1. TRUMP ELZÁRTA A MAGYAR SAJTÓCSAPOT IS
Első intézkedéshulláma egyik lépéseként Donald Trump 90 napra felfüggesztette a külföldi segélyprogramokat, amely magyarországi civil szervezetek és sajtótermékek esetében is a már megítélt támogatások leállítását jelenti. A pénzeket itthon szétosztó Ökotárs Alapítvány és Mérték Média Műhely már értesítette a Szabad Média Pályázat idei győzteseit a kifizetések stopjáról, összesen 173 millió forint fagyott be a kormánysajtó által Pressman-árváknak gúnyolt közegben, a listán éllovas Magyar Hang és Klubrádió tízmillió forinttól esik el, a 444 hírportál pedig nyolcmilliótól. A hivatalba lépett amerikai elnök közben woke-ellenes küzdelmét is folytatja, felfüggesztette a hadsereg érzékenyítő programjait, első elnökségéhez hasonlóan rendeletben küldi el a transzneműeket a katonaságtól, s helyezi oda vissza az oltásmegtagadókat.
2. NETTÓ 421 EZER AZ ÁTLAGFIZETÉS
Míg a fővárosban csaknem 510 ezer forint volt a havi nettó átlagfizetés tavaly az első három negyedévben, addig a sereghajtó Szabolcsban a 310 ezret sem érte el, Békésben se sokkal jobb a helyzet, ahol ez 318 ezer volt, Nógrádban is alig haladta meg 329 ezret. Az országos átlag nettó 421 ezer volt, a tavalyi első három negyedévben a nettó fizetések országosan 13,7 százalékkal nőttek, a fővárosban ennél kevésbé, 12,7 százalékkal, Győr-Moson-Sopronban is csak 11,2 százalékkal. A szellemi dolgozó száma két megye kivételével mindenhol emelkedett, míg a fizikaiaké három megye kivételével mindenhol csökkent, ezt a KSH szerint hazai ipar elhúzódó mélyrepülése okozhatja.
3. TOMBOL AZ INFLUENZAJÁRVÁNY
Nyolc éve fordult elő utoljára, hogy annyian betegedtek meg az influenza vírusától, mint most. Becslések szerint január 13. és 19. között az országban – a hónap első hetében mért húszezerhez képest – már 53 800-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. A népegészségügyi központ a rendkívülinek tekinthető járványhelyzetben nem kezdett a védőoltások felvétele mellett kampányolni, csupán a szokásos heti jelentésében mutatja be az aktuális megbetegedési számokat. Ennek oka lehet az is, hogy a hatóság a szennyvizekben mért eredmények alapján arra számít, hogy a fertőzések számának emelkedése a közeljövőben megáll.
4. MAJDNEM EZER GYEREK HIÁNYZIK AZ OTTHONOKBÓL
Január közepén országosan 891 gyermekvédelmi gondoskodásba vett kiskorút keresett eltűntként a rendőrség. Ezek a kiskorúak gyermek- és lakásotthonból, vagy nevelőszülőktől tűntek el, ide tartoznak azok is, akiket ideiglenes hatállyal helyeztek el, de lakásotthonba még nem fogadták be őket. Valójában még több gyerek szerepel eltűntként a rendőrség adatbázisában, összesen 1303, ennek az az oka, hogy a körözési törvény alapján nem kötelező kitölteni, hogy a kiskorú gyermekvédelmi intézményből vagy családból tűnt-e el. A rendőrség szerint legtöbbször nem hagyományos értelemben vett eltűnésről van szó, mert a kiskorú tartózkodási helye általában ismert.
5. SZLOVÉNIA GYORSABBAN REAGÁLT
Ismét bombariadó volt egy magyar középiskolában, a tiszaújvárosi intézményt kiürítették. Közben kiderült, hogy a múlt csütörtöki, 313 iskolát érintő fenyegetéshullám mögött profi internetes elkövetők állhatnak, az emailek ukrán IP-címekről érkeztek orosz szolgáltatón keresztül, amelyekre a világon bárhonnan lehet regisztrálni, s a levelek kiküldésekor olyan VPN-módszert használtak, ami a visszakövetést nagyon megnehezíti. Tegnap egyébként Szlovéniában kaptak a magyar esethez hasonlóan az iskolák tömeges fenyegetéseket, ott viszont mindössze 18 intézményben maradt el emiatt a tanítás, mert a hatóságok nagyon gyorsan reagáltak, s megállapították, hogy alacsony kockázatú generált üzenetekről van szó.
6. KEGYELEM ÉS KORMÁNYÁTALAKÍTÁS
Előre menekül a nem lanyhuló szerbiai tüntetéshullám intenzitásának csillapítása érdekében a szerb államfő. Alekszandar Vucsics amnesztiát ígért a zavargások miatt letartóztatott diákoknak, bejelentette a kormány legalább ötven százalékos átalakítását, a miniszterelnök már le is mondott. A helyzet azért ennyire feszült, mert a belgrádi egyetemisták blokád alá vonták a főváros legforgalmasabb csomópontját, atrocitások is történtek, verőlegények támadtak diákokra. Lemondott az újvidéki polgármester is a párbeszéd érdekében, hiszen az ellenállást az ottani vasútállomás tizenöt életet követelő beomlásának tragédiája indította el. Miután a társadalmi felháborodás már Vucsics teljes rendszerét fenyegeti, az elnök a tragédia összes dokumentumának nyilvánosságát is megígérte, valamint a felsőoktatás anyagi támogatásának húsz százalékos emelését. Ha mindez kevés lesz, a Vajdaság elszakadásával riogató Vucsicsék előrehozott választást írhatnak ki.
7. A NÉMETEKKEL ÉS A FRANCIÁKKAL BORONGUNK EGYÜTT
Rossz irányba mennek a dolgok az európaiak túlnyomó többsége szerint, s ebben a magyarok sem kivételek, sőt. Egy nemzetközi közvélemény-kutatás szerint a magyarok négyötöde úgy látja, rossz irányba tart az ország, amivel sikerült még két százalékpontot rontanunk az egy évvel korábbi kilátásainkon. Ami azonban semmi a németek 13 és a franciák 17 százalékos éves változásához képest (82 illetve 90 százalékra). Ha optimistákat keresünk, akkor Indiáig vagy Dél-kelet-Ázsiáig kell utaznunk. Már csak a magyarok 16 százaléka gondolja, hogy a gazdaság jól teljesít, de a legnagyobb aggodalomforrás a korábbiakhoz hasonlóan az egészségügy helyzete.
8. KÍNAI ÚJABB TERÜLETEN TÖR ELŐRE
Egy pillanat alatt olvadt el az amerikai előny a jövő legfontosabb technológiájának tartott mesterséges intelligencia területén, s ebbe a változásba a nyugati tőzsdék és az amerikai techcégek is beleremegtek. Kínában ugyanis megjelent egy DeepSeek nevű mesterséges intelligencia applikáció, amelynek a kifejlesztése töredékébe került amerikai társaiénak, miközben teljesítményben nagyjából azonos velük, ráadásul sokkal csekélyebb energiafogyasztás mellett. S mindezt a kínaiak úgy érték el, hogy az amerikai korlátozások miatt nem is jutnak hozzá a legfejlettebb csipekhez. Ezek után nem is meglepő, hogy az elmúlt napokban a DeepSeek lett a legtöbbet letöltött ingyenes app az Egyesült Államokban, lehagyva a híres ChatGPT-t, a New York-i tőzsdén pedig zuhanórepülésbe kezdtek a techcégek részvényei. Például a legfejlettebb csipek gyártójának, a Nvidiának az értéke egy nap alatt 16 százalékkal, azaz 500 milliárd dollárral (!) lett kevesebb.
9. KONGÓ, A FÖLDI POKOL
Fellángolt az igazán soha ki nem aludt polgárháború Afrika második legnagyobb országában. Egy lázadócsoport ugyanis elfoglalta Kongó nyugati részének nagyvárosát, a csaknem milliós Gomát. A lázadók nemcsak a kormányerőket futamították meg, de megöltek egy tucat afrikai ENSZ-békefenntartót is. A lázadócsoport nagyrészt kongói tuszikból áll, akiket a szintén tuszi vezetésű Ruanda támogat, s egyik céljuk a leszámolás a Kongóba menekült hutu fegyveresekkel, akik 30 éve népirtást követtek el Ruandában, a másik pedig a kelet-kongói ásványkincsek megszerzése. A harcok miatt az elmúlt hetekben 400 ezer ember menekült el otthonából.
10. MAGYAR ÍRÓ ÚJABB NEMZETKÖZI DÍJA
Megint rangos elismerést vehetett át a magyar kortárs szépirodalom egyik világszerte ismert klasszisa. Krasznahorkai László ezúttal Stockholmban kapta meg a Kulturhuset Nemzetközi Irodalmi Díjat, amelyet korábban a katalán Jaume Cabré és a lengyel Olga Tokarczuk is elnyert. A szerző a kitüntetést svéd fordítójával közösen 2022-ben megjelent legutóbbi, Herscht 07769 című regényéért kapta, amely napjaink Németországának keleti felén játszódik. A Herscht még kiadása évében elnyerte itthon a Libri irodalmi díját, de szép nemzetközi fogadtatása volt az író előző, Báró Wenckheim hazatér című munkájának is, amely az Egyesült Államok legfontosabb elismerését, a Nemzeti Könyvdíjat kapta meg. Krasznahorkai tavaly elnyerte a spanyol Formentor-díjat is, tíz éve pedig neki ítélték az alternatív irodalmi Nobelnek is nevezett Nemzetközi Man Booker-díjat.