1. HARMADSZOR IS KARÁCSONY
A szavazatok egyhetes teljes újraszámolása után most már tényleg megvan a budapesti főpolgármester-választás végeredménye: Karácsony Gergely maradhat a főváros élén. A legutóbbi rontott szavazatos átvizsgáláshoz képest Karácsony előnye nőtt Vitézy Dáviddal szemben, végül 293 voksnyi különbséggel győzte le kihívóját, aki már el is ismerte vereségét, és gratulált is a régi-új városvezetőnek. A Nemzeti Választási Bizottság a procedúra végén egyhangúlag döntött az eredmény hivatalos véglegesítéséről. Karácsony elégedetten fogadta a döntést, s hozzátette: öt éven át próbálták eltaposni hivatalában, de a budapestiek kitartottak mellette, és ő folytatja zöld programja végrehajtását.
2. VOLODIMIR EGYENLŐ VLAGYIMIR
Valóban találkozott Orbán Viktor és Donald Trump utóbbi floridai birtokán. A találkozóról szűkszavúan csak annyit közölt a magyar kormányfő, hogy az része volt ukrajnai békemissziójának, és hogy Trump hatalomra kerülve „meg fogja oldani”. A brüsszeli kritikák tehát nem állították meg a Kijevből Moszkván és Pekingen át Amerikáig jutó magyar miniszterelnököt, bár annyit elértek, hogy a Trumpról kiadott közös fényképen már nem szerepel a soros uniós elnökség logója. Trump ha a békéhez nem is, de az elnöki székhez valóban egyre közelebb kerül, köszönhetően Joe Biden egyre hajmeresztőbb fellépéseinek. Most például egy beszédében a színpadon mellette álló Zelenszkij ukrán elnököt konferálta fel Putyin elnökként, a saját alelnöknőjére pedig Trumpként utalt. Az elmúlt napokban már Hollywood leghíresebb demokratája, George Clooney színész is visszalépésre szólította fel az elnököt, s hasonlóan tett már vagy húsz, igaz, nem túl befolyásos, demokrata politikus is.
3. ORBÁN FEGYVERTÁRSÁT AKARTÁK ELTENNI LÁB ALÓL AZ OROSZOK
A német sajtó és a német külügyminiszter szerint is valós az amerikai lapértesülés, amely szerint Oroszország merényletet tervezett a legfontosabb német fegyvergyár vezetője ellen. Eszerint az amerikai hírszerzők tavaly év végén és idén év elején figyelmeztették német kollégáikat, mire készül a Kreml, amelynek amúgy több európai fegyvergyáros is szerepel a célpontjai között. A megnövelt védelem aztán meghiúsította a tervet. A Rheinmetall az egyik legfontosabb fegyverszállítója az ukránoknak, de Armin Papperger nemcsak Kijevvel van jóban, hanem mások mellett Orbán Viktorral is. A Rheinmetall zalaegerszegi gyárát a magyar kormányfő adta át tavaly, idén Szegeden tették le egy másik gyár alapkövét, azaz a cég fontos szerepet játszik a magyar hadiipar tervezett felfuttatásában.
4. AKKUMULÁTORGYÁRTÓ KISHATALOM
A frissített adatok alapján is tényleg nagyot esett az ipari termelés májusban, s most már az is látszik, miért: nem kelendőek az autók és az akkumulátorok. A KSH legújabb számításai szerint a májusi ipari termelés több mint öt százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál, ami nem túl szép adat, de semmi a járműgyártás 14,5 és az akkumulátorgyártás 32 (!) százalékos visszaeséséhez képest. Ezek után nem meglepő, hogy májusban tizedével kevesebb iparcikket tudtunk exportálni az egy évvel ezelőtti mennyiséghez képest.
5. DÍJEMELÉS HELYETT KAMATEMELÉS
A kormány rendelete szerint nem háríthatják át a lakosságra a bankok a háborúellenes akcióterv keretében pár nappal ezelőtt nyakukba rakott terheket. A rendelet december 31-ig díjemelési stopot vezet be a lakossági fizetési számlák díjaira és költségeire. A kabinet pár nappal ezelőtt a háborúellenes akcióterv keretében döntött arról, hogy védelmi hozzájárulást kell fizetnie minden olyan multinacionális vállalatnak, amely a háborús időkben extraprofitra tett szert. A döntéssel nemhogy nem vezették ki a bankok különadóját, de még emeltek is rajta, sőt, extra tranzakciós illetéket is kivetettek rájuk. Ugyanakkor a kormány július 1-től eltörölte a lakáshitel THM-plafonját, ami azt eredményezheti, hogy a bankok – ha már a számladíjakhoz nem nyúlhatnak – hitelkamat-emeléssel fogják enyhíteni kárukat. Az OTP Bank már reagált is: megemelte lakáshitelkamatait 0,87–1,02 százalékkal.
6. ELÉGEDETT A KORMÁNY A BENZINÁRAKKAL
A nemzetgazdasági miniszter büszkén jelentette be, hogy a családok érdekében sikerült letörni a háborús üzemanyagárakat, amelyek a benzin esetében tíz, a dízelnél pedig hét forinttal vannak a régiós átlagárak alatt. Ráadásul a magyar árcsökkenés holnap is folytatódik: a benzin és a gázolaj is 4-4 forinttal lesz olcsóbb, vagyis az átlagár várhatóan 612, illetve 619 forintra mérséklődik.
7. ÚJ KÓRHÁZAT ÉS EGY DIÁKSZÁLLÓT KAP BUDA
Az új kórházat a budaiak Csányi Sándornak, a diákszállót – végül is – az MSZP-nek köszönhetik az egyetemisták. Összesen 67 milliárdos beruházással épít új kórházat az OTP-vezér Budai Egészségközpontja, és kap hozzá 26 milliárd állami támogatást is, mivel magán- és állami ellátást is nyújt majd. A 2027 elejére elkészülő kórházban lesz sürgősségi- és húszágyas intenzív osztály is. Fejlesztik a Budai Egészségközpont járóbeteg-ellátását is, már augusztus elejétől működik a Csalogány utcában 36 rendelős központjuk. Közben az MSZP eladta Villányi úti székházát, amelyre Leisztinger Tamás baloldali milliárdosnak volt több százmilliós jelzáloga bejegyezve. A vételár üzleti titok. Az épület volt az MSZP utolsó nagy értékű ingatlana, új tulajdonosa 72 szobás (144 férőhelyes) diákszállót, valamint irodákat alakít ki benne. Az új kollégiumba már ősszel beköltözhetnek a diákok.
8. MÉG REPTÉR IS ZÁRT BE A REKORDHŐSÉG MIATT
Már 15 megyére rendelték el a legmagasabb piros fokú riasztást a hőség miatt, amely szó szerint rekordokat döntöget. Tegnap 102 éves melegcsúcs dőlt meg, amikor a szerb határ melletti Kelebián kerek 40 fokot mértek az árnyékban. A hőség miatt a héten több fővárosi kórházban is le kellett állítani a műtőket. A klímaberendezések meghibásodása miatt kedden az Uzsoki utcai kórházban az összes műtő leállt, pár órával később a budai Szent Jánosban a traumatológiait kellett leállítani, előbbiekben 41, utóbbiban 38 fokot mértek. A két kórház látja el a fővárosi baleseti sérülések negyven százalékát, a betegeket a még működő három traumatológiai centrumba irányítják. A forróságban elesett a debreceni reptér is. Tegnap este a futópálya-ellenőrzés során olyan hibát észleltek a pálya felületén, amit a tartósan magas forróságnak tulajdonítanak. A hiba kijavításáig – legalább egy hétre – bezárták a repteret.
9. AZ EDDIGI LEGSÚLYOSABB KATASZTRÓFA PAKSON
Hazai pályán kapott nagy verést a magyar kupagyőztes Paks labdarúgócsapata, amelyet a román másodosztályú Vajdahunyad győzött le 4–0-ra a Európa-liga selejtezőinek első fordulójában. A magyar NB I-ben ezüstérmes, szokás szerint csak magyar játékosokkal felálló paksiak vezetőedzője, Bognár György azt mondta, játékosai többet gondoltak magukról, mint kellett volna, s az a baj, hogy ezzel ő is így volt. Közben a kupadöntőben az éppen a Pakstól kikapó bajnok Ferencváros már az ötödik nyári – és külföldi – átigazolását jelentette be, a belga Phillippe Rommens a holland élvonalból érkezik az Üllői útra. Előtte már a zöld-fehérek megszerezték a brazil Kady Borgest az orosz Krasznodarból, a nigériai Fortune Basseyt a cseh élvonalból, s övék lett Izraelből a ghánai Isaac Pappoe és a brazil topcsapat Corinthiansból Raul Gustavo is.
10. KŐKORSZAKI JAPÁN
Japánnak mostanra sikerült maga mögött hagynia a huszadik századot: a kormány elégedetten jelentette be, hogy már nem használják a floppy-lemezeket. A hetvenes évek elején Amerikában kifejlesztett adathordozók már az évezred végére minden országban kikoptak a használatból, a japán közigazgatás számos szerve azonban továbbra is rajtuk kért és tárolt adatokat, jóllehet már cég sem maradt, amely gyártaná őket. Az általában számítástechnikai éltanulóként elképzelt Japánban már meg is van a következő levadászásra ítélt célpont: a faxkészülékek, amelyeket számos helyen még ma sem tudott helyettesíteni az email.