1. AZ ENERGIAÁRAK SPÓROLÁST HOZTAK
18,2 százalékkal kevesebb földgázt, 8,4 százalékkal kevesebb villamosenergiát használtak 2023 első félévében Magyarországon a tavalyihoz képest. A gázmegtakarítás kétharmadát a cégek érték el, egyharmadát a lakosság. A fűtési szezonban tavaly október és idén április között nagyjából 25 százalékkal kevesebb földgáz fogyott, mint a 2021/22-es fűtési időszakban. Idén az első negyedévben 23,3 százalékos volt a spórolás, a másodikban már csak 5,4 százalék. Június végéig kevesebb, mint 4,7 milliárd köbméter gáz fogyott, miközben a hazai gáztárolókban már jelenleg is rendelkezésre áll 4,6 milliárd köbméter, s a betárolás is folyamatos.
2. MÁR ŐSZTŐL NINCSENEK ERASMUS-ÖSZTÖNDÍJAK
A konfliktus jelen állása szerint már idén szeptembertől kikerülnek 21 magyar alapítványi egyetem hallgatói az uniós Erasmus-ösztöndíjprogramból. Ezt Johannes Hahn EU-költségvetési biztos közölte, mintegy gyorsreakcióként Navracsics Tibor miniszter tegnapi közlésére, mely szerint az idei ösztöndíjak még nincsenek veszélyben, mert nem létezik „apokaliptikus” határidő Brüsszel és a magyar kormány vitájában. Tehát a navracsicsi optimizmussal szemben az Orbán-kormánynak csupán hetei vannak új törvények elfogadására a jogállami eljárás korrupciómentességi területén ahhoz, hogy a 2023 őszi uniós hallgatói és oktatói programokba bekerülhessenek a magyarok is.
3. OROSZ ANYÁCSKA TEJE: CSECSEN A DANONE
A gabonaegyezmény felmondása után Oroszország mindenképpen meg akarja akadályozni, hogy az ukrán gabona valahogy mégis eljusson a vevőkhöz. Az oroszok már második éjszaka lövik az ebből a szempontból legfontosabb Odessza kikötőjét. Előzőleg az ukránok felvetették, hogy török segítséggel talán egyezmény nélkül is folytatódhatnának a szállítások. Az orosz pusztításra az ukránok a Krímben vágtak vissza, ahol egy lőszerraktárat robbantottak fel, ami miatt a környéken élők ezreit kellett kitelepíteni. Az illetékes orosz kormánytag közben elmondta, hogy az ukrán drónok által megrongált, orosz utánpótlást biztosító krími híd javítása novemberig is eltarthat, mert a tartószerkezet is megsérült. Közben a háborúnak váratlanul lett egy francia áldozata is: a Danone élelmiszeripari vállalat. Miközben ugyanis a francia multi vevőt keresett, hogy kivonulhasson az orosz piacról, Moszkva egy tollvonással államosította a céget a söréről ismert dán Carlsberggel együtt. Azóta az is kiderült, hogy a tejescéget a csecsen mezőgazdasági miniszter fogja irányítani, aki Putyin-bizalmas Kadirov csecsen vezető embere.
4. A BÍRÓSÁGON VESZTÉSRE, A VÁLASZTÁSON NYERÉSRE ÁLL KARÁCSONY
Visszautasította a Fővárosi Törvényszék a budapesti főpolgármester keresetét, amelyet az igazságtalannak tartott szolidaritási adó miatt nyújtott be a Pénzügyminisztérium ellen. Budapestnek a jelenlegi szabályok szerint jövőre már 75 milliárd forintot kell fizetnie a központi költségvetésbe e jogcímen, ez az összeg tizenötszöröse a kormánypárti Tarlós István idejében kiszabott sarcnak. Karácsony Gergely jelezte, hogy fellebbeznek a bíróság végzése ellen. A tárgyalótermen kívül viszont igen jól áll a főpolgármester: a legfrissebb közvéleménykutatás szerint a budapestiek 49 százaléka választaná most újra, a még ismeretlen fideszes kihívójára pedig 29 százalék szavazna csupán.
5. KRITIKUS KORMÁNYKÖZELI HANGOK TUSVÁNYOSON
Elkezdődött a Fidesz szokásos nyári erdélyi közéleti-kulturális szabadegyeteme, amely elsősorban Orbán Viktor megosztó beszédeivel kerül a hírekbe. A magyar kormányfő szombaton tartja nemzetközi helyzetértékelését Tusnádfürdőn, felvezetésképpen viszont Bukarestben járt, ahol magánebéden találkozott Marcel Ciolacu új román kormányfővel. A tusványosi rendezvény megzavarására készül egy szélsőségesen nacionalista román politikus, aki Orbán előtt akarja felemelni a román trikolórt és Erdély hovatartozását kinyilvánító molinóját. A szabadegyetem bemelegítő napjain eddig Németh Zsolt parlamenti külügyi bizottsági elnök atlantista hangszínben az oroszokat kritizálta elsősorban, míg L. Simon László nemzeti múzeumi igazgató a Nemzeti Sport mesterséges kormányzati fenntartását kifogásolta.
6. A BRITEKNEK ELEGÜK VAN A CSÓNAKOKBÓL
Sokadszori nekifutásra végülis sikerült átvernie a brit kormánynak az új bevándorlási törvényt. A konzervatívok egyik legfontosabb ígérete volt, hogy „megállítsák a csónakokat” vagyis a Csatornán tavaly rekordszámban (csaknem 50 ezren) átkelő illegális migránsokat. A szigorítás gyakorlatilag lehetetlenné teszi, hogy az így behajózók menekültstátuszt kapjanak, sőt még a kérelem elbírálásáig sem léphetnek brit földre, hanem egy erre a célra részesített hajón lesznek elszállásolva. A kormány emellett Ruandával is megállapodott, hogy a kelet-afrikai ország fogad be tőle migránsokat. Kétkedők szerint a gyakorlatban nem nagyon fog beválni a törvény, az ENSZ jogvédő hivatala máris tiltakozott ellene, mert ellentétesnek tartja a nemzetközi jogszabályokkal. Közben Európában is dúl a menekültügyi jogvita, mégpedig a hétvégén Tunéziával kötött egyezség miatt, amelynek lényege, hogy rengeteg pénzért cserébe az észak-afrikai ország keményebben lép fel a migráció ellen. Az Európai Parlament képviselői közül most többen élesen támadták az egyezséget, amiért kihagyták annak megkötéséből a parlamentet.
7. CSÁK MINISZTER FÉKEZETT A ZENEAKADÉMIA ÜGYÉBEN
Visszavonta a kulturális és innovációs miniszter a Zeneakadémia élére kiírt pályázatát. Csák János ezzel pedig engedett annak a szakmai tiltakozásnak, amely a vezetői pozíció feltételrendszerét érte, miután a miniszter ki is mondta, hogy az intézmény élére nem tudós, hanem sztárelőadó kell. Még a héten kiírják az új pályázatot, amelynek értelmében nem csak előadó-, hanem alkotóművészek is jelentkezhetnek a pozícióra. Érdekesség, hogy a miniszteri visszakozás és a változtatás előtt Csák erről éppen a kormány által favorizált egyik jelölttel, a világhírű hegedűművész és karmester Keller Andrással egyeztetett. Úgy fest, Csák miniszternek nem megy kacskaringók nélkül a nagy kulturális intézmények vezetői pályáztatása, legutóbb saját szakmai zsürije javaslatai ellenére az Opera élén tartotta az addigi főigazgatót.
8. 27 MILIÁRDOS TIBORCZ-OSZTALÉK EGY NER-LOVAGTÓL
A kormányfő veje, Tiborcz István 2019 és 2022 között több mint 27 milliárd forintot kapott Jellinek Dánieltől, az egyik leggazdagabb magyartól. A konstrukció szerint a Tiborcz tulajdonában álló BDPST Zrt. a Fagales Zrt.-től évről-évre olyan osztalékbevételt mutatott ki, amelynek eredete nem ismert. (A Fagales tulajdonosa Tiborcz egyik barátja.) E céghez pedig Jellinek Geraldton nevű cégétől érkeztek be ugyanezek az összegek, két osztalékelsőbbségi részvénynek köszönhetően. Jellinek aztán tavaly decemberben értékesítette a Geraldtont, amit egy bonyolult ügyletsorral Tiborcz BDPST-je vett meg.
9. HŐSÉG, TŰZ ÉS MÉG TÖBB HŐSÉG
Miközben a horvátoknak sikerült megfékezniük a Sibenik környékén kitört erdőtüzeket, addig a görögök tovább küzdenek Athén mellett a lángokkal. Több száz embernek kellett elhagynia otthonát, több ház leégett, hiába küldött az oltáshoz repülőket Olasz- és Franciaország, és hiába érkeztek román, szlovák és lengyel tűzoltók is. Olaszországban tűz (még) nincs, csak forróság, mára Milánó és Genova kivételével az összes olasz nagyvárosban vörös fokozatú hőségriadó lépett életbe. És nemcsak Európában ilyen az idő: Amerikában is 1974-es rekord dőlt meg. Az arizonai Phoenixben a 19. egymást követő napon ment a hőmérő higanyszála 110 Fahrenheit, azaz 43 Celsius fok fölé, márpedig az ilyen elhúzódó hőhullámok különösen megterhelők az emberi szervezetre.
10. KÉNYSZERGYÓGYKEZELÉS ÉS BEISMERŐ VALLOMÁS
Vádat emeltek az újbudai rendőrgyilkos ellen, kóros elmeállapota miatt kényszergyógykezelést indítványozott az ügyészség. A férfi január 12-én egy rendőr életét kioltotta, kettőt késsel megsebesített a XI. kerületben. A kényszerképzetekkel élő férfi a gyilkosság éjszakáján hangokat hallott szomszédja lakásából, azt hitte a 84 éves asszony veszélyben van, betörte az ajtót, s ő maga riasztotta a rendőröket, velük előbb együttműködő volt, átadta a kabátjában lapuló kést is, ám kihallgatása közlésekor rájuk támadt. Közben részletes beismerő vallomást tett a barátnőjét féltékenységből megölő angyalföldi férfi, akit ötnapos hajtóvadászat után fogtak el. Az informatikus Óbuda egy elhagyott területén rejtőzködött, a gyilkosság után még visszament a lakásba esernyőért, majd az északi vasúti összekötő hídon akart öngyilkos lenni, de meggondolta magát.