1. MÁR A KORMÁNY IS MAGASABB INFLÁCIÓRA SZÁMÍT
Tavaly 4002 milliárd forint lett a központi költségvetés hiánya, ami a GDP 4,9 százaléka, ezt jelentette a KSH a Eurostatnak. Eredetileg 2,9 százalékos hiányt terveztek, de az év közben 4,5 százalékosra módosított újat sem sikerült tartani. Legjobban a kamatkiadások nőttek, az infláció miatt csaknem 15 százalékkal kellett többet fizetni, mint 2023-ban. Társadalmi juttatásokra 8,8 százalékkal, az állami dolgozók béreire pedig 14,8 százalékkal költöttünk többet, mint egy évvel korábban, míg az egyenleg javítása érdekében a beruházásokat fogták vissza 12,6 százalékkal, valamint a bevételi oldalon 6,4 százalékkal több folyt be áfából és 10,8 százalékkal nőtt a jövedelemadóból származó bevétel. A nemzetgazdasági minisztérium közben bejelentette, hogy az idei inflációs várakozást 3,2-ről 4,5 százalékra növeli, míg az idei a GDP-növekedés mértékét 3,4-ről 2,5 százalékra csökkenti.
2. DRÁKÓI KÁBÍTÓSZERSZIGOR JÖN
Nem teketóriázott az új drogügyi kormánybiztos, máris benyújtotta a parlamentnek kábítószerellenes javaslatait, melyek kemény szigorításokat tartalmaznak. A legfontosabb változások szerint a jövőben csak az mehetne elterelésre, aki elárulja dílerét, vagyis bevallja, kitől vette a drogot, valamint ezentúl a szintetikus dizájner drogok használata is bűncselekménynek minősülne. Emellett elkobozhatóak lesznek a kábítószerkereskedelemhez használt ingatlanok és járművek, s akár egy évre is bezárhatnak olyan üzleteket, amelyek érintettek droggal kapcsolatos bűncselekményekben. Az új tételek közt szerepel az is, hogy két év börtönt is kaphat, aki kábítószert kínál, átad, tíz főnél nagyobb társaságban pedig ez három évig terjedhet, valamint kereskedők feltételes szabadlábra már nem bocsáthatók a jövőben.
3. KIFOGOTT A POLOSKA AZ ÁLLAMFŐN
Megszólalt, bár túl sok mindent nem mondott a köztársasági elnök, akit a Tisza Párt vezetője többször felszólított arra, foglaljon állást, vajon gyűlöletkeltő volt-e Orbán Viktor március 15-i poloskázó beszéde, figyelembe véve az azóta Magyar Péterék aláírásgyűjtő pontjait ért verbális és fizikai atrocitásokat. Sulyok Tamás szerint azt, hogy mi a gyűlöletbeszéd, „azt mindig kontextusban kell értelmezni, egyébként azok önkényes értelmezések, amit én nem pártolok”. Sulyok azonban egyáltalán nem említi meg az orbáni poloskázást, ellenben egy saját magát ért alpári publicisztikai sértést és két Magyar Péter-kijelentést is felidézve úgy fogalmaz, „ha énrólam azt lehet mondani, hogy egy szatyor fing vagyok, a választókról, hogy büdös szájúak, az EP-képviselőkről, hogy agyhalottak, akkor ez a közbeszéd meghatározott stílusát képviseli, amik nekem szubjektíve nem tetszenek”. Ezt Magyar úgy kommentálta, „Orbán kesztyűbábja nem merte idézni főnöke poloskázását”. Közben elfogták a tiszás aktivistákat Kelenföldön akasztással fenyegető férfit és eljárás indult a Magyarék körmendi fórumát megzavaró ellen is.
4. KULLANCSRA VÁMPÍR
Beszállt a lázáros kormánypárti NER-kullancsozásba a miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely is, igaz, ő rögtön egykori barátja, Magyar Péter ellen fordította minisztertársa új szlogenjét. Gulyás egyetért Lázár Jánossal a hatalomba csimpaszkodó, feltűnő luxuséletformát mutató „üzletemberek” kártékonyságával, de hozzátette: van remény számukra a NER-en kívül is, hiszen „az ellenzék vezetésébe is várják őket”. Gulyás amúgy Lázár Csongrád megyei vadászkastélyáról azt gondolja, „egy batidai ház ma itthon nem a kirívó gazdagság megtestesítője”. Másképp látja Magyar Péter, aki a „luxizást unó Gróf batidai Lázár” figyelmébe a kullancs helyett a vámpírt ajánlotta, amely „egy szippantásra, mint ön, több energiát szív el a nemzettől, mint sok ezer kullancs”.
5. LAKÁSHITELEK KAMATPLAFONNAL
Már négy banknál is elérhetők az öt százalék alatti kamatozású lakáshitelek a 35 év alattiaknak. Az önkéntes kamatplafonnak megfelelő hiteleket 60 négyzetméternél kisebb lakás megvásárlásához adják, amelyek vételára 1,2 millió forint/négyzetméter alatti, és legalább A+ energetikai besorolásúak. Az Erste Banknál az első öt évben a kamat 4,69 százalék, ezután 1,90 százalékponttal nő. A K&H-nál 4,70 százalék az induló kamat, de plusz feltétel a lakás-, illetve hitelfedezeti biztosítás. Az ötödik év után itt is emelik a kamatot. Az OTP végig fix kamattal kínálja a hitelt, az első öt évben 5, utána 6,8 százalékossal. Pénzpiaci hír még, hogy elkezdték az új jegybankelnök, Varga Mihály aláírásával ellátott bankjegyek nyomtatását, júniustól kerülnek forgalomba.
6. ÚJ VÁRÓLISTA-PROTOKOLL
Új váróslista-protokoll szabályokat vezetett be mától az egészségbiztosító a térd- és csípőprotézisre váró betegeknél. A cél az, hogy újra elérjék a 2019-es várakozási időket, amikor „csak” 28 ezren vártak műtétre, szemben a mostani több mint 32 ezerrel. A várólisták ledolgozására tavaly kapott plusz forrás 40 százalékát fel sem használták a kórházak, míg az új protokoll a jogosultság megállapítása mellett szigorítja a várólistára felkerülést. Jelenleg 8129-en várnak csípőprotézis műtétre, az átlagos várakozási idő az elmúlt hat hónapban 122 nap volt, térdprotézisre 15 237-en várnak, itt 262 nap volt az átlagos várakozás. Közben a gödöllői önkormányzat pedig nem vár, hanem átadja szakrendelőjét az államnak, forráshiány miatt ugyanis képtelen működtetni.
7. MARTONVÁSÁR A MAGYAR BAJKONUR
A világűrt ugyan még nem, de a készülő négyezer négyzetméteres épület legmagasabb pontját már elérte az építkezés Martonvásáron, ahol a 2026 második felében elkészülő magyar űripari központ bokrétaünnepségét tartották. A NER egyik gigavállalata, az infotechnológiával foglalkozó 4iG a Remtech űrközpontban közepes méretű műholdak gyártását készíti elő, közte a hazai HUSAT program nyolc mesterséges égitestje készül majd a Fejér megyei kisvárosban. A rendezvényen Nagy Márton gazdasági miniszter azt mondta, részt veszünk a globális űrversenyben, a műholdgyártási képesség pedig biztonsági és szuverenitási kérdés is. A magyar gazdaság irányítója azt is jelezte, készül a magyar űrtörvény, amely létrehozza a Nemzeti Űrügynökséget is.
8. A BREXIT ÚJABB KÖVETKEZMÉNYE
Holnaptól már csak előre megvásárolt beutazási engedéllyel utazhatnak a magyarok és más uniós országok polgárai Nagy-Britanniába. Az ETA-nak nevezett elektronikus utazási engedélyt egy külön erre a célra kifejlesztett applikáción keresztül kell igényelni, 16 fontba, azaz 7700 forintba kerül, s legfeljebb két évig, illetve az útlevél lejártáig lesz érvényes.
9. AMERIKAI TANK A KELET-EURÓPAI MOCSÁRBAN
Csaknem egy hét kellett ahhoz, hogy felszínre hozzák azt az amerikai tankot, amely legénységével együtt elsüllyedt egy litván mocsárban a belarusz határ mellett. A négy amerikai katonából egyelőre csak három holtteste került elő, s azt sem tudják még, miként tévedt a mocsárba a gyakorlatozó jármű. Oroszország legszorosabb szövetségesének számító Fehéroroszország nyugati határain mindenhol nagyon feszült a helyzet, Lengyelország néhány nappal ezelőtt a menedékkérelmek benyújtásának jogát is felfüggesztette a Belaruszból érkező migránsoknál, mert szerinte Moszkva velük akarja destabilizálni Európát. Emberi jogi szervezetek szerint viszont ezzel nehéz helyzetbe hozta a fehérorosz rezsim elől menekülő ellenzékieket is.
10. TAJVANON IS ÁTTELELTEK
Kína nagy hadgyakorlatba kezdett Tajvan partjainál, hogy ezzel is elvegye a sziget kedvét a függetlenedéstől. A kínai hadsereg egy képet is készített az általa parazitának nevezett tajvani elnökről, amelyen őt egy undorító zöld poloskaszerű bogárnak ábrázolja. Laj Csing-te egy évvel ezelőtt lett a valójában független, de önálló országként el nem ismert sziget vezetője, s mivel ellenfelénél szeparatistább nézeteket hangoztat, Peking már hivatalba lépése után hadgyakorlattal jelezte nemtetszését. A mostani manőverek közvetlen előzménye pedig az amerikai hadügyminiszter térségbeli látogatása, amelyen összefogást sürgetett Kína ellen.