1. NOVÁK KATALIN ALÁÍRTA A PEDAGÓGUSTÖRVÉNYT
Két nappal a kormánypártok általi megszavazás után a köztársasági elnök aláírta a pedagógusok életpályájáról szóló új státusztörvényt. Novák Katalin azzal indokolta szignóját, hogy szerinte végleges formájában a törvény lényegileg más, mint az a tervezet, amely a tiltakozásokat kiváltotta. Pintér Sándor oktatást felügyelő belügyminiszter nem tart a törvény kiváltotta tömeges tanárfelmondásoktól, hiába jelezte korábban ötezer pedagógus is ezen szándékát, Pintér szerint más valamit előre bejelenteni, s más azt végre is hajtani. Eközben Terézváros ellenzéki önkormányzata a tanárhiány enyhítésére és a pályaelhagyás megakadályozása érdekében 18 státusztörvény hatálya alá eső pedagógusának havi bruttó 150 ezer forintos albérleti támogatást folyósít három éven át.
2. WAGNER-OPERETT: MINDEN ÉS AZ ELLENKEZŐJE IS IGAZ
Az egy napig tartó orosz zsoldos-lázadás óta teljes a zűrzavar a Wagner és vezetője körül. A Jevgenyij Prigozsint befogadó fehérorosz diktátor most például közölte, hogy a Wagner-vezér visszatért Oroszországba. Prigozsin gépe az elmúlt időben valóban összevissza repkedett Minszk-Szentpétervár és Moszkva között. Pedig a puccskísérlet után úgy tűnt, hogy a Wagner elkezdett berendezkedni egy fehérorosz katonai táborban, ám eddig nagyon kevés zsoldos ment Belaruszba. Aztán Prigozsin azt is mondta, hogy visszatér harcolni az ukrán frontra, de egyelőre ennek sincs jele. Mint ahogy arról is ellentmondásos hírek érkeztek, hogy abbahagyta-e a toborzást a Wagner, s azt sem lehet tudni, ki fogja továbbvinni a szervezet külföldi misszióit. Ez különösen Nyugat-Afrikában kérdés, az ENSZ például nemrég döntött úgy, hogy kivonja békefenntartóit Maliból, mivel az ország vezetése közölte, hogy a kéksisakosok helyett a Wagnert választják. Azt sem látni, hogy ha tényleg visszatért Prigozsin orosz földre, milyen a viszonya Putyinnal. Az orosz hatóságok most gyorsan nyilvánosságra hoztak egy filmet Prigozsin luxusotthonáról, amelyben a leghajmeresztőbb lelet – a sok arany és fegyver mellett – egy kép volt, rajta a zsoldosvezér ellenségeinek levágott fejeivel. Ugyanakkor arról is érkezett hír, hogy visszakapták az orosz hatóságok által lefoglalt milliárdjaikat.
3. TOVÁBB ROMLOTT A KISKERESKEDELEM HELYZETE
Az infláció miatt májusban sem javult a kiskereskedelem helyzete Magyarországon. A KSH friss adata szerint a visszaesés 12,3 százalékos volt májusban. Rossz hír, hogy ezzel már negyedik hónapja csökkent tíz százalékot meghaladó mértékben a boltok, benzinkutak és webshopok forgalma. A visszaesésben szerepe lehet a tartósan nagyon magas, 20 százalék fölötti inflációnak, ezen belül élelmiszerek több mint 30 százalékos drágulásának. Az élelmiszerüzletekben és a vegyesboltokban 7,3, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 10,9 százalékkal esett vissza az értékesítés, míg a benzinkutakon 25,9 százalékkal volt kisebb a forgalom.
4. ELKOBOZNÁK AZ OSZTRÁK GYORSHAJTÓK AUTÓIT
Az extrém gyorshajtóktól akár örökre elkobozhatják vétkes autójukat egy osztrák törvénytervezet értelmében. A szabályozás szerint, ha valaki lakott területen 110 kilométeres, autópályán pedig 200 kilométeres sebességnél gyorsabban hajt, akkor két hétre lefoglalják járművét. Amennyiben a vétkes sofőrnek már volt korábban ilyen esete, az autót elkoboznák, természetesen a jogosítvány bevonásával együtt. A szigor még nem ér itt véget: lakott területen 130, sztrádán 220 kilométer felett pedig azonnali elkobzás következne Ausztriában, ha megszavazza a tervet a parlament.
5. SZERETI AZ ÁLLAM A MÉSZÁROS-GYEREKEKET
A leggazdagabb magyar, Mészáros Lőrinc gyermekeinek cége nyerte a budapesti Magyar Tudományos Akadémia (MTA) székházfelújításának első ütemére kiírt tendert, bruttó 8,85 milliárd forintért. A 160 éves épületet ütemekre bontva újítják fel, az első ütem nyáron kezdődik és jövő őszig tart. Ez idő alatt az épület homlokzatának restaurálása mellett a tető és a díszterem felújításának kell elkészülnie. Az MTA 2025-ben kétszáz éves lesz, a tervek szerint újra megnyitják az öt éve bezárt akadémiai Képtárat is, és a székházra visszakerülnek a szfinxek, és az épület mellé a kandeláberek is. Mészáros gyerekeinek cége az elmúlt másfél évben állami megrendelésre építhetett stadiont, villaparkot, és egy konzorcium tagjaként a közelmúltban nyerte el ötmilliárd forintért a József Attila színház felújításának munkáját is.
6. NÉMET KATONÁK A BALTIKUMBAN, FRANCIÁK ROMÁNIÁBAN
Mintha egy alternatív történelmi szerepjátékot játszana az elmúlt napokban Románia és Németország. Kezdődött azzal, hogy a román kormányfő megkérte a német kancellárt, hogy legyen szíves német katonákat állomásoztatni román földön, méghozzá állandóan, és ha lehet, minél hamarabb küldje őket, mert ezzel meg lehetne erősíteni a NATO keleti szárnyát. A kérés azután jött, hogy a németek Litvániával kötöttek hasonló megállapodást négyezer katonáról. Ám Berlinben közölték, hogy köszönik, de nem vállalják, ez ugyanis (mint tudjuk, hagyományosan) Franciaország feladata Románia esetében.
7. MÉGSEM CSÖKKEN A BALATON TURISTASZINTJE
A Magyar Turisztikai Ügynökség adatai szerint legfeljebb két százalékos visszaesés volt az év első felében a balatoni vendégforgalomban. Güller Zoltán MTÜ-elnök ezt annak kapcsán jelezte, hogy a magyar szállodai és éttermi szövetség vezetője 30-40 százalékos zuhanást prognosztizált. Güller szerint a vészharangot kongató szállodások számait az torzítja, hogy szövetségükhöz a balatoni idegenforgalmi helyek kisebbik része tartozik, miközben például júniusban a külföldi vendégek száma 7 százalékkal nőtt tavalyhoz képest a tónál. Összességében tehát a 2022-est meghaladó balatoni vendégforgalmat valószínűsít a kormányügynökség.
8. A FIDESZ ELMOZDÍTOTTA SAJÁT POLGÁRMESTERÉT
Megszüntette Ács Rezső polgármesteri megbízását a szekszárdi képviselő-testület, azaz saját polgármesterét sikerült végre leváltania a fideszes többségnek. Az ok, hogy posztja mellett egy önkormányzati cég vezetésének elnöke is volt évek óta, amiért 300 ezer forint juttatásban részesült, az összeférhetetlenséget megválasztását követően 30 napon belül nem szüntette meg. Ácsot hónapok óta el akarja mozdítani pozíciójából a testület. Három éve súlyos beteg, egyre nehezebben megy neki a beszéd is, ám szellemi képességeit megőrizte. A Covid-járvány idején, 2021-ben a veszélyhelyzet adta lehetőséget kihasználva magához vonta a fontos ügyekben a döntés jogát, és egyeduralmi helyzetet teremtett, amit a helyi fideszesek se viseltek el, és miután megpróbálta kirúgni a jegyzőt, szembefordultak vele. Ács a döntés miatt bírósághoz fordul.
9. NEM VÉSTE AZ ESZÉBE A KRONOLÓGIÁT
Az előítéletekben az a legrosszabb, hogy gyakran jogosak: kiderült, hogy egy balkáni származású fitneszedző volt az, aki a saját és barátnője nevét belevéste Rómában a Colosseum oldalába. Az aktus – amit egy megdöbbent turista felvett, majd közzétett – óriási felháborodást váltott ki Olaszországban. Miután kiderült a 27 éves, Bulgáriában született, Nagy-Britanniában élő férfi személyazonossága, sikerült még tovább fokoznia a sokkot, amikor levelet írt az olasz hatóságoknak, amelyben ugyan kifejti, mennyire sajnálja, amit tett, de azzal menti magát, hogy nem tudta, milyen régi épületről van szó. Bár cselekedetének a súlyos pénzbüntetés mellett akár börtön is lehet a következménye, jogászok szerint nem valószínű, hogy utóbbi esetben a britek kiadnák az olaszoknak.
10. HATALMAS REKORDDAL KÉKSZALAG-CÍMVÉDÉS
A Józsa Márton kormányozta Fifty-Fifty nevű katamarán óriási fölénnyel nyerte az 55. balatoni Kékszalag vitorlásversenyt. Európa legnagyobb tókerülő versenyén Józsáék ezzel megvédték tavalyi elsőségüket, ráadásul újabb pazar rekorddal: 2022-ben is csak 7 óra kellett nekik a győzelemhez, most viszont 5 óra 5 perc alatt teljesítették a 150 kilométeres távot a Balatonfüred-Kenese-Keszthely-Füred útvonalon. A rajt a hajnali viharok miatt két órát csúszott, az 515 hajót felvonultató versenyen egy hajó felborult, a dobogón pedig a Fifty-Fifty mögött is a tavalyi RSM, Prospex-Delta sorrend alakult ki.