1. TARTJUK A MERÜLÉSI SZINTET
Ahogy az borítékolható volt, lesújtó lett a Magyarországról szóló éves uniós jogállamisági jelentés. A brüsszeli bizottság már hatodik alkalommal értékelte az összes tagállamot, s Magyarország stabilan tartja helyét a sor végén, legyen szó a korrupció elleni harcról vagy a sajtószabadságról. A jelentést bemutató sajtótájékoztatón az igazságügyi biztos külön kiemelte Magyarországot, amely „komoly aggodalomra ad okot”, s ahol egyetlen egy területet kivéve (a bírák és az igazságügyi dolgozók fizetésemelése) sehol nem történt előrelépés. Mindennek azért is lehet jelentősége, mert Michael McGrath nagy erőkkel dolgozik azon, hogy az uniós költségvetést és támogatásokat a jövőben még szorosabban kössék a jogállamisági feltételek betartásához.
2. KARÁCSONY PÉNZT KÉR BRÜSSZELTŐL
Budapest főpolgármestere az EU központjaiba látogatva azt mondta a bizottság elnökének, hogy a Magyarország elleni jogállami eljárások alapvetően nem a kormányt büntetik, hanem nagyon súlyosan érintik az önkormányzatokat. Karácsony Gergely közvetlen források folyósítását kérte Budapestnek, mert a városnak jelenleg egyetlen megkötött uniós szerződése sincs támogatásokra. Az ellenzéki vezető szerint az Orbán-kormány pánikban van, elvesztette az irányítást, s jövőre kormányváltás várható. A hosszú huzavona után már EU-pénzekből érkező új CAF villamosok azonban Karácsonyék irányítási kompetenciáiban is hiátusokat mutatnak, mert a szélesebb és alacsonyabb padlójú járművek nem férnek fel a hidakra, a rakparti viaduktra, ám a forgalomba állításukhoz szükséges pálya- és kocsiszínfejlesztéseket nem végezte el 2022 óta a főváros a BKV jelzései ellenére.
3. TALÁNYOS PAPÍR ÉS TISZTA HANG
A Fidesz vezetése nevetséges kamunak tartja, Magyar Péter viszont Rogán Antal legbelsőbb körökből megszerzett mestertervének azt a két oldalas jegyzetet, amely valamiféle aktív ütemtervet ír le az orbáni digitális trollsereg, a Harcosok Klubja jövő áprilisi választásokig tartó időszakára. A jegyzőkönyvben – melyet aláírások és pecsétek nélkül hamisnak mondanak a Fideszben, sőt Kocsis frakcióvezető szerint ilyen megbeszélésekről nem is készülnek jegyzőkönyvek – kevés nyaralást engednének a harcosoknak, akik legfeljebb három klubhoz csatlakozhatnának, de „aktív polgári csoportokat” is létre kell majd hozni, s a választás napjára egymillió kommenttel készülni. Egy kormánypárti sajtóhír szerint a dokumentum valójában egy Fidesz-közeli kommunikációs tanácsadó ajánlata csupán, ám a Tisza Párt elnöke szerint Rogánéké, mert „a papírban szereplő időpontok stimmelni fognak”. A vezető ellenzéki erő egyébként Tiszta Hang címmel kéthetente megjelenő országos lapot indít, egymilliós példányban, amellyel a Fidesz falvakban mutatkozó előnyét akarják megtörni.
4. HÉTVÉGÉRE ÍGÉRIK A KÖZLEKEDÉS NORMALIZÁLÁSÁT
A hétfő-keddi nagy viharok vasútforgalmi értelemben kettészakították az országot, s míg a Dunántúlon fokozatosan helyreáll a közlekedés a síneken, addig Északkelet-Magyarországon az újabb esőzések megint nehézségeket okoztak, a debreceni fővonalon fa dőlt vágányokra, Püspökladány-Biharkeresztes közt a felsővezeték rongálódott – összesen a két nap alatt száznál több felsővezeték-szakadás történt, s egy motorvonatba Kőbányán villám csapott. A Balaton északi partján dízelvontatással ma már részlegesen elindult a forgalom, a délin ma tilos fürdeni 120 kilométer per órás orkán miatt. A közlekedési miniszter elnézést kért az utasoktól, ha lassabban tudtak segítségükre sietni. A miniszterelnök pedig a MÁV-Volán haváriaközpontjában járt, köszönetet mondott az ott dolgozóknak és azt jelezte, hétvégére fellélegezhet az ország a kárelhárítás közben.
5. HA KAMPÁNY, ORBÁN RÁHELÉK KÖLTÖZNEK
Bostonba költözik tanulmányai folytatására a kormányfő legidősebb lánya a családjával együtt. Orbán Ráhel ezt közösségi oldalán jelentette be, a költözést azzal indokolta, hogy felvételt nyert egy bostoni felsőoktatási intézménybe. Egy bostoni egyetemen tizenöt évvel ezelőtt egy nyári szemesztert már elvégzett a kormányfő lánya, a mostani döntését a visszavágyódással is igyekezett megindokolni. A Tiborcz-Orbán házaspár már hetekkel ezelőtt elintézte az adminisztrációt gyerekük egy ottani iskolába való beiratásához. Tiborczék egy évvel a legutóbbi választás előtt is külföldre költöztek, 2021-ben a spanyolországi Marbellán telepedtek le átmenetileg, hogy aztán a választás után nem sokkal haza is térjenek.
6. KRIPTOZÁRLAT MAGYAR REVOLUTOSOKNAK
Azonnali hatállyal felfüggesztette kriptoszolgáltatását Magyarországon a Revolut. A döntés oka az a napokban hatályba lépett törvény, amely kriminalizálta a kriptokereskedelmet, szolgáltatói és felhasználói oldalon bűncselekménnyé minősítve át a kriptók adásvételét. Péntektől még csak a vételt függesztette fel a külföldi székhelyű Revolut, mától viszont a meglévő kritopénzek eladását is. Ezzel a lépéssel befagyasztották a Revolutnál a magyar ügyfelek kriptóban tartott pénzeit. A feloldásukra majd csak akkor lesz lehetőség, ha a Revolut megkapja a kriptoszolgáltatási engedélyt Magyarországon.
7. GYORSSEGÉLY HÉVÍZNEK
A kormány 381 millió forintot ad a Hévízi Tófürdő sürgős helyreállítására. A pénz közel sem elegendő a teljes fürdőkomplexum felújításához, arra szeptember végéig készül több tárca bevonásával előterjesztés. A hévízi tavon álló, 1968-ban épült központi fürdőházat még márciusban kellett bezárni statikai problémák miatt, egy ideiglenes építménnyel a tó most is látogatható, de 2026 tavaszára már átmeneti lebegő sziget létrehozása a terv egymilliárd forintból. A tó épületeinek teljes megújítása várhatóan több tízmilliárdos beruházást igényel, a létesítmény egyébként 2013 óta nem a városhoz, hanem az ott működő állami kórházhoz tartozik.
8. KÉTHARMAD NEM NYARAL IDÉN
Idén csupán a magyarok 34 százaléka engedheti meg magának a nyaralást. Egy felmérés szerint minél idősebb valaki, annál kevésbe gondol az utazásra. Míg a fiatal 18-29 éves korosztálynak a 42 százaléka, a 60 felülieknek már csak 20, a nyugdíjasoknak ennél is kevesebb, mindössze 15 százaléka nyaral ebben a szezonban. De nem csupán a pénztárcán múlik a döntés: a diplomások 56 százaléka nyaral, az érettségizettek és a szakmunkások 35, illetve 33 százaléka, míg a legfeljebb nyolc általánost végzetteknek már csak a 20 százaléka. Az elutazó egyharmad 59 százalékának kicsit, 19 százalékának pedig nagyon kellett spórolnia rá. A nyaralók 35 százaléka 100 és 250 ezer forint közötti összeget, további 18 százalék pedig 50-100 ezer forintot költ el egy főre számítva.
9. MARSEILLE KÖRNYÉKE LÁNGOKBAN
Több mint száz ember sérült meg Marseille-ben, miután a napok óta pusztító erdőtüzek elérték a második legnagyobb francia város peremét. Majdnem egy napra a repteret is le kellett zárni, de azóta újraindulhatott a légiforgalom. A tüzet valószínűleg egy autópályán kigyulladt jármű okozta, amely lángra lobbantotta a példátlanul száraz aljnövényzetet: az országnak ezen a részén utoljára május közepén esett.
10. GYÁSZ ÉS HARAG
Az első vizsgálati eredmények szerint jóval a megengedett sebesség felett haladt Diogo Jota Lamborghinije, amikor a futballsztár és öccse halálos balesetet szenvedett egy hete egy spanyol autópályán. Közben megvolt a kettős temetés, s óriási vihart kavart, hogy kiderült az egyik liverpooli csapattársról, a kolumbiai Luis Diazról, hogy a gyászszertartás helyett influenszerekkel bulizott. Felháborodott szurkolók a kirúgását követelik. Kényes helyzetbe került a magyar csapattárs, Szoboszlai Dominik is. Ő sem utazott el a gyászszertartásra, s többen is látták a temetés idején egy balatoni bulin. A magyar válogatott menedzsmentjének sikerült elérnie, hogy az erről szóló beszámolók lekerüljenek a magyar portálokról, s a jelek szerint egyelőre Angliába nem jutott el a hír.