2025. 07. 19. szombat

1. MAGYAR ÉREMESŐ A HÉTVÉGÉN

Nagyon megnyomta az elmúlt napokat a magyar küldöttség a párizsi olimpián. Olimpiai bajnok lett száz méter pillangón Milák Kristóf, akitől a siker után elköszönt edzője, Virth Balázs, mert szerinte a zseninek új impulzusokra lesz szüksége „az úszás szeretetének visszanyeréséhez”. Szintén aranyat szerzett a férfi párbajtőrcsapat, Halász Bence ezüstérmes lett kalapácsvetésben, Major Veronika sportlövő pedig bronzot nyert. Mellettük parádésan teljesített két kerékpárosunk, Vas Kata Blanka és Valter Attila egyaránt negyedik helyen végzett (Vas csak célfotóval maradt le a bronzról), ahogyan 1500 gyorsúszásban Betlehem Dávid is. Ezzel mára Magyarország feljött az éremtáblázat 12. helyére. Nem alakult ennyire jól a férfi kézilabda-válogatott sorsa, amely kiesett a csoportmeccsek után, a nők továbbjutottak, ahogyan a férfi pólósok is.

2. MARCHAND PÁRIZS GIGÁSZA, GYOKOVICS A CSÚCSON

Minden idők leggyorsabb és legszorosabb száz méteres síkfutás döntőjét rendezték meg Párizsban. Nem elég, hogy mind a nyolc futó 0,12 másodpercen belül ért célba, s hogy a nyolcadik ideje is bőven 10 másodperc alatt volt, s elég lett volna a negyedik helyhez Tokióban, de végül az első helyezett amerikai Noah Lyles a célfotó alapján öt ezredmásodperccel (!) nyert jamaikai vetélytársa előtt. Közben véget értek a medencés úszóversenyek, amelyek legnagyobb sztárja négy egyéni aranyérmével a 22 éves francia úszófenomén, Léon Marchand lett. Marchand a vegyesúszás trónjai mellett 200 pillangón és mellen is győzött, ráadásul két órán belül nyerte a két szám döntőjét. Az amerikai úszósztár Katie Ledecky a női sportolók abszolút rekordját állította be Párizsban nyert kilencedik aranyával, míg az Egerszegi Krisztina nyomába lépő 17 éves kanadai Summer McIntosh három aranyat szerzett ezen az olimpián. Teniszben egy korszakos óriás, a szerb Novak Gyokovics 37 évesen lett olimpiai bajnok, a címet 24 Grand Slam-győzelme ellenére karrierje legnagyobb sikerének nevezte.

3. AZ ÖKÖLVÍVÓ-SZÖVETSÉG A JUTALOMMAL POLITIZÁLT

Sportszerűen kiállt a negyeddöntőre, és ott sima pontozásos vereséget szenvedett Hámori Luca ökölvívó a vitatott nemi hovatartozású algériai Imane Kheliftől. A gender-témában rejlő politikai pontszerzés lehetőségét meglátta a magyar ökölvívó-szövetség is, amely felemelte az így ötödik helyen végző Hámori díjazását a bronzérmeseknek járó összegre. A döntés azonban megütközést keltett az ugyancsak ötödik férfi bokszolónkban, Kovács Richárd ugyanis ezt igazságtalan diszkriminációnak tartja – és azt is meglebegtette, hogy lehet, abbahagyja a sportot. Fürjes Balázs NOB-tag a Khelif-ügyben a nemzetközi olimpiai szervezet megfelelő döntését sürgette a párizsi botrány tanulságai alapján, habár elismerte, hogy nem transznemű esetről van szó.

4. ÚJRA LEGÖRDÜL A VASFÜGGÖNY?

Egyre durvább következmények fenyegetik Magyarországot az orosz és fehérorosz állampolgároknak adott vízumkönnyítés miatt. Már több mint 70 európai parlamenti képviselő írta alá azt az Európai Bizottságnak küldött levelet, amelyben az áll, hogy ha a magyar kormány nem változtatja meg a döntését, akkor meg kell vizsgálni Magyarország Schengen-tagságát, vissza kell állítani a határellenőrzést Magyarország horvát, szlovén, osztrák és szlovák határszakaszán, s érvénytelennek kell nyilvánítani a Magyarország által kiadott európai uniós vízumokat. Hasonlót szorgalmazott az egyik német tartomány belügyminisztere is, szintén arra hivatkozva, hogy a magyar vízummal orosz kémek és ügynökök juthatnak be Európába, ami komoly biztonsági kockázatot jelent.

5. FELVÁSÁRLÁSI LÁZBAN ÉGNEK A NER-LOVAGOK

Mészáros Lőrinc, Tiborcz István és Szíjj László három hónap leforgása alatt tucatnyi céget vásárolt fel 250 milliárd forintból. Tiborcz a biztosítási piacon tarolt, látszólag Mészárossal harcolva vehette meg végül a Posta biztosítótársaságait. Gránit-csoportja a lízingpiacon is terjeszkedett, és övé lett a kecskeméti konzervgyár is. Mészáros tovább nyomult az építőiparban, egy hídépítő cégre tette rá kezét, de közben lenyúlt az ország egyik legnagyobb, hulladékgazdálkodó cégcsoportjáért, és megvette az adatmentő Kürt Zrt.-t – további állami megrendelésekre számítva. Szíjj Duna Aszfaltja újabb útépítő céggel gazdagodott, most az Építőgéppel. Mindeközben a propagandagyáros Balásy Gyula nem tudja megemészteni, hogy nem nyerte meg az Integritás Hatóság egymilliárdos kommunikációs tenderét, ezért jogi lépésekre készül a döntés megváltoztatására.

6. FOGYNAK A CIGÁNY ÖNKORMÁNYZATOK

Ősztől kevesebb roma önkormányzat alakul, mint a legutóbbi választások után. Idén hat és fél százalékkal kevesebb településen rendeztek roma választást, mint 2019 őszén, ami azt jelenti, hogy 1208 helyett idén 1129 településen alakul roma kisebbségi önkormányzat is. A második legnépesebb kisebbség, a német ezzel szemben csaknem ugyanannyi helyen alakít új önkormányzatot ősszel, mint öt éve, akkor 406, idén pedig 403 településen.

7. 300 MILLIÓS BÍRSÁG A WIZZNEK

Több mint másfél évig tartó eljárás után a Gazdasági Versenyhivatal 308 milliós bírsággal sújtotta a Wizz Airt. A fő kifogás a magyar fapados ellen az volt, hogy 2018 novembere és 2024 májusa között elhallgatta, vagy nem megfelelően tájékoztatott arról, hogy az utasoknak az alapszolgáltatás választása mellett is módjuk van a kiegészítő szolgáltatások (például poggyászfeladás) külön megvásárlására, ehelyett a drágább csomagok irányába terelték őket. A Wizz Air fellebbez a döntés ellen.

8. MAJDNEM FÉLÉVES MÉLYPONTON A FORINT

Közel a 400 forintos euró: ma már 399 felett is járt az árfolyam, a magyar fizetőeszköz ennél gyengébb legutóbb március közepén volt. Szakértők szerint a pocsék nemzetközi hangulat – főképp az amerikai félelmek a gazdaság visszaesésétől –, valamint a hazai adatok mozgatják az árfolyamokat. Például az amerikai Nasdaq tőzsdeindex az elmúlt hetekben 20 százalékot, míg a japán Nikkei 30 százalékot esett, míg itthon hiába jelentős a külkereskedelmi többletünk a KSH ma közzétett adatai szerint, zuhan az export és az import is. Az előző negyedévhez képest pedig a GDP is minimálisan ugyan, de 0,2 százalékkal csökkent.

9. FOLYTATÓDNAK A BRIT ZAVARGÁSOK

Hiába hozta a bíróság a szokásokkal ellentétben nyilvánosságra annak a még éppen hogy fiatalkorú ámokfutónak a személyazonosságát, aki három kislányt késelt halálra Liverpool mellett, nem csak folytatódtak, de még ki is terjedtek a muszlimellenes zavargások Angliában. A közösségi médiában az terjedt el, hogy a gyilkos egy most érkezett iszlamista migráns, akit ismertek a hatóságok, pedig valójában Wales-ben született ruandai keresztény szülőktől. A hamis információk terjedésében állítólag az orosz titkosszolgálat is részt vett. Csaknem tucatnyi városban voltak erőszakos megmozdulások, általában pár száz szélsőjobboldali fiatal támadt rá mecsetekre, menekültszállásokra, ázsiai üzletekre, s csapott össze rendőrökkel. A nemrég hatalomra került baloldali brit kormány válságtanácskozást tartott, és kőkemény fellépést ígér a rendbontók ellen. Eddig több mint négyszáz embert vettek őrizetbe.

10. NEM VÁLASZTÁSOKON BUKOTT MEG

Miután hiába vezetett be kijárási tilalmat és lövetett a tüntetők közé, lemondott és elmenekült a Bangladest 15 éve vaskézzel irányító miniszterelnöknő. Még pár héttel ezelőtt is teljesen elképzelhetetlennek tűnt, hogy megbukjon a politikai ellenfeleit börtönbe záró Haszina Vazed, akinek uralma alatt rengeteget gyarapodott a világ nyolcadik legnépesebb országa. Ám amikor egy törvény külön előjogokat biztosított volna a kormánypárt támogatóinak az állami állások elnyerésénél, először csak a diákok vonultak utcára, majd egyre többen csatlakoztak hozzájuk, s a rendőrség brutális fellépése, több száz tüntető meggyilkolása, csak növelte a dühöt. A tüntetők ma végül megostromolták a kormányfői palotát, a kormányfő pedig lemondott, és helikopteren elmenekült, feltehetően Indiába. A hadsereg vezetője bejelentette, hogy átmeneti kormány veszi át az ország irányítását.

Comments are closed.