1. EURÓPAI BÉKEKEZDEMÉNYEZÉST SÜRGET ORBÁN
A Kreml szerint nem orosz, hanem ukrán légvédelmi rakéta találta el a legnagyobb kijevi gyerekkórházat, a csapásban számos felnőtt mellett négy gyerek is meghalt. Az ENSZ helyi képviselője szerint viszont az ukránok mondanak igazat, s nagy valószínűséggel Oroszországból indították a rakétát. A brutális támadás még tovább növelte az Ukrajnába áramló nyugati segélyek nagyságát, a magyar ellenzék vezetője Magyar Péter is közölte, hogy szerdán Kijevbe utazik egy nagy segélyszállítmánnyal. Közben a magyar miniszterelnök kijevi, moszkvai és pekingi tárgyalásai után európai békekezdeményezést szorgalmaz. Az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Tanács elnökének írt beszámolójában Orbán Viktor úgy véli, hogy most sokkal nagyobb a fogadókészség egy tűzszüneti javaslatra, mint korábban, amit Európának meg kéne ragadnia. A levélre egyelőre nem reagált senki, az eddigiek alapján az uniós vezetők meglehetősen nehezen viselik, hogy Orbán Magyarország soros uniós elnökségét felhasználva békeközvetítőként lép fel, egyes források fel is vetették, hogy ennek megakadályozására el kéne venni Magyarországtól a soros elnökséget, amire azért kicsi az esély. Maga az ukrán elnök egyébként úgy nyilatkozott, hogy szerinte Magyarország mérete és jelentősége okán alkalmatlan a közvetítő szerepre, arra csak Amerika, az egységes EU és Kína lehet képes.
2. A VÁRTNÁL KEDVEZŐBBEN ALAKULT AZ INFLÁCIÓ
Júniusban megállt az infláció emelkedése, sőt, éves bázison az elemzői várakozásoknál is nagyobb mértékben, egészen 3,7 százalékra csökkent a májusi 4 százalék után. Az előző hónaphoz képest átlagosan stagnáltak az árak. Éves szinten leginkább a szolgáltatások drágultak (majdnem 10 százalékkal), olcsóbbak lettek viszont a tartós fogyasztási cikkek, és kevesebbe kerül a háztartási energia is. Havi bázison idén először megállt az élelmiszerek drágulása is: májushoz képest átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek az árak – itt elég nagy a szórás, mert egy év alatt a cukor negyedével lett drágább, de a tojás ötödével olcsóbb. Elemzők az év végére várják az infláció tetőzését, ami decemberben 4 százalék felett lehet.
3. KELL A BEVÉTEL – EMELIK A BÍRSÁGOKAT
Bajban van a büdzsé, amit idén már tizenkilencedszer kellett módosítani. Miközben kiadásokat farag le a kormány, növelni igyekszik a bevételeket is. A NAV-nál augusztustól duplázzák a bírságokat: a sima mulasztásért 400 ezer forintot, a be nem jelentett munkaerőért már kétmilliót is kivethetnek. Kétmilliós büntetés jár azért is, ha valaki nem ad számlát, vagy nem őrzi meg iratait az előírt határidőig. Augusztustól a rendőrök is keményebben büntetnek az utakon. A több mint egy éve lejárt műszaki miatt a helyszínen 46800, eljárásban 93600 forint a bírság. A mozgáskorlátozottak helyén jogosulatlan várakozásért a helyszínen 65 ezer, eljárásban 156 ezer lesz a büntetés. A háborúellenes akcióterv is a bevételi oldalt erősíti, már tiltakozik is ellene a bankszövetség: visszautasítják, hogy a háborús időkben extraprofitra tettek volna szert a bankok.
4. MEGKEVERTÉK A NEMZETI KÁRTYÁT
A miniszterelnök által aláírt, mától érvényes rendelet jelentősen kibővítette a külföldről a magyar piacra hozható hiánypótló vendégmunkásokat küldő országok körét. Nemzeti Kártyát eddig az a szerb vagy ukrán állampolgár kaphatott, akit nálunk foglalkoztattak, de mostantól a nem EU-s harmadik európai országbeliek lehetnek bosnyákok, macedónok, belaruszok, moldvaiak, montenegróiak és oroszok is. A Nemzeti Kártya ezen országok magyarországi munkavállalóinak legfeljebb kétéves itt tartózkodást tesz lehetővé, s legfeljebb három évvel hosszabbítható meg. A kormány külön rendeletet hozott a vendégmunkás-tartózkodási engedélyt kapó országokról is, ezek a Fülöp-szigetek, Indonézia, Kazahsztán, Kirgízia, Grúzia, Mongólia, Vietnám, Brazília, Kolumbia és Venezuela.
5. AZ ELTE A LEGNÉPSZERŰBB EGYETEM
Idén 121 ezren jelentkeztek egyetemi képzésre, a legtöbben (17 ezren) az Eötvös Loránd Tudományegyetemen tanulnának ősztől, a második legkedveltebb majdnem 10 ezer jelentkezővel a Debreceni Egyetem, a harmadik (8400) a Szegedi Tudományegyetem. A legtöbb diák (6800) gazdálkodási és menedzsment alapképzést választott, ez évek óta a legnépszerűbb, idén a pszichológia és a jogászképzés követi. A lista végén vannak olyan szakok, szakpárok is, amelyeket mindössze egyetlen diák írt be első helyen, a pedagógusképzésben 220 ilyen szak(pár) akadt, mint például az ELTE földrajz-matematika és fizika-történelem párosa. Jellemzően egyébként művészeti képzések vannak az egydiákos listán (hárfa, zenekarvezetés), de akadnak gazdasági, műszaki és informatikus irányok is, például a Miskolci Egyetem angol nyelvű gépészmérnöke, az Óbudai Egyetem salgótarjáni mérnökinformatikusa vagy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem informatikai nyomozója magányos diák lesz.
6. FORRÓ KRUMPLI LETT A KEGYELMEZÉS
Az év első felében egyetlen kegyelmi kérvényt sem bírált el a magyar köztársasági elnöki hivatal. Az igazságügyi tárca statisztikája azt mutatja, hogy 2024-ben ezidáig sem Novák Katalin, sem Kövér László átmeneti, sem Sulyok Tamás időszakában senki kérvényét nem utasította el a Sándor-palota, ahogyan senki sem kapott államfői kegyelmet sem. Mindez pedig azt jelzi, hogy a Novák Katalin bukását és politikai földrengést okozó ügyfajtával egyszerűen nem foglalkoztak ebben a félévben, így alighanem több száz kérelem gyűlt már össze Sulyok Tamás asztalán.
7. BICSKEI IGAZGATÓT ÉRT UTOL A PEDOFILBOTRÁNY
Az államfői lemondással csúcsosodó pedodilügyes kegyelmi botrány után fél évvel a bicskei általános iskola igazgatóját is utolérte a felelőskeresés, az intézményvezető Bárányos János fideszes önkormányzati képviselő igazgatói tisztsége 27 év után megszűnik, ugyanis vezetői pályázatát sem a minisztérium, sem a tankerület, sem a Klebelsberg Központ nem támogatta súlyos szakmai és etikai kifogások miatt. Bárányos esetében már 2018-ban nehezményezte a tankerület, hogy tovább alkalmazta a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatójának bűnsegédjét, K. Endrét, aki testnevelőként dolgozhatott az iskolában. Az iskolaigazgató menesztése ellen egyébként petícióval tiltakoznak a helybéliek. Közben szexuális zaklatással vádolja egykori japán tanítványa a magyarországi orosz ortodox egyházmegye Ferenc pápával is találkozó, a magyar kormánnyal kiváló kapcsolatot ápoló vezetőjét, Hilarion Alfejev metropolitát, akit 2022-ig Kirill moszkvai pátriárka jobbkeze volt, ám akkor minden tisztségéből felmentve Magyarországra küldték.
8. TIBORCZ A POSTÁRA SEM PANASZKODHAT
A kormányfő veje, Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Gránit Biztosító lesz a többségi (67 százalékos) tulajdonosa az eddig állami tulajdonú Magyar Posta Életbiztosítónak és a Magyar Posta Biztosítónak. A tranzakció nyélbe ütéséhez már csak a hatósági engedélyeket kell megszerezniük, ami őszre várható. Tiborczék célja, hogy Waberer’s-csoportjuk, ahova a most bekebelezett biztosítótársaságok is csatlakoznak, meghatározó szerephez jusson a magyarországi biztosítási piacon. Tavaly az életbiztosítási piacon a legnagyobbak közé tartozó Posta biztosítók díjbevétele 60,7 milliárd forint, míg az adózott eredmény 2,2 milliárd volt.
9. GRÚZIA MOST NEM TAGJELÖLT
Fél évig volt az EU tagjelöltje Grúzia, amelynek vezetése Brüsszel helyett inkább Moszkvát tekintette példaképnek. Az unió ugyanis az orosz mintára készült, a külföldi szervezeteket megbélyegző ügynöktörvény miatt felfüggesztette a kaukázusi ország csatlakozási folyamatát. Befagyasztották a grúz hadseregnek beígért támogatásokat is, s hozzátették, ez csak a kezdet, még további lépések jönnek.
10. BÁRKIVEL, CSAK IZRAELLEL NE
Belpolitikában óvatos reformok mellett a rezsim feltétlen támogatását, külpolitikában Izraelen kívül a világ minden országával együttműködést ígért az új reformista iráni elnök. Az azeri apától és kurd anyától származó 69 éves szívsebész, Maszúd Peszeskjan volt az egyetlen nem keményvonalas jelölt, akit a rendszer indulni engedett és aki simán nyert is, bár meglehetősen alacsony részvétel mellett. Nagy változás több okból sem várható: az iráni reformisták csak a még sokkal szélsőségesebb társaikhoz képest mérsékeltek, ráadásul elnökök jönnek-mennek, az igazi hatalom az immár 85 éves vallási vezető és a hozzá közelállók kezében van.