2025. 07. 18. péntek

1. BRÜSSZELI SÁRGA LAP ORBÁNNAK

Megszólalt az EU vezetőit tömörítő Tanács elnöke is Orbán Viktor békemissziója kapcsán, s politikai hibának nevezte a magyar kormányfő moszkvai útját. Charles Michel azt is mondta, hogy a rengeteg uniós bírálat egyértelmű „sárga lapot” jelent Orbánnak. Michel volt az, akinek Orbán elküldte kijevi, moszkvai és pekingi tárgyalásainak beszámolóját azzal a véleménnyel, hogy Európának most kéne fellépnie békeközvetítőként. A levél azonban a jelek szerint nincs hatással a magyar kormányfő terveire, aki több forrás szerint is a washingtoni NATO-csúcs után találkozik Donald Trump elnökjelölttel, akit rendszeresen a béke legfőbb esélyének nevez, s akinek esetleges novemberi visszatéréstől a legtöbb európai vezetőnek a hideg futkos a hátán. A NATO-csúcson a korábbiaknál is nyíltabban bírálták Kínát az oroszoknak nyújtott támogatás miatt, amit Kína kikért magának, a magyar külügyminiszter pedig kijelentette, Magyarország nem fogja támogatni, hogy a NATO Kína-ellenes blokká váljék. Szijjártó Péter ismét elmondta, hogy a kormány ellenzi Ukrajna NATO-tagságát, amely pedig a csúcstalálkozó közös nyilatkozata szerint „visszafordíthatatlan” folyamat, és amit Orbán Viktor is aláírt.

2. RÉVBE ÉRT A MI HAZÁNK IS

Nemcsak szélsőjobboldali képviselője nem volt soha ennyi az Európai Parlamentnek, de szélsőjobboldali frakciója sem: sokadik próbálkozásra nagy nehezen megalakult ugyanis Szuverén Nemzetek Európája néven a harmadik szélsőjobbos képviselőcsoport is, amely egyben a parlament nyolcadik és legkisebb frakciója. A 25 fős szuverenisták fő ereje a 14 képviselőt adó német AfD, amelyet még a választások előtt kizáratott a másik szélsőjobbos frakció, a Patrióták elődjéből a francia Nemzeti Tömörülés, így a németek társak nélkül maradtak. Nekik kellett még találniuk hat országból olyan szélsőséges törpepártokat, akikkel senki más nem akart együttműködni, Magyarországról például a Mi Hazánkat. Ez mostanra sikerült, de épp hogy, hiszen a kötelező 23 képviselős és hét országos minimumot mindössze két képviselővel és egy országgal haladják meg.

3. PAZARLÁSSAL VÁDOLJÁK A JEGYBANKOT

Házon belülről, a felügyelőbizottságtól (feb) kapott súlyos bírálatot a jegybank elnöke. A jelentésük szerint törvénysértőek voltak a Patai Mihály alelnök hatáskörének kiüresítését célzó elnöki lépések. A feb pazarlással is megvádolta a jegybankot, amely korábban hiába tűzte ki célul a működési költségek csökkentését, erre mégsem törekedett, sőt, az elmúlt öt év alatt a működési kiadásai megduplázódtak. A feb hiába tett javaslatokat költségek csökkentésére, ezeket jegybank figyelmen kívül hagyta. Hiába kérték azt is, hogy közvetlenül is ellenőrizhessék a jegybank leánycégeit, erre csak korlátozottan adott lehetőséget Matolcsy, mert másként értelmezte a jogszabályt, ezért a feb törvénymódosítást is kezdeményez.

4. VEZÉRCSERE A KÜLÜGYI INTÉZETNÉL

Távozik a külügyi intézet eddigi vezetője, utódja kormányközeli források szerint egy 24 éves frissdiplomás lesz. A külügyi intézetet tavaly tavasszal társasággá alakítva a külügyi tárcától áthelyezték a miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs irányítása alá. Schőberl Márton, volt külügyminisztériumi helyettes államtitkár 2014-től vezette az intézetet. Molnár Dorina a Corvinuson szerzett tavaly mesterdiplomát nemzetközi tanulmányok szakon, és ezzel párhuzamosan a Mathias Corvinus Collegium női közéleti vezetőképzőjét is elvégezte. Jelenleg egy tanácsadó cégnél üzletfejlesztési menedzserként dolgozik.

5. A CSALÁDTAGOK IS HASÍTANAK A NER-BEN

Pintér Sándor belügyminiszter lányainak közös cége többségi tulajdont szerzett Magyarország egyik legnagyobb járműdiagnosztikai eszközeit gyártó társaságában, az Energotest Kft.-ben. A cég tavaly 3 milliárdos árbevétel mellett 86 millió forint eredményt ért el. Mérésadatgyűjtő és -kiértékelő vizsgasori vezérlő programját a közlekedési hatóság, a Magyar Autóklub és számos vizsgabázis is használja. Nemcsak a kormányfő barátja, Mészáros Lőrinc, hanem a testvére, Mészáros János is a NER-nek köszönhetően tett szert hatalmas vagyonra állami földpályázatok, trafikkoncessziók és közbeszerzések révén. Cégei tavaly is prosperáltak, így 1,4 milliárdos osztalékot tehetett zsebre idén.

6. AZ ELTE SZÁZKILENCVENEDIK AZ EURÓPAI RANGSORBAN

Tizenöt magyar egyetem szerepel a QS friss éves európai egyetemi rangsorában, amely az akadémiai elismertség, a nemzetközi együttműködések, a munkáltatói megbecsültség és a fenntarthatóság szempontjai szerint állítja sorba negyven európai ország 684 felsőoktatási intézményét. A legjobb magyar egyetem az ELTE, amely egy év alatt tizennyolc helyet javítva 190., a harminchat helyet előrelépő Debreceni Egyetem pedig a 222. lett, míg a Szegedi Tudományegyetem 228. Az európai rangsor élére idén az ETH Zurich került, harmadik helyre taszítva a tavalyi éllovas Oxfordot, második pedig a londoni Imperial College, az első nyolcban még kizárólag brit egyetemek vannak. A kelet-európai régióban a prágai Károly Egyetem érte el a legjobb, 79. helyezést, a varsói egyetem 96., a krakkói Jagelló Egyetem pedig a 120. helyen áll.

7. MEGHALT DONÁTH LÁSZLÓ

Életének 69. évében váratlanul meghalt Donáth László evangélikus lelkész, politikus. Donáth László 1994 és 2010 között az MSZP országgyűlési képviselője volt, édesapja Donáth Ferenc, a Nagy Imre-per másodrendű vádlottja volt, lánya Donáth Anna politikus. Donáth Lászlót 2010-ben Budapest díszpolgárává választották, 2012-ben Radnóti Miklós antirasszista díjjal is kitüntették. 2019-ben Donáth ellen feljelentést tett szexuális zaklatás miatt az általa alapított szeretetház egyik alkalmazottja, a bíróság első fokon szeméremsértés és testi sértés miatt is elítélte, a másodfokú bíróság viszont csak testi sértés vádjában találta bűnösnek.

8. MAGYART FELZAKLATTA A ZAKLATÁS VÁDJA

Egy korábbi tinderes randipartnere most azt állítja a Tisza Párt frontemberéről, hogy tavalyi találkozásuk során egy ötcsillagos vidéki szállodában Magyar Péter szexre akarta kényszeríteni, s agresszívan viselkedett, amikor a nő közölte, hogy nem akar lefeküdni vele. A korábbi tarcali fideszes képviselőjelölt nő azt állítja, Magyar a visszautasítás után sértegette, majd megfenyegette, hogy törölje megismerkedésük bizonyítékait. Magyar Péter adományszállító kijevi útja során reagált a vádra, az szerinte hazugság, a nőt a rogáni propaganda fizette a lejáratása érdekében, s ennek keretében régi törölt telefonos fotóit is megszerezték titkosszolgálati módszerekkel. Magyar egyébként ezúttal nem fenyeget perrel, csak azt jelezte, magánéleti vádakra a továbbiakban nem reagál.

9. KÖVETKEZIK A BUNGA BUNGA LÉGITÁRSASÁG

Rég váltott ki reptérátnevezés ilyen érdeklődést, mint az Olaszország második legforgalmasabb légikikötőjének javasolt új név. Az olasz kormány szélsőjobboldali közlekedési minisztere ugyanis a milánói Malpensát a nemrég elhunyt exminiszterelnök tiszteletére Silvio Berlusconi reptérnek nevezné át, s ezt már a légügyi hatósággal is jóváhagyatta, amit az ország baloldali fele óriási felháborodással fogadott. Az olasz repterek ugyanis felfedezők, tudósok, művészek nevét viselik, politikus nincs köztük. Ráadásul Berlusconi valóban példátlanul hosszú kormányzása leginkább a folyamatos botrányokról volt emlékezetes, a milliárdos híres volt zavaros adóügyeiről és persze leginkább szexpartijairól, úgyhogy sokak szerint inkább egy masszázsszalon kéne viselje a nevét.

10. SPANYOL-ANGOL EB-DÖNTŐ

A németországi labdarúgó Európa-bajnokság elődöntőiben Spanyolország Franciaországot, Anglia pedig Hollandiát győzte le, mindkét 2-1-es mérkőzés befejeződött a rendes játékidőben, vasárnap így angol-spanyol finálé lesz. Eközben az USA-ban zajló Copa America kontinenstorna elődöntőjében Argentína Kanadát, Kolumbia Uruguayt múlta felül – utóbbi csapat játékosai nehezen viselték a vereséget, liverpooli és barcelonai sztárjuk, Darwin Nunez és Ronald Araújo ökölpárbajt vívott a lelátón a kolumbiai drukkerekkel.

Comments are closed.