1. ZELENSZKIJ KIRÚGTA A FÉL KORMÁNYT
Az elmúlt időszak legpusztítóbb orosz légicsapásait és legnagyobb orosz előretörését a legnagyobb ukrán kormányalakítás követi. Egyszerre távozik a posztjáról a kül-, a bel- és az igazságügyminiszter, mint ahogy megy a hadiiparért felelős tárca vezetője, a környezetvédelmi miniszter és két kormányfő-helyettes is. Volodimir Zelenszkij elnök indoklása szerint szükség van a kormányzat megerősítésére. Közben folytatódtak a gyilkos orosz légicsapások, most a fronttól legtávolabb lévő nagyvárost, Lemberget érte találat, amelyben hét ember meghalt. Az előző nap még sokkal tragikusabb volt, akkor a kelet-ukrajnai Poltovában sikerült az oroszoknak eltalálniuk egy hadiiskolát és megölniük több mint ötven fiatalembert és megsebesíteniük több százat.
2. NEM FOGYASZTUNK, DE ADÓSODUNK
Miközben a magyar lakosság nem fogyaszt, gátolva ezzel a gazdaság növekedését, júliusban csúcsot döntött a személyi kölcsönt felvevők száma és a kamatok emelkedése ellenére is pörögnek a lakáshitelek. Az MNB adatai alapján júliusban az új hitelek összege 126 milliárd forinttal haladta meg a törlesztésekét, utoljára 2022 augusztusában volt példa ennél magasabb értékre. A háztartások hitelállománya is nőtt, július végére 10 675 milliárdos rekordra ugrott. A lakáshitelpiac továbbra is pörög, júliusban csaknem 137 milliárd volt a szerződéses összeg, ez több mint kétéves rekord. Ennek negyede támogatott hitelekből állt, ami a megemelt összegű falusi csoknak és a januártól indult csok Plusznak köszönhető. Az átlagosan felvett hitelösszeg már megközelíti a 19 milliót. Közben Varga Mihály januárra 3,2 százalék körüli nyugdíjemelést, februárra 13. havi nyugdíjat jelentett be.
3. BAJNAI EU-KILÉPÉSRŐL, TÖLGYESSY KORMÁNYVÁLTÁSRÓL
A magyar kormány sokat dolgozik azon, hogy megváltoztassa a hazai közvélemény EU-pártiságát, mert politikájával az uniós tagság nem sokáig tartható fenn; időbeli terv nincs a kilépésre, stratégia viszont van – vélekedett Bajnai Gordon korábbi miniszterelnök egy prágai fórumon, ahol azt is jelezte: kilépésünk másnapján összeomlana gazdaságunk, mert a kínai és német autógyártók távoznának. A politikai jövőt fürkészte az egykori liberális, majd fideszes politikus, Tölgyessy Péter elemző, aki szerint 14 év után először került a Fidesz olyan helyzetbe, hogy veszíthet, s Orbán rendszerére gazdasági, nem politikai veszély leselkedik. Szerinte Magyar Péter a válság terméke, a „legmodernebb politikus, aki a Mohács óta tartó panaszkultúrát egyesíti az európai populizmussal”, de hisztérikus túlzásaival lehetetlen országot irányítani.
4. MOBILMENTES PARLAMENTI ÜLÉSTEREM
A Momentum képviselőjének jutott előbb eszébe, de az ötletet azonnal felkapta a Tisza Párt vezetője is: mindkét ellenzéki erő a mobiltelefonok kitiltását javasolja a parlament plenáris üléseiről, a Momentum már határozati javaslatot is benyújtott az okoseszközök leadásának kötelezettségéről. Magyar Péter szerint a képviselők üléstermi laptopjain is le kellene tiltani a közösségi médiahasználatot, s minderre az iskolai kütyübetiltások után a példamutatás jegyében lenne szükség. A Momentum előterjesztése pedig nem adna Kövér Lászlónak felmentési lehetőséget a szabály alól, vagyis az iskolai előírásoknál is szigorúbb lenne.
5. KÖVÉR KITILT, PRESSMAN FELHÁBORODIK
Aggasztónak nevezte a budapesti amerikai nagykövet, hogy megakadályozták egy uniós tagállam parlamenti képviselőit abban, hogy emberi jogokról tárgyaljanak. David Pressman azért háborodott fel, mert Kövér László házelnök nem engedélyezte egy LMBTQ-témájú konferencia megtartását az országgyűlés épületében, amelyet az ellenzéki DK, az MSZP, a Momentum és a Párbeszéd kezdeményezett, ám Kövér a parlament tekintélyének megóvására vonatkozó törvényi kötelezettségére hivatkozva négy nappal korábban elutasította Gyurcsány Ferencék teremigénylését. A baloldali pártok a konferenciára több nagykövetet is meghívtak, ahogyan az európai ügyekért felelős miniszterek informális találkozójának résztvevőit is, a rendezvényt pedig meg is tartották, miután a CEU Nádor utcai épülete helyet adott annak.
6. A LÁZÁR-VONAT NEM VÁR
Úgy tűnik, a felek kölcsönösen kitérnek a közös vonatozás elől, s nem lesz Lázár-Magyar vasútbejárás, miután a Tisza Párt elnöke a miniszteri invitálás elfogadása után viszont újabb feltételeket támasztott, s a leglepusztultabb vonalak bejárását javasolta, míg előtte Lázár János meghívása csütörtök reggelre Kőbánya-felső állomásra szólt. Lázár utóbb úgy reagált, „reality igen, reality show nem”, mire Magyar ma estig adott határidőt a közlekedési tárca vezetőjének az általa utóbb javasolt „légkondi nélküli közös zötykölődésre”. Közben a miniszter építési fronton trükkös megoldással élt Józsefváros ellenzéki önkormányzatával szemben, amely meg akarja akadályozni a Magyar Rádió épületének bontását. Lázárék azonban a háborús veszélyhelyzet lehetőségét kihasználva a hajdú-bihari kormányhivatalra bízták a VIII. kerületi közútkezelői engedélyeket, így viszont az önkormányzat nem tudja ellenőrizni az építési területre behajtó kamionokat.
7. IGAZI NAGYHAL FOGJA A KIS HALAKAT
Az OTP-vezér Csányi Sándor halgazdálkodásba akart fogni, ezért aztán kérésére a kormány egy rendelettel megteremtette erre a lehetőséget. Senki nem értette, vajon miért terjesztették ki az öt mintagazdaságra is a természetes élővizeinken a halgazdálkodás jogát, ami korábban csak a horgászszövetségeket illette meg. Most Nagy István agrárminiszter elárulta: azért, mert Csányi Sándor egyik cége ezt kérte. Az öt új kedvezményezett mintagazdaságból kettő tartozik az érdekeltségébe: a Dalmandi Mezőgazdasági Zrt és a Bóly Zrt. – utóbbi kezdeményezte az agrártárcánál egy olyan vízterület halgazdálkodási jogának haszonbérbe vételét, amely már régóta a kezelésében van, és amit mostantól már halgazdálkodási vízterületként is hasznosíthat.
8. MÉSZÁROS ÉS A SZÉLHÁMOS
Mészáros Lőrinc nyugodtan alhat, nem ingatják meg az elsőségét a leggazdagabb magyarok toplistáján a csupán cégiratokban rejtőzködő brazilkötvényes ezermilliárdok. Napok óta lázban tartja a közvéleményt egy kalandos előéletű magyar férfi két cégének rejtélyes gigavagyona, a jelenleg állítólag Máltán élő Takács János György két cégében, a Donor Zrt.-ben és a Brasil Zrt.-ben egy-egy darab brazil államkötvény testesíti meg a jegyzett tőkét, összesen 13,5 ezer milliárd forint értékben. Takács brazil államkötvényei nagy valószínűséggel hamisak, viszont csalásra felhasználhatók. Kérdés, hogy jegyezhette be a cégbíróság, és hogy jegyezhette ellen a hivatalos iratokat ügyvéd, Hadházy Ákos országgyűlési képviselő a NAV-tól várja a választ erre, ott tett feljelentést csalás, pénzmosás és színlelt szerződés gyanúja miatt. Az adóhatóságnál bizonyára emlékezni fognak Takácsra, a 90-es években ugyanis egy adótisztviselő segítségével nyúlt le az államtól 700 milliót.
9. PÁRIZS SZERINT LONDON VONZZA A MIGRÁNSOKAT
Párizs szerint a túlságosan laza brit szabályok az okai a két ország közötti illegális migrációnak és így annak a mostani tragikus balesetnek is, amelyben 12 ember vesztette életét, köztük hat gyerek és egy állapotos nő. A szokás szerint sokszorosan túlterhelt csónakon mintegy nyolcvanan – javarészt eritreaiak – indultak neki a Csatornának, de a jármű annyira rossz állapotban volt, hogy közülük jónéhányan menet közben inkább átszálltak egy civil szervezet mentőhajójára. A nagy többség viszont folytatta az utat a csónakon, amely rövidesen elsüllyedt. A francia belügyminiszter szerint nem tudják megállítani az embercsempészeket és a csónakokat, amíg Nagy-Britanniában ennyire könnyű papírok nélkül munkába állni, és ennyire kicsi a kiutasítás esélye.
10. CSAK MAGASRÓL LEHET NAGYOT ESNI
Egy nap alatt 279 milliárd dollárral (csaknem tízezer milliárd forinttal, azaz durván az éves magyar költségvetés egynegyedével) csökkent a világ nemrég még legértékesebb vállalatának tartott Nvidia piaci értéke. Ekkora méretű vagyonvesztésre még soha nem volt példa, s a legfőbb ok, amiért ennyien akartak szabadulni a világ vezető csipgyártójának részvényeitől az, hogy korántsem övezi már olyan optimizmus a mesterséges intelligencia elterjedését. A kezdeti lelkesedés után nem látni ugyanis, hogy pontosan milyen iparágakban és milyen módon okozhatna robbanásszerű termelékenységnövekedést az új technológia.