1. AZ EU RONGYOSAI LETTÜNK
Az elmúlt tizenöt évben fokozatosan csúszott le Magyarország az uniós tagállamok jóléti rangsorának aljára az Eurostat friss adatsora szerint, így már Bulgáriával osztozunk az utolsó helyen. A háztartások fogyasztása alapján ebben a két országban élnek a legrosszabbul az emberek, az uniós átlag 70 százalékán. 2023-ban az uniós háztartások tényleges fogyasztása az átlaghoz viszonyítva 70 és 136 százalék között szóródott, de Magyarország eddig soha nem volt utolsó. 2010-ben még Horvátország, Lettország és Észtország is távolabb voltak az uniós átlagtól, mint mi. Kilenc országban élnek az átlag felett, az elmúlt három évben pedig 15 országban nőtt a családok fogyasztása, a legnagyobb ütemben Írország, Ciprus és Málta zárkózott fel. Ugyanakkor 11 országban csökkent a jólét, leginkább Dániában, Svédországban és Litvániában.
2. MANIPULÁCIÓ ÉS PROVOKÁCIÓ
Minden eddiginél durvább ukrán-magyar üzengetés lett a magyar karácsonyi tűzszüneti javaslat egyetlen eredménye. Először az ukrán külügy vádolta a magyar kormányt „erkölcstelen manipulációval”, mondván éppen Magyarország teszi a legtöbbet a béke ellen, hiszen minden eszközzel próbálja gyengíteni Ukrajnát. Majd jött az ukrán elnök, aki már személyesen a magyar kormányfőt vette célba, amikor közölte, hogy semmi szükségük Orbán Viktorra, hiszen Orbánnak nincs se hadserege, se semmije, amivel nyomást gyakorolhatna Vlagyimir Putyinra. Orbán viszont Volodimir Zelenszkij mondatait nevezte választ nem igénylő provokációnak. Közben Moszkvában letartóztattak egy üzbég férfit, aki gyorsan be is vallotta, hogy az ukránok megbízásából ő robbantotta fel az orosz tömegpusztító fegyverek felett rendelkező tábornokot.
3. STOP A VENDÉGMUNKÁSOKNAK
A kormány teljesen betiltaná 2025-től az unión kívülről érkező vendégmunkások foglalkoztatását. A rendelettervezet szerint Grúzia kivételével januártól egyetlen harmadik országbeli munkavállaló se kaphatna új munkavállalási engedélyt, és azok, akiknek már van két évre szóló, egyéves hosszabbítási opcióval kiadott engedélyük, az egy évre szóló opciót már nem érvényesíthetnék. Hétfőn a parlamentben is szóba került az ügy, Orbán Viktor azt mondta: „Ha lejár a munkaidejük, akkor el kell hagyniuk az országot”, és azt ígérte, hogy amíg ő a miniszterelnök, „addig mindegyik vendégmunkás haza fog menni”. Közben a hírek szerint vendégmunkásokat alkalmazó cégek a háttérben lobbizni kezdtek azért, hogy az új szabály csak júliustól legyen érvényes, illetve azért, hogy a Fülöp-szigetek kerüljön a kivételek közé.
4. MÓDOSÍTOTTÁK A VÁLASZTÁSI TÖRVÉNYT
A 2026-os választásra készülve a Fidesz kétharmados többségével módosította a választási törvényt. A körzethatárok átrajzolásával Budapest 18 egyéni mandátumából elvettek kettőt, míg Pest megyének ugyanennyit adtak a 12 mellé. Emellett Fejér és Csongrád-Csanád megye beosztása is módosult. A fővárosból az agglomerációba kiköltözők nagy száma miatt kialakult aránytalanság megszüntetésének törvényi kötelezettségét a Fidesz arra használta fel, hogy mind a 18 budapesti választókörzetet átalakították, mégpedig úgy, hogy ezzel az ellenzéknek (amely nyerésre áll Budapesten) minél hátrányosabb helyzetet teremtsenek. Változás még az is, hogy a szavazáshoz a jövőben nem lesz szükség lakcímkártyára, elég lesz a személyi, az útlevél vagy a jogosítvány is.
5. PATT UTÁN LESZ BUDAPESTI KÖLTSÉGVETÉS
Elmozdult a holtpontról a háromoldalú (Fidesz-Tisza-főpolgármester) budapesti politikai patthelyzet, a Tisza Párt ugyanis Karácsony Gergely mellé állt a költségvetési vitában. A fővárosi büdzsére a Fidesz biztosan nemmel szavaz, mert Karácsonyék túladóztatásra hivatkozva a 89 milliárdos szolidaritási adóból 50 milliárdot nem utalnak el a központi költségvetésnek, a Tiszával viszont meglesz a kényelmes többség. A képviselőkön egyébként komoly szavazási nyomás volt, miután a budapesti cégek 27 ezer dolgozóját tömörítő 17 szakszervezet sztrájkkal fenyegetett a költségvetés elutasítása esetén.
6. LÁZÁR HUHOG, ÉBERSÉG A FIDESZ-FICSÚROK ELLEN
Lassan a Micimackó Malackájához hasonló borúlátás lesz úrrá Lázár Jánoson, ha a Fidesz jövőbeli esélyeiről kérdezik. A közlekedési miniszter ezúttal egy kormányközeli bulvár-tévéműsorban szerepelve azt mondta, van olyan forgatókönyv, hogy a Fidesz elveszíti a 2026-os választást, bár ő maga nem számít erre, de a párt felkészül az eshetőségre. Közben forr a Fidesz párthű nyilvánossága is, Pesti Srácok nevű oldaluk a pesszimizmus helyett az éberségre szólít fel, a szerző szerint a Fidesz és holdudvara tele van Magyar Péterhez hasonló „alvó ügynökökkel”, ők a „nem túl tehetséges, morális iránytűvel és nemzeti elkötelezettséggel sem bíró, pénzt és pozíciókat élvező ficsúrok”, akik kihasználják a „világpolitikában mozgó Orbán Viktor” távollétét a magyar közélettől, s leleplezésük fontos a párt jövője érdekében.
7. NÁLUNK APRÓ, AZ OLASZOKNÁL DRÁKÓI KRESZ-MÓDOSÍTÁS
Azonnali hatállyal módosították a hazai KRESZ-szabályokat, méghozzá a megkülönböztető jelzést használó járművek érdekében. Eszerint ezentúl a rendőrség és a terrorelhárítás járművei is használhatják a buszsávokat villogóval, valamint mostantól megkülönböztető jelzést használó járművek előzése tilos, azok viszont figyelmen kívül hagyhatják a behajtani tilos táblákat. Ennél jóval komolyabb szigorítások történtek e héttől Olaszországban, ahol a híresen laza sofőrök ellen kemény fellépés jön drog- és alkoholfogyasztás, valamint mobilozás esetén, s véget érhet a délen oly gyakori sisak nélküli robogózás is, sőt ezt a rollerekre is kiterjesztik. Pozitív drogteszt automatikusan három éves jogosítvány-bevonást jelent. További csapás a romantikus olasz néplélekre, hogy megszűnik a legendás háromkerekű kisteherautó, a Piaggio Ape itáliai gyártása, mert kiszervezik Indiába.
8. TIKTOK, KETYEG AZ ÓRA
Már csak Trumpban bízhat a TikTok, hogy megússza a betiltást az Egyesült Államokban. Az új amerikai elnökben van is hajlandóság a kegyelemre, ezért fogadta most floridai birtokán a kínai cég első számú vezetőjét, s ezért nyilatkozott a találkozó előtt úgy, hogy ő nagyon szereti a TikTokot, mert neki köszönhetően több fiatal szavazóhoz jutott el. Hogy ebből (és Trump legendás Facebook-gyűlöletéből) lesz-e konkrét segítség, azt nem tudni. A közösségi médiaóriás fellebbezését ugyanis elutasította a bíróság, és a cégnek január 19-ig – azaz egy nappal Trump beiktatása előttig – kell vagy eladnia a TikTokot egy megbízható, tehát nem kínai új tulajdonosnak vagy beszüntetnie amerikai tevékenységét.
9. ELÖNTÖTT SZIGET
Négy nappal a katasztrófa után a francia hatóságnak fogalmuk sincs még arról sem, nagyságrendileg hány halottat követelt az a ciklon, amely lecsapott Mayotte szigetére az India-óceánon. Hivatalosan egyelőre két tucat áldozatnál járnak, de a becslések a több ezret sem zárják ki, s pontos számot valószínűleg soha nem fogunk tudni, Mayotte ugyanis a Comore-szigetcsoport egyetlen tagja, amely francia kézen maradt, s ebből következően a többi szigetről százezerszámra érkeznek oda az illegális migránsok. A minden korábbit felülmúló pusztítás miatt a francia elnök a csütörtöki EU-csúcsot is kihagyja, hogy Mayotte-ra repüljön, ahol a fosztogatások megakadályozására éjszakénként kijárási tilalmat vezettek be. A vihar Mayotte után lecsapott Mozambikra, ahol legkevesebb ötvenen haltak meg és több tízezren váltak hajléktalanná.
10. VINÍCIUS AZ ÉV FIFA-LABDARÚGÓJA
Az Aranylabdát nem ő kapta, dühöngött is Rodri győzelme miatt klubjával együtt sértetten, ám a FIFA dohai gáláján már a Real Madrid labdarúgója, a brazil Vinícius Júnior lett az év játékosa. A nemzetközi futballszövetség rendhagyó módon nem januárban, hanem már most, a Katarban ma este rendezett Real-Pachuca (mexikói) Interkontinentális Kupa döntőjének előestéjén adta át éves kitüntetéseit, az év góljáért járó Puskás-díjat a Manchester United argentin játékosa, Alejandro Garnacho kapta az Everton elleni ollózásáért. Az év edzője a Real BL-győztes trénere, Carlo Ancelotti lett, a legjobb kapus pedig az Aston Villa hálóját őrző argentin világbajnok, Emiliano Martínez.