcsak Orbán Viktor rendszerét és propagandasajtóját váltaná le, hanem a független sajtónak nevezett nyilvánosság jelentős részét is a fennálló helyzet fenntartásában érdekeltnek tartva a teljes médiaelit cseréjét tűzi ki célul.
3. HALÁLOS BALESET AZ ORBÁN-CSALÁD EGYIK BÁNYÁJÁBAN
Halálos baleset történt Orbán Viktor unokaöccsének kavicsbányájában, Vámosszabadiban. A bánya területén egy tolató munkagép ütött el egy embert, aki a helyszínen meghalt. A kavicsbánya 2021 óta a kormányfő Győző nevű testvére fiának, Orbán Dávidnak a résztulajdonában van. Az Orbán-család – a legszűkebben értelmezve is – már közel 400 milliárdos cégbirodalomhoz köthető, komoly érdekeltségekkel rendelkezik a bányaiparban is, elsősorban a kormányfő édesapja, id. Orbán Győző révén. A bányákat működtető cégcsoport 2023-ban 545 milliós árbevétel mellett 92,8 milliós profitot termelt.
4. LÉGIUTASOK NEHÉZ MECCSEI
Kihúzták a gyufát a fapados légitársaságok a kormánynál azzal, hogy többször is cserben hagyták a foci Eb-re induló magyar szurkolókat. A fővárosi kormányhivatal bejelentette, hogy azonnali vizsgálatot indít a Ryanair, a Wizz Air, a SunExpress és a Eurowings ellen az elmúlt napok jelentős késései miatt. Közben Németországban más miatt bosszankodhatnak az utasok: a nemzeti légitársaság bejelentette, hogy jövő év elejétől klímavédelmi felárakat kell fizetni az Európából induló járatokon. A távolságtól függően egy és 72 euró között mozgó pótdíj már mostantól vonatkozik a jövő évi foglalásokra. A cég szerint az EU klímavédelmi szigorának extraköltségeit egyszerűen nem tudják másképpen kezelni.
5. 800 MILLIÓ ELŐRE: CSÁD A MI UKRAJNÁNK
Jóval korábban költött több mint 800 milliót a kormány a csádi misszióra, mint hogy a 200 fő katonai egység kiküldését az Országgyűlés tavaly novemberben jóváhagyta volna. Ez most derült ki a Hungary Helps program éves jelentéséből. A külügyminisztérium által biztosított 817 millió forint már szeptember közepétől felhasználható volt, mégpedig 300 millió humanitárius célokra, félmilliárd pedig bérekre és speciális járművek vásárlására. Mindeközben a Hungary Helps mindössze 100 milliót szánt a háborúban álló Ukrajnába irányuló humanitárius segítségnyújtásra. A csádi katonai misszió előkészítésében informális kulcsszerepet játszott Orbán Gáspár, a kormányfő katonatiszt fia, aki 2023 júniusa és 2024 januárja között legalább hatszor maga is részt vett a magyar delegáció csádi kormánnyal folytatott tárgyalásain.
6. MAGYAR HITEL AZ ÚJ MACEDÓN KORMÁNYNAK
Alighogy megszavazta az északmacedón parlament Orbán Viktor szövetségese, Hrisztijan Mickoszki jobboldali koalíciós kormányát, kiderült, hogy a balkáni ország gazdasági motorját egymilliárd eurós magyar hitellel rúghatják be. A májusi választást megnyerő konzervatív Belső Macedón Forradalmi Szervezet-Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja a jobboldali A mi Macedóniánkért mozgalommal és az albán kisebbségieket képviselő párttal lépett koalícióra, az új kormányt a 120 tagú képviselőházban 77-en támogatják. Mickoszki programjában komoly infrastrukturális fejlesztéseket ígért, s máris bejelentett egy hatalmas szélerőműfarm beruházást. Az új kormány csökkenti az adókat, növeli a nyugdíjakat és a béreket, s a szuverenista jobboldali fordulat ellenére is az európai integráció útján maradna.
7. ITT A HATNAPOS GÖRÖG MUNKAHÉT
Júliustól péntekenként is korán indul a görög aludni, ugyanis a szakemberhiány miatt bevezetik a hatnapos munkahetet az amúgy 10 százalékos munkanélküliséggel sújtott déli EU-tagországban. Az új szabály nem mindenkire, s nem minden szektorra vonatkozik, de az építőiparban, mezőgazdaságban és egyes szolgáltatói ágazatokban kötelezhetők lesznek a dolgozók a hatodik munkanapra is, amiért viszont 40 százalékos extra bér jár. Ahol nem kötelező a szombati robot, ott csak a munkavállalók beleegyezésével lesz ilyenre lehetőség. A jobboldali görög kormány egyébként az ilyen jellegű neoliberális gazdasági lépésekkel már javított az eladósodott ország egyensúlyán, és elkezdte a kilábalást a recesszióból.
8. ADÓEMELÉS MIATT FELGYÚJTOTT PARLAMENT
Afrikai elitgyerekek akciójának indult, de egész Kenyát megrázó tüntetés- és összecsapássorozat lett belőle, két tucatnyi halottal és lángoló parlamenttel. Az eddig a földrész egyik legstabilabb országának számító Kenya súlyos adósságtörlesztési gondokkal küzd, amin a kormányzat adóemelésekkel próbált úrrá lenni. A következő költségvetésbe betervezett adóemelések azonban az utcára vitték az egyetemistákat, akikhez gyorsan mások is csatlakoztak. Ennek, valamint a rendőrség brutális fellépésének az eredménye lett a több mint húsz halott és a megostromolt parlament. A megrettent elnök ezek után ma bejelentette, hogy visszaküldi a törvényjavaslatot, miközben a tüntetők a tiltakozások folytatását ígérik.
9. A VW FELPUMPÁL EGY TESLA-RIVÁLIST
A Volskwagen 5 milliárd dollárt kész befektetni a Tesla amerikai riválisába, az elektromos pickupokat gyártó Rivianba. A megállapodás értelmében egy közös céget is létrehoznak, amibe a német konszern további 2 milliárd dollárral szállna be. A bejelentés hírére a Rivian-részvények kilőttek, míg a VW-papírok estek – Amerikában a befektetésnek örülnek, míg Európában inkább a felmerülő költségek miatt aggódnak a befektetők. Itthon is pörgetik az elektromos járművek piacát: a 30 milliárd forintos vállalati e-autó-programban igényelt támogatások összege már elérte a keret felét. Az uniós támogatásra jövő tavaszig lehet pályázni, akkumulátor-kapacitás függvényében akár 4 millió forintot is lehet igényelni autónként.
10. DE MI MÁST IS TEHETNÉNK?
Kevesebbet iszik az emberiség, de nem eléggé. Az Egészségügyi Világszervezet friss jelentése szerint biztosan nem sikerül elérni azt a 2010-es célt, hogy az emberiség alkoholfogyasztása húsz év alatt húsz százalékkal csökkenjen. A WHO 2019-es adatai szerint ugyanis az átlagfogyasztás a 2010-es 5,7 liter tiszta szesznek megfelelő mennyiségről mindössze 5,5 literre csökkent. Továbbra is Európában iszunk a legtöbbet, 9,2 litert, bár nálunk legalább csökken a fogyasztás, miközben például Délkelet-Ázsiában nő. A szervezet (mármint nem az emberi) szerint reklámtilalmakra és magasabb adókra van szükség.