1. ÚJ ALKOTMÁNYBÍRÁKAT JELÖLTEK
Kormánypárti alkotmánybírákat kormánypárti alkotmánybírákra cserél a parlament. Szeptember 1-jén lejár a mandátuma az Alkotmánybíróság négy tagjának: Dienes-Oehm Egonnak, Pokol Bélának, Szalay Péternek és Szívós Máriának. Most kiderült, kiket jelölt utódnak az Országgyűlésben kétharmados többséggel rendelkező Fidesz-KDNP: Haszonicsné Ádám Máriát, id. Lomnici Zoltánt, Patyi Andrást és Varga Rékát. Az ellenzéki pártok közül csak a Momentum állított jelöltet, mégpedig a korábbi szocialista igazságügyi minisztert, Bárándy Pétert. Az új tagok megválasztásához a képviselők kétharmadának támogatására van szükség, így az ellenzék jelöltjének esélye sincs.
2. A KÚRIA KÉT OKTATÁSÜGYI KÉRDÉSBEN ENGEDI A NÉPSZAVAZÁST
A Kúria átengedte Pedagógusok Szakszervezetének két népszavazási kérdését, amelyet a Nemzeti Választási Iroda előzőleg elkaszált. A referendumhoz 200 ezer aláírást kellene összegyűjteni, kérdés, sikerül-e ez olyan kérdésekkel, mint hogy csökkenjen-e a tanulók heti óraszáma a testneveléssel együtt három órával, vagy hogy a helyi tanterv rendelkezhessen a tanórai foglalkozások időkeretének harminc százalékával. A márciusban benyújtott népszavazási kezdeményezés még öt kérdést tartalmazott, a Nemzeti Választási Iroda ezek közül egyet sem hitelesített, mondván: a választópolgároknak nincs kellő szakmai ismeretük ezek megválaszolásához. A Kúria mostani döntése szerint tehát erre a két kérdésre képes válaszolni az átlagpolgár, de az elutasított fontosabbakra nem. Azok között szerepelt, hogy ötödik osztálytól csak szaktanárok taníthassák a tantárgyakat, vagy hogy egy állami iskolát csak helyi népszavazás keretében lehessen megszüntetni.
3. NEHEZEN TANULNAK, ABBA IS HAGYJÁK
Lassan a különösen nehezen kezelhető gyerekek lesznek az átlagosak. A KSH adatai szerint az elmúlt tanévben tovább emelkedett a sajátos nevelési igényű (SNI) tanulók száma: ma már a nyolcadikosok tizede ide tartozik. Ráadásul egyre több diák kerül ki mindenféle végzettség nélkül az iskolarendszerből. Míg 2010-ben 10,8 százalék volt azok aránya, akik az általános iskola elvégzése után nem tanultak tovább, tavaly ez már 12,4 százalék volt. Ez csaknem három százalékponttal van az uniós átlag felett.
4. KELLETT EGY GOLFKLUB IS
Tiborcz István, a miniszterelnök veje – egyik cégén keresztül – csaknem ötven százalékos tulajdonostársa lett Mészáros Lőrincnek, Orbán Viktor gyerekkori barátjának a Hatvanpuszta melletti golfklubban. Mészáros az elmúlt évtizedben több mint 600 milliárdos vagyonra tett szert, az állammal kötött üzleteinek köszönhetően. A Golf & Country Club húsz hektárnyi impozáns területen működteti a golfpályáját. Az egykor szintén József nádor birtokához tartozó szomszédos Hatvanpusztán Orbán családja – a kormányfő édesapja nevén lévő területen – épített fel luxusmajorságot.
5. ŐSZIG CSUKLÓZTATJUK A SVÉDEKET
A török aggályok és halogatás után hamar kiderült, hogy Magyarország a háromnegyed éves huzavona után még tovább halasztja a svéd NATO-tagság parlamenti jóváhagyását. Mindez úgy lett világos, hogy az ellenzéki DK képviselője ma kezdeményezte, vegyék a jövő heti háromnapos rendkívüli ülés napirendjére a svéd NATO-csatlakozás támogatását, ám ezt a kormánypártok elutasították. Ezután pedig a magyar törvényhozás nyári szünetre megy, így legvalószínűbb, hogy a NATO-bővítés a szeptember végén kezdődő őszi ülésszakra marad. Természetesen Orbán Viktor hatalmi működésében már láttunk példát olyanra, hogy egy nagypolitikai megállapodást, vagy más fontos politikai ügyet – akár a strandokról visszazavart képviselőkkel –, egy-két nap alatt át lehet vinni az elvileg szünetelő parlamenten is, de a jelenlegi helyzet nem azt mutatja, hogy a július közepi NATO-csúcsig teljesülnek a svéd álmok. Főleg, hogy szerdán egy iraki tüntető megint Koránt égetett Stockholmban, márpedig az ilyen jellegű szabad véleménynyilvánítás füstje az, amely a legjobban csípi a NATO-felvétel fő akadályának számító török elnök szemét.
6. ROSSZ OLDALRA ÁLLHATOTT AZ OROSZ FŐPARANCSNOK-HELYETTES
Még mindig nagy a versenyfutás a legnagyobb vesztes pozíciójáért, már ami a múlt heti orosz zsoldoslázadást illeti. Moszkvában közölték, hogy a fehéroroszországi száműzetésbe vonult zsoldosvezér és zsoldosaik nem jutnak több pénzhez, miután a Jevgenyij Prigozsin nem vállalta, hogy betagozódjon a hadseregbe. Ez viszont azt is jelenti, hogy a zsoldosok nem harcolnak többé az ukrán fronton, ahol eddig a leghatékonyabb erőnek bizonyultak. Aztán egyre több forrás állítja, hogy letartóztatták az orosz hadsereg második emberét, mert az legalábbis előre tudott a puccsról, sőt lehet, hogy segített is Prigozsinéknak. A puccs óta nem látni egyébként a vezérkari főnököt és a védelmi minisztert sem, ők ketten voltak Prigozsin kritikáinak legfőbb célpontjai. Putyin elnök viszont annál többet szerepel: igyekszik mutatni, hogy ura a helyzetnek, és az emberek támogatják őt. Mindeközben az ukránok lassan, de biztosan haladnak előre, legalábbis ők ezt állítják.
7. ERŐSZAKOSAN TILTAKOZNAK A RENDŐRI ERŐSZAK ELLEN
Az első éjszakánál is rosszabb volt a második Franciaországban, ahol folytatódtak az éjszakai zavargások és gyújtogatások. Egy rendőr még kedden lőtt le egy közúti ellenőrzésnél egy 17 éves fiatalt Párizs egyik külvárosában, szerda este főleg a fővárosban voltak erőszakos tiltakozások. Szerda estére azonban már szinte minden nagyobb francia város bevándorló többségű negyedeiben lángoltak az autók, és a tüntetők összecsaptak a rendőrökkel. Az összetűzésekben 170 rendőr sérült meg, és 180 embert vettek őrizetbe. A belügyminiszter közölte, hogy csütörtök estére megnégyszerezik a rendőri erőket, és 40 ezer rendőrt mozgósítanak. Emmanuel Macron elnök a fiú lelövését megbocsáthatatlannak, a zavargásokat igazolhatatlannak nevezte.
8. KESERŰ HÍR AZ ÉDESÍTŐSZERGYÁRTÓKNAK
Az Egészségügyi Világszervezet arra készül, hogy lehetséges rákkeltő anyagnak nyilvánítsa a világszerte egyik leggyakrabban használt édesítőszert, az aszpartámot, amely egyebek között a diétás üdítők alapanyaga. Sajtóértesülések szerint a WHO rákkutató ügynöksége állítólag már meghozta a döntést, amelyet július 14-én fognak bejelenteni. Ám ugyanekkor tesz majd bejelentést az aszpartámról egy másik WHO-szervezet is, amelyik az élelmiszeripari adalékanyagokat vizsgálja. Ez utóbbi az elmúlt három évtizedben mindig azt mondta, hogy az aszpartám biztonságos, amennyiben nem fogyasztunk belőle túl sokat, a határ egy hatvan kilós ember esetében napi négy liter üdítő.
9. EMBERI MARADVÁNYOK NYOMAI A BÚVÁRHAJÓN
Kiemelték az óceánból annak a minitengeralattjárónak a roncsait, amely tíz napja roppant össze milliomos utasaival együtt. A hatóságok szerint emberi maradványok nyomaira is bukkantak a roncsokban, de nyomokon kívül tényleg nehéz is mást elképzelni, a karbonszálas test ugyanis a több kilométeres mélységben a másodperc tört része alatt nyomódott össze, benne az öt emberrel, akik a Titanic roncsaiban akartak gyönyörködni.
10. FELHŐTLEN GYEREKKORNAK INDUL
Az apás szülés után itt a kutyás szülés: a világon elsőként egy angol kórházban engedélyezték, hogy egy kutya elkísérje gazdáját a szülőszobába. A 33 éves anya, aki 12 éve vesz részt meddőségi kezelésen, autista, ráadásul pánikbeteg, s hónapok óta ki sem lépett a lakása ajtaján, vagyis a kétéves Belle nyilván a gyerek felnevelésében is nélkülözhetetlen lesz. A kórházi személyzetnek sem volt könnyű: a kutya jelenléte extra fertőtlenítési igényeket jelentett, ráadásul Belle nem egy ártatlanul kinéző labrador, hanem egy staffordshire terrier – bár annak nagyon barátságos.