2025. 07. 12. szombat

1. REPÜLŐRAJT HELYETT MÉLYREPÜLÉS

Év elején még repülőrajtot ígért a nemzetgazdasági miniszter, de a KSH ma közzétett friss GDP-adata azt mutatja, hogy ez most nem sikerült. A bruttó hazai termék az első negyedévben 0,4 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakit és 0,2 százalékkal az előző negyedévihez képest is mérséklődött. Az elemzői várakozások ellenére minimális GDP-növekedés sem történt, sőt, visszaesett a magyar gazdaság, és úgy tűnik, nem képes tartósan javuló pályára állni. A KSH szerint az ipar és az építőipar fékezte a GDP-t, míg a szolgáltatási ágazat javított rajta. Az EU-ban egyedül magyar gazdaság zsugorodik, az eurózónában az első negyedévben az éves növekedést kifejező GDP-index 1,2 százalék lett, míg nálunk -0,4. A magyar nemzetgazdasági miniszter ennek ellenére továbbra is optimista. Nagy Márton ma bejelentette, hogy a 100 új gyár programot 150-re emelik.

2. AMERIKÁBAN SINCS REPÜLŐRAJT

Csúnya ajándékot kapott elnökségének századik napjára Donald Trump: az amerikai gazdaság zsugorodott az első negyedévben. Miközben tavaly az utolsó három hónapban még 2,4 százalékkal bővült a világ legnagyobb gazdasága, az idei elsőben 0,3 százalékkal csökkent, ennek ellenére az elnök elődjét, Joe Bident hibáztatta a csalódást keltő mutatóért. Ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy a jövő is ilyen borús, s nem csak az elnök által sortűzszerűen bejelentett új vámok miatti egyszeri visszaesésről van szó. Amelyeknél maga Trump is próbál visszakozni: bejelentette például, hogy az amerikai autógyártóknál részben ellensúlyozza az alkatrészek behozatalára kirótt vámokat. A gazdaság állapotával párhuzamosan mozog az elnök népszerűsége is: bár elkötelezett szavazói nagyon jónak értékelik a munkáját, az ingadozók kiábrándulása miatt összességében jelentősen romlott Trump megítélése.

3. INNEN SZÉP KORMÁNYOZNI

Elhárult az utolsó akadály az új német kormány megalakulása elől, a szociáldemokrata párttagság ugyanis rábólintott a keresztény pártok vezetésével kötött koalícióra. A szocdemek alig több mint fele voksolt, de több mint 80 százalékuk támogatta a koalíciót, amit régen nagynak neveztek, de most inkább kicsinek, lévén már a szélsőjobboldali AfD a legnépszerűbb párt. A Friedrich Merz vezette kormány kedden léphet hivatalba, és lesz dolga bőven, hiszen a német gazdaság továbbra is nagyon halovány. A most közölt első negyedéves adatok szerint ugyanis 0,2 százalékos növekedéssel épphogy csak sikerült elkerülni a recessziót, de például a Magyarország szempontjából is kiemelt jelentőségű Volkswagen és Mercedes is tragikus első negyedévről számolt be: mindkét cég nyeresége több mint 40 százalékkal esett vissza az egy évvel ezelőttihez képest.

4. NEM KELL LECSERÉLNI WEBERT A PLAKÁTJAINKON

A papírformának megfelelően újraválasztották az Európai Unió legnagyobb pártcsaládjának vezetőjévé Manfred Webert. A néppárti bajor politikus és Orbán Viktor közötti feszültség a jövőben sem fog csökkenni, erre részben garancia a néppárt kongresszusán megszavazott program, amely még több támogatást és gyorsított uniós csatlakozást szorgalmaz Ukrajnának. A magyar kormányfő szerint ez szégyen, Weber viszont azt üzente, hogy jövőre Magyar Péter lesz Magyarország új arca, Orbán pedig mehet nyugdíjba.

5. NEM ADHAT MÁLTA PÉNZÉRT ÁLLAMPOLGÁRSÁGOT

Az Európai Bíróság uniós jogba ütközőnek ítélte Málta „pénzért állampolgárságot” programját. Az bíróság szerint Málta veszélyeztette a tagállamok közötti bizalmat, amire a belső határok nélküli unióban szükség van. A programban ugyanis uniós állampolgárságot is szerezhettek azok a külföldiek, akik a befizetett pénz mellett egy évet eltöltöttek az országban, amit lakásbérlettel is igazolhattak. Máltának ebből 1,4 milliárd eurónyi bevétele származott. Hasonló célból indult a világválság után Magyarországon is a letelepedésikötvény-program. Most viszont „nemzeti érdekből” munkavállalásra kiadott tartózkodási engedélyekről szólnak a hírek. Március végéig szűk egy év alatt 1800 ilyen kérelem érkezett török, vietnámi, kínai és iraki állampolgároktól, és eddig 1442 főnek adta ki az engedélyt a belügyminiszter.

6. MAGASHÁZAK TERVE ÓBUDÁN

Miközben Budapest vezetése a mini-Dubaj-projekt elutasításával is jelezte, nem kér a fővárosi magasházakból, Óbudán, a Szentendrei és a Bogdáni út találkozásánál 11-19 emeletes lakótornyokat építtetne a 33. leggazdagabb magyar üzletember. Nagygyörgy Tibor cége, a Biggeorge Holding a Waterfront Loftnak nevezett új városrész ingatlanfejlesztője, 35 hektáron öt darab 39 méter magas, három 51 méteres és két 63 méteres lakóházat húznának fel, bennük 1400 új lakással. Az építkezés barnamezős területen történne, az egykori harisnyagyár százéves épülete mellett, de a tervet márciusban még nem támogatta a főváros, erre a részre ugyanis jelenleg csak bevásárlóközpont építhető.

7. A LIBATARTÓK TÜNTETNEK, A MÉHÉSZEK PANASZKODNAK

Több száz kacsa- és libatartó tüntetett Soltvadkerten a kormány ellen, mert nem jól kezeli a madárinfluenza-járványt és nem biztosít teljes kártérítést a levágott szárnyasokért. Az agrárminiszter támogatást ígért azoknak a gazdáknak, akik bezárják a telepüket, ily módon csökkentve a járványok kialakulásának kockázatát. Erre kétmilliárd forintot szánt a kormány, de a gazdák szerint száz milliárdra lenne szükség, mert a három dél-alföldi megyében 1200 telepen 35-40 ezer ember dolgozik. Gondban vannak a magyar méhészek is, mert télen elpusztult a méhek 60 százaléka. Ezt részben az okozta, hogy a méhek a száraz nyár miatt eltűnt vadvirágok helyett szántóföldi permetezett növényekről töltik fel magukat virágporral.

8. A VÁLÁS A LEGROSSZABB TANÁCSADÓ

Úgy fest, a lejtőn nincs megállás, ha valaki elválik a NER-csúcsragadozójának kisebbik lányától. Legalábbis Homlok Zsolt vasúti mérnök-menedzser megtapasztalhatja a hullámvasutazást, immár a mélybe zuhanva, mióta kiszállt apósa, Mészáros Lőrinc családjából: futballklubját, a Haladást már csak a szurkolók és játékosok mentették meg, s immár két legfontosabb építőipari cége is egyaránt csődvédelmet kért. 2023 eleje óta Homlok körül elfogyott a levegő, de ami ennél is tragikusabb számára, a kavics, a sín, vagyis a közbeszerzések is elmaradtak, s kegyelemdöfésként jött kartellezésért a versenyhivatal 1,2 milliárdos gigabírsága 2024 végén. A most beomlott Homlok Építőipari Kft. korábban pompás mérlegekkel büszkélkedett, maga Homlok a NER-kedvezményezettjeként pedig nem élt olyan irritáló luxuséletet, amely megnyilvánulásokra egyébként Orbán Viktor a héten azt mondta, neki nem dolga senkinek életvezetési tanácsokat adni.

9. VESZÉLYES MUNKAHELYEK

Húsz százalékkal többen vesztették életüket munkabalesetben tavaly, mint egy évvel korábban. 2024-ben az előző évhez képest enyhén csökkent a munkabalesetek száma (20400), de 13-mal többen, 75-en haltak bele. A legveszélyesebb ágazatok továbbra is az építőipar, raktározás, feldolgozóipar és a mezőgazdaság. A legtöbb halálos baleset a 45-64 közötti dolgozókat éri: az áldozatok kétharmada ebbe korcsoportba tartozik. A Magyar Szakszervezeti Szövetség a kormányt hibáztatja a halálos munkabalesetek számának növekedéséért, mert az nem veszi elég komolyan a megelőzést, kevesli a munkaügyi ellenőrzéseket és hiányolja a foglalkozási megbetegedések okainak felderítését is.

10. KAPUT RÖVIDESEN KILÖVIK

Ha minden jól megy, május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetére a második magyar űrhajós. Kapu Tibor szinte napra pontosan 45 évvel Farkas Bertalan űrutazása után követheti őt, aki a hetedik náció képviselőjeként hagyta el a Földet majdnem kilenc napra 1980. május végén. A kutatóűrhajós Kapu 32 éves, gépészmérnök, az eredeti tervek szerint már tavaly októberben felszállt volna, mostani küldetésük parancsnoka egy tapasztalt nyugalmazott NASA-asztronauta, a legénységben még lesz egy indiai és lengyel űrhajós is. Kapuéknak nyolc tudományos kísérletet kell majd végrehajtaniuk az ISS fedélzetén egy hónapos ott tartózkodásuk alatt.

Comments are closed.