2025. 07. 15. kedd

1. ORBÁNI ELLENSZER A LIBERÁLIS BIOLÓGIAI FEGYVERRE

Ahol a liberálisok romba döntöttek egy országot, csak a konzervatív politika segíthet – Orbán Viktor mondott nyitóbeszédet az egyik legfontosabb amerikai konzervatív szervezet ismét Budapesten tartott fórumán. Orbán a progresszív ideológiát olyan biológiai fegyvernek nevezte, amelyet liberális laboratóriumokban dolgoztak ki, hogy elpusztítsák vele a nemzeteket és a szabad világot. Magyarország ezzel szemben egy olyan inkubátor, ahol a jövő konzervatív politikáját kísérletezik ki. Orbán el is árulta ennek a politikának a lényegét és a progresszív vírus ellenszerét: no migration, no gender, no war. Ami a legutolsót illeti, Orbán szerint a progresszív külpolitika háborút és káoszt hoz, ezért is biztatta amerikai elnöki visszatérésre Donald Trumpot, mint a béke zálogát.

2. VLAGYIMIR HELYETT VOLODIMIR HÁGÁBAN

A hágai nemzetközi törvényszéken sürgette az ukrán elnök, hogy a nürnbergi perek mintájára hozzanak létre egy bíróságot, amely az oroszok által elkövetett háborús bűnökben járna el. Volodimír Zelenszkij váratlanul utazott a holland fővárosba, ahol a holland és a belga kormányfő társaságában kért további szankciókat az oroszoknak és vadászgépeket maguknak. Közben egyre sokasodnak a kérdőjelek a Kreml elleni dróntámadás körül. Az orosz elnöki szóvivő már nem is Ukrajnát, hanem Washingtont vádolta az akcióval, amit az visszautasított, akárcsak korábban Kijev. Nyugati szakértők nehezen elképzelhetőnek nevezték, hogy Ukrajna képes lett volna csaknem több száz kilométeres távolságból lecsapni és közben áthatolni a több rétegből álló orosz légvédelmi rendszereken. Mások szerint viszont az oroszoknak sem állna érdekükben egy ilyen színjáték, mert az sebezhetőnek mutatja őket. Talán ugyanúgy soha nem fog egyértelműen kiderülni az igazság, mint az Északi-tenger felrobbantott gázvezetékeinél. Ott most éppen az a legújabb gyanú, hogy mégis oroszok tehették, állítólag sikerült ugyanis beazonosítani több orosz hajót, amely a kérdéses időpontokban titokban a robbantás helyszíne közelében járt.

3. MEGINT KORDON, MEGINT KÖNNYGÁZ

Pedagógus-státusztörvény elleni tüntetésnek indult Pesten, késő estére kordonbontásos-tömegoszlatásos összecsapássá vált a Várban a tanárok-diákok-civilek tiltakozása. A rendőrség könnygázt is bevetett a Karmelita miniszterelnökségi épülete előtti dulakodásokban, amelyben fiatalok egy csoportja mellett a Momentum aktivistái és parlamenti képviselői vettek részt, közülük Tompos Mártont a rendőrség megbilincselte és néhány órára fogva tartotta egy kiskorúval együtt. Az ügyészség csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak miatt nyomoz, a Momentum viszont rendőri brutalitást emleget a be nem jelentett demonstráció kapcsán.

4. BEZUHANT A LAKÁSPIAC

Visszaesett forgalom, lecsökkent átlagárak: beszakadt a lakáspiac. A KSH jelentése szerint tizedével esett vissza 2022-ben a lakáspiaci forgalom és az átlagárak is csökkentek. Forintban ugyan 16,6 százalékkal drágábbak voltak az ingatlanok, mint egy évvel korábban, de reálértéken 5 százalékos csökkenést mértek. Megtorpant az új lakások építése is. Tavaly a bankok 93 ezer lakáscélú hitelt folyósítottak, míg 2021-ben több mint 121 ezret. Budapesten egy használt lakás átlagosan 47,4 millió forintba került, 7 millióval többe, mint 2021-ben. Főleg a panellakások drágultak, 23 százalékkal egy év alatt, míg a fővárosi családi házak áremelkedése mélyen infláció alatti, csupán 13 százalékos volt.

5. ÖSSZEOMLÓ PIACI HITELEZÉSRŐL BESZÉLT A MINISZTER

A gazdaságfejlesztési miniszter szerint összeomlott a piaci hitelezés Magyarországon. Nagy Márton egy gazdasági konferencián beszélt arról, hogy az állami hitelprogramok nélkül ma recesszióban lenne a magyar gazdaság. A miniszter szerint „lényegében nincs hitelezés idén, illetve jószerivel csak támogatott hitelek vannak”.

6. INGYEN VÍZ A GAZDÁKNAK

Az élelmiszer-ellátás biztonsága és a mezőgazdasági termelők piaci versenyképességének megőrzése végett ingyen kapnák az államtól a vizet a gazdák öntözésre, rizstermelésre és halgazdasági célokra, az erről szóló rendelet módosítását pedig társadalmi vitára is bocsátják, amire az utóbbi időkben ritkán volt példa. Az új szabály hatálybalépését követő 45 napon belül módosítanák az ez évre kötött vízszolgáltatási szerződéseket, és a már befizetett díjakat visszatérítenék. Az ingyenes víz biztosítása az államnak 5,4 milliárd forintba kerül.

7. KÓRHÁZAKAT IS KAPNAK AZ EGYETEMI ALAPÍTVÁNYOK

Hat vidéki állami kórház fenntartói jogát adta három egyetemi vagyonkezelő alapítványnak az Országgyűlés kormánypárti kétharmados többsége. A fenntartói jogokkal együtt a kórházak ingó- és ingatlan vagyonát is ingyenesen kapják meg az orvosi karral rendelkező vidéki egyetemek. A berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház a Debreceni Egyetem alapítványához; a deszki Csongrád-Csanád Megyei Mellkasi Betegségek Szakkórháza a Szegedi Tudományegyetem alapítványához; míg a Komlói Egészségcentrum, a Mohácsi Kórház, a Szigetvári Kórház és a Siklósi Kórház a Pécsi Tudományegyetem alapítványához kerül.

8. DEMETER SZILÁRD VISSZASZORULÓBAN

Pozíciókat, hatalmi területet és ezáltal befolyást veszteni a politikában a karmelitológia szerint sem jó jel: márpedig ilyesmi körvonalazódik a miniszterelnök egyik fontos embere, a kultúrában meghatározó vezető, Demeter Szilárd esetében. A közszolgálati műsorszolgáltató óriás, az MTVA ugyanis felbontotta a Petőfi Irodalmi Múzeum élén is álló Demeter által irányított Petőfi Média Group szerződését a Petőfi Rádió és Petőfi TV műsorainak gyártására. Eközben a Demeter bábáskodásával megszervezett, hétmilliárdnyi közpénzt elköltő erdélyi Fidesz-közeli médiaholdingban is nagy változások jönnek, új vezetőkkel, s a cél az ottani sajtó beolvasztása a magyarországi jobboldali birodalom, a KESMA ernyője alá, s ezáltal egyszersmind demetertelenítése.

9. NEM ANNYIRA SZABAD

A sajtószabadság napján kiadott éves jelentés szerint rég volt ilyen rossz újságírónak lenni a világban. A Riporterek Határok Nélkül szervezet összegzésében megállapítja, hogy a világ országainak hetven százalékában rossz a helyzet, ami még soha nem fordult elő. Szintén rekord, hogy 31 országban nagyon rossz az állapot, s ide tartozik már nem csak Kína, hanem a világ másik legnépesebb országa, az amúgy demokráciának számító India is. Magyarország egyébként az előző évhez képest javított a helyzetén, de az Európai Unióban így is az utolsó. A politikán kívül egyre nagyobb veszélyt jelent a technológiai fejlődés is az újságírásra: így például a mesterséges intelligencia terjedése és a mind könnyebben és valósághűbben előállítható hamis tartalmak. Az ENSZ szintén ez alkalomból átadott sajtószabadság díját három bebörtönzött iráni nő kapta.

10. CSAPÁS AZ OLASZ MAFFIÁRA

Minden idők legnagyobb szabású akcióját hajtották végre a legveszélyesebb olasz maffia, a ’Ndrangheta ellen. Brazíliától Szlovénián át Romániáig több mint száz embert vettek őrizetbe, a legtöbbet – három éven át tartó nyomozást követően – természetesen magában Olaszországban. A legnagyobb húzást valószínűleg azok a belga rendőrök hajtották végre, akik inkognitóban annyira összehaverkodtak néhány maffiózóval, hogy azok calabriai nyaralásra hívták őket, ahol aztán a bilincselésnél derült ki az igazság. A calabriai ’Ndrangheta az elmúlt években nagyobb hatalomra tett szert, mint híresebb olasz testvérei, a szicíliai Cosa Nostra és a Nápoly környéki Camorra. A világ több mint negyven országában foglalkozik kábítószerrel, védelmi pénzekkel vagy éppen közbeszerzések lenyúlásával.

Comments are closed.