1. TRUMP MÁSODSZOR
A várt szoros eredmény helyett Donald Trump magabiztos győzelmét hozta az amerikai elnökválasztás. A republikánus jelölt minden billegőnek jósolt államban nyert, sőt korábbi két indulásával ellentétben ezúttal az országosan leadott voksok többségét (51 százalék) is megszerezte, miközben demokrata ellenfelének csak 47,5 jutott. Kamala Harris minden egyes államban alulmúlta Joe Biden elnök négy évvel ezelőtti eredményét, Trump pedig sorozatban harmadszor bizonyította be a közvélemény-kutatók alkalmatlanságát. A republikánusok a Szenátusban biztosan, s várhatóan a Képviselőházban is többségben lesznek, így Trump két évig zavartalanul próbálhatja megvalósítani terveit: deportálni az illegális migránsokat, magas vámok bevetésével kiszorítani a kínai és európai termékeket, fellazítani a környezetvédelmi szabályokat, véget vetni az ukrajnai és közel-keleti háborúnak.
2. ORBÁN ÖRÜL, MAGYAR DIPLOMATIKUS
A világ vezetőinek Trump-rajongó kisebbsége nagy örömmel fogadta a volt elnök visszatérését, a többiek udvariasan gratulálva jelezték, hogy készen állnak a közös munkára. Az első csoportban az izraeli miniszterelnök, a szlovák kormányfő vagy az argentin elnök mellett ott a magyar miniszterelnök, aki nagy tervekről és újabb aranykorról beszélt. A második csoportba tartozik szinte az összes nyugati vezető, az ukrán elnök és a magyar ellenzék vezetője, Magyar Péter is.
3. KILŐTT A DOLLÁR, CSÚCSON A TŐZSDÉK, ESIK A FORINT, DRÁGUL AZ ÜZEMANYAG
Trump győzelme a dollár erősödését hozta az euróval és szinte minden más valutával szemben, a forint még tovább gyengült. Ugyanakkor esésnek indult az olajár és az arany árfolyama is. Trumppal a gazdasági növekedés kerülhet fókuszba, az amerikai tőzsdén jól teljesíthetnek az építőipari cégek, a bank-, illetve az energiaszektor is. Már a nyitás előtti kereskedésben kilőtt a Trumpot lelkesen támogató Elon Musk Teslájának árfolyama. A magyar tőzsde is szárnyalt: a BUX jelentős, 2,1 százalékos erősödéssel történelmi csúcson zárt, ahogy az OTP árfolyama sem volt még ilyen magasságokban korábban. A Bitcoin árfolyama történelmi magasságokban, 75 ezer dollár felett is járt. A gyenge forint azt is jelenti, hogy drágul az üzemanyag, csütörtöktől a benzin átlépi a 600 forintos átlagárat, a gázolaj pedig 620 körül lesz.
4. ZSUGORODIK A MAGYAR IPAR
Nincs megállás a lejtőn, szeptemberben tovább fogyott a magyar ipar: a termelés 7,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, augusztushoz képest 0,7 százalékos a visszaesés. Az ipari termelés 2024 első három negyedévében így 4,3 százalékkal volt kisebb, mint az előző év azonos időszakában. A német gazdaságnak, benne a húzóerőnek számító német autóiparnak kitett magyar ipargazdaságot is érintő hír, hogy a Szombathelyen és Debrecenben is jelen lévő német Schaeffler, a világ egyik vezető autóalkatrész-gyártója 4700 dolgozó elbocsátását tervezi szerte Európában. Gyál határában viszont most adták át a Mercedes kecskeméti és a BMW debreceni gyárának beszállító Magna nevű autóipari vállalat 23 milliárd forintos gyártócsarnokát.
5. NEM ÉRDEKLIK A TISZÁT AZ IDŐKÖZIK
Úgy fest, a Tisza Párt egyelőre inkább közvéleménykutatásokat akar nyerni, mint parlamenti választást, a legnagyobbá hízott ellenzéki erő elnöksége ugyanis úgy döntött, nem indít jelöltet a Potápi Árpád fideszes politikus halála miatt kiírt januári dombóvári időközi választáson, s távolmaradásra buzdítja a szavazóit is. A döntés akár logikus is lehet abból a szempontból, hogy a tolnai körzet fideszes fellegvár – viszont a Tisza-vezetés arról is határozott, hogy 2026-ig más esetleges időközi választásokon sem indulnának. Ez viszont kockázatkerülő stratégiára utal, amit Magyar Péter pártelnök úgy magyaráz, hogy felesleges lenne asszisztálniuk a kétharmados Fidesz parlamenti bábszínházához. Ugyanakkor itt a Medián friss közvéleménykutatása, mely szerint a Tisza már hét százalékkal megelőzi a Fideszt a biztos szavazók között, s vezet a teljes lakosságban is, amire Magyar úgy reagált: „most van mire szerénynek lenni”.
6. VÁDLOTT ÉS AUCHAN-TULAJDONOS EGYBEN
Az egyik legismertebb neres üzletember, Jellinek Dániel ellen emelt vádat az ügyészség az elmúlt évek egyik legnagyobb számlagyáros ügyében. A költségvetésnek mintegy 4,5 milliárd forint kárt okozó áfa-csalásnak 50 vádlottja van. Jellinek úgy került közéjük, hogy magára vállalta idős apja és egyik kollégája terhére rótt cselekményeket, amelyekért különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással és hamis magánokirat felhasználásával vádolják. A főleg ingatlanügyleteiből 250 milliárdos becsült vagyont felhalmozó Jellinek az utóbbi években Tiborcz István üzlettársaként hívta fel magára a figyelmet. Most pedig a büntetőügye mellett azzal is, hogy átvette a hazai Auchanok irányítását. Ezzel egy négy éve tartó folyamat zárult le, amelynek során Jelinek előbb tulajdont vett az Auchan cégekben, majd mostanra megszerezte az irányítási jogokat is.
7. SZÁJER VISSZATÉRT
Négyéves politikai száműzetés után visszatért a közéletbe a Fidesz korábbi európai frontembere, Szájer József. A politikus 2020-ban, a Covid-lezárások idején egy brüsszeli melegorgiáról az ereszen keresztül próbált elmenekülni a rendőrök elől, a botrány karrierjébe került akkor. Szájer mostantól Schmidt Mária felkérésére és kutatóintézete égisze alatt létrehozza és vezeti a Szabad Európa Intézetet, amely a szuverenisták elemzőműhelye lesz, politikai pályára viszont már nem tér vissza az Alaptörvény atyja. Reaktiválását harcostársa, Orbán Viktor így kommentálta: „már ideje volt”. Nehéz és hosszú út várhat viszont még a rehabilitációig Bese Gergő atyára. A Karmelita helyiségeit is megáldó katolikus papot melegorgiákon való részvétele miatt felfüggesztették, most kiderült, Ausztriában keresett volna állást, ám minden egyházmegyénél elutasították.
8. ILYEN BARÁT MELLETT ELLENSÉGRE SINCS SZÜKSÉG
Hiába a Robert Fico baloldali szuverenista miniszterelnökkel ápolt orbáni szövetség, ha az ottani legnagyobb kormánypárt enged jobboldali radikális koalíciós partnerének, s elfogadják a magyarokat sújtó államnyelv-törvényt. Márpedig jelenleg van esély erre, a Szlovák Nemzeti Párt kulturális minisztere ugyanis szigorítaná a szabályokat, a földrajzi neveknél mindig a szlovák elnevezésnek kellene szerepelnie az első helyen nagyobb betűkkel (magyar politikusok csallóközi plakátjain is például), a közlekedésben és a postán pedig kötelező lenne a szlovák nyelv használata, ezertől tizenötezer euróig terjedő bírsággal sújtva azokat a vállalkozásokat, amelyek ezt megszegik. Eközben a politikailag megosztott szlovák légkört jól jellemzi az a friss kutatás, mely szerint az országban a legmegbízhatóbb külföldi vezetőnek a nyugatbarát cseh elnököt, illetve az EU-kritikus magyar kormányfőt tartják.
9. FELDÜHÖDÖTT TÜNTETŐK ÚJVIDÉKEN
Lett politikai következménye a 14 halottat követelő újvidéki tragédiának: bejelentette lemondását a szerb építésügyi miniszter. Előzőleg viharos demonstráció volt a Vajdaság fővárosában: a felháborodott tüntetők szippantóskocsiból szennyvízzel locsolták le a városházát, amelynek az ablakait is bedobálták, a falait is összefestették a polgármester távozását követelve. Ő azonban egyelőre nem akar menni, mint ahogy a miniszterelnök sem, az országot szinte egyedül irányító Vucsics elnök pedig népszavazáshoz kötné a saját lemondását.
10. NETANJAHU LEVÁLTOTTA BÍRÁLÓJÁT
Az izraeli kormányfő kirúgta a hadügyminiszterét, amiért az a még mindig Gázában lévő túszok kiszabadítását fontosabbnak tartotta, mint a Hamász elleni további harcot. Maga Benjamin Netanjahu azt mondta, hogy bizalmi válság volt közöttük, s valóban legendásan feszült volt a két politikus viszonya. A katonák körében roppant népszerű Joav Gallant ezenkívül kifogásolta, hogy nincs terv a háború utáni helyzetre, s az ultraortodoxokat is be akarta sorozni a seregbe. Leváltásának hírére több helyen is Netanjahu-ellenes tüntetések voltak. Utódja az eddigi külügyminiszter lesz, akinek viszont közel sincs olyan katonai tapasztalata, mint az egykori tábornoknak.