1. AZ EGYETLEN NŐTLEN KORMÁNY EURÓPÁBAN
Az Európai Unió 27 tagállama közül mától Magyarország az egyetlen, amelynek kormányában egyetlen nő sincs. Varga Judit igazságügyi miniszter lemondásával az Orbán-kabinetnek csak férfitagjai vannak. Ezt az első magyar női köztársasági elnök sem hagyta szó nélkül, elsőként hívta fel a figyelmet arra, hogy szükség lenne nőkre is a közéletben. Mindeközben az unióban a miniszteri posztok több mint 33 százalékát nők töltik be, sőt vannak olyan tagállamok (Ausztria, Belgium, Hollandia, Portugália, Spanyolország), ahol a kormánytagok többsége nő, Finnországban pedig a tárcák kétharmadát nők vezetik. A visegrádi államok közül a cseheknél és a lengyeleknél is alacsony (15 százalék alatti) a nők aránya. Magyarországon a statisztika nem indokolja a nők kiszorulását az állami vezetés csúcsairól, mivel a 60 év alattiak körében az összes korcsoportban magasabb a diplomás nők száma, mint a férfiaké.
2. TOVÁBB GYENGÜLT A FORINT, ISMÉT DRÁGULNAK AZ ÜZEMANYAGOK
Szerdától ismét jelentősen emelkednek az üzemanyagárak: a benzinért 12, a gázolajért 15 forinttal kell majd többet fizetni a töltőállomásokon. A benzin átlagára így 622 forintra, a gázolajé 613 forintra emelkedik, így egyetlen hónap alatt 51-52 forinttal drágultak az üzemanyagok. Szakértők szerint 600 forint alatti árakra már nem is lehet számítani, sőt, a 2024-es jövedékiadó-emelés miatt eleve további drágulásra kell készülni. Július végén egyébként adók nélkül a magyarországi benzin- és a gázolajárak a harmadik legmagasabbak voltak az unióban. Nem segíti az autózókat a gyenge forint sem, amely kedden járt 390 felett is az euróval szemben, erre pedig március vége óta nem volt példa.
3. GULYÁS ÉS A NEGYVEN MÉSZÁROS
Ha van baj Mészáros Lőrinccel, akkor az, hogy nem harminc-negyven van belőle – mondta egy vitában Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a leggazdagabb magyarról. A miniszterelnöki barátból lett felcsúti milliárdos a református egyház zánkai ifjúsági táborában került szóba, méghozzá kemény kritika formájában, mert egy felszólaló számon kérte a politikuson a Mészárosok és Tiborczok felfoghatatlan és erkölcstelen gazdagodását. Gulyás képlete szerint a harminc-negyven Mészáros azt jelentené, hogy tovább nő a módos magyarok száma, ami pedig a kormány stratégiája, szakítva a külföldiek gazdagodását segítő korábbi politikákkal.
4. A PRÉRI HELYETT VÁR A TAJGA
Nehezebb lesz beutaznunk az Egyesült Államokba, de cserébe sokkal könnyebb Oroszországba. Eddig a magyar turisták és üzletemberek az úgynevezett elektronikus utaztatási engedélyezési rendszerrel utazhattak Amerikába, s ha a rendszer mindent rendben talált valakinél, akkor két évre adta meg az engedélyt és azon belül lehetett akár többször is menni, de maximum 90 napig. Ezt szigorította minden előzetes bejelentés nélkül Washington: innentől csak egy évig érvényes az engedély és csak egyetlen útra. A magyar kormánnyal roppant ellenséges viszonyban álló budapesti amerikai nagykövet azzal indokolta a változtatást, hogy a határon túli magyarok egyszerű honosításánál több százezren kaptak magyar útlevelet alaposabb ellenőrzés nélkül, ami veszélyezteti az Egyesült Államok biztonságát, és hiába kérték a magyar kormányzattól, hogy orvosolja a helyzetet, nem tette meg. A magyar belügyminisztérium a Biden-kormány bosszújának nevezte a lépést és azt mondta, hogy Washington a határon túli kettős állampolgárok adatait kérte, amit viszont a magyar kormány nem adhatott ki, mert azzal veszélyeztette volna az érintettek biztonságát. Az amerikai bejelentés után nem sokkal Oroszország közölte, hogy az orosz elektronikus vízumprogram viszont nyitva áll a magyarok előtt, Magyarország ugyanis nem szerepel az Oroszországgal szemben barátságtalannak tartott országok listáján.
5. MÁTÓL HIDEG ÉLELMISZER IS VEHETŐ SZÉP-KÁRTYÁRA
A kormány az augusztus 1. és december 31. közötti időszakra kiterjesztette a SZÉP-kártya felhasználását a hideg élelmiszerekre. Emellett pedig úgy döntött, hogy a munkáltatók egyszeri utalással, 200 ezer forinttal megemelhetik dolgozóik SZÉP-kártya keretét. Így az eddigi 450 ezer forintos maximum 650 ezerre növekszik. A megemelt összegre is vonatkoznak a kedvezményes adózási és járulékszabályok.
6. GONDTERHELT X LETT A BOLDOGSÁG KÉK MADARÁBÓL
Nem nagyon tud jót lépni a Twitternél az Elon Musk-féle új vezetés. Ma éppen a Twitterről nemrég X-re keresztelt (vagy legalábbis logót váltott) vállalat új cégtábláját kellett levenni a kaliforniai központ tetejéről, mert az engedély nélkül odatett reklám fénye zavarta a szomszédokat. Előzőleg a kék madárkás twitter feliratot nem sikerült leszerelni az épületről, mert munka közben megjelentek az engedélyeket hiányoló rendőrök, így a cég nevének utolsó két betűje, az „er” fennmaradt. És ezek még csak a technikai problémák, az X-et, mint logót vagy védjegyet ugyanis több száz cég használja Amerikában, és Európában is, vagyis Musknak végeláthatatlan perekkel kell szembenéznie, és nem biztos, hogy a végén egyáltalán megtarthatja kedvenc betűjét.
7. A MAGYAR FIATAL 27 ÉVESEN HAGYJA EL A MAMAHOTELT
Az EU-tagállamok közül 2019-ben a skandinávoknál a fiatal felnőttek mindössze tíz százaléka élt együtt a szüleivel, míg a horvátoknál és görögöknél – 62 és 58 százalékkal – a legmagasabb a mamahotel-használat. Az Eurostat adatai szerint a 25 és 35 év közöttiek önálló lábra állásában a magyarok egy év alatt javultak, mert 42-ről 40-re csökkent a szülői háztartásban maradók aránya, ám ezzel is az EU-átlag alatt vagyunk. A magyar fiatal férfiak átlagosan 28 és fél évesen, a nők kicsivel 26 éve alatt hagyják el a családi otthont – a legérettebb svédek nem egészen 18 évesen kezdenek saját lábra állni.
8. MÉGIS ELINDUL 24 FELFÜGGESZTETT ÁLLAMI BERUHÁZÁS
Júniusban még az orosz–ukrán háború gazdasági hatásaira hivatkozva a kormány felfüggesztett 270 állami beruházást, most viszont egy rendelettel ezekből 24 projektet kiemelt jelentőségűnek minősítve azok elkezdéséről döntött. Bár a pedagógusok béremelésére nincs pénz a magyar költségvetésben, ezeknek a beruházásoknak az előkészítésére sikerült összeszedni a büdzsében 47,5 milliárd forintot – még ha a következő három évre elosztva is. A tiltólistáról leszedett tételek főleg közútfejlesztési célokat szolgálnak, jelentős részük városokat – például Baját, Karcagot, Pápát, Szolnokot, Kaposvárt, Békéscsabát, Szombathelyt, Komáromot – elkerülő utak megépítését készíti elő, de a többi fejlesztés is a vidéki úthálózat bővítését célozza.
9. EGY KÁVÉ RENDEL TEJ ÉS MELL NÉLKÜL
A legnagyobb brit kávéházlánc lett a (transz)nemek között dúló harc legújabb szereplője. A Costa Coffee egyik új reklám rajzfigurájának ugyanis varrások vannak a mellkasán, mutatva, hogy nemrég melleltávolító műtéten esett át. A cég egyelőre jó ötletnek tartja a dolgot, kiderül, hogy a vásárlóinál mennyire jön be. A sokkal konzervatívabb vásárlóközönséggel rendelkező amerikai Budweiser sör mindenesetre minden idők legnagyobb öngólját lőtte, amikor egy transznemű influenszerrel kezdett együtt dolgozni. A cég eladásai annyira visszaestek, hogy már nem a Bud a legtöbbet eladott sör az Egyesült Államokban, hanem egy mexikói márka, s most a Budweiser több száz fős létszámcsökkentést jelentett be. Eközben Kanadában egy másfél évtizeddel ezelőtt nővé átműtött férfi eutanáziát kért, mert állandó vaginafájdalmai vannak. A 35 éves indián őslakos transznő kérelmét elutasították.
10. ÖNGYILKOSOK PLÁZÁJA LETT A MAMMUT
Tárgyalni akar a Mammut üzletközpont vezetésével a II. kerületi önkormányzat, hogy véget vessenek a plázában egyre gyakoribb öngyilkosságoknak. Legutóbb két napja egy nő ugrott le a bevásárlóközpont második emeleti galáriájáról a földszintre, május végén pedig egy férfi lett öngyilkos a negyedikről a mélybe vetve magát. A budai üzletház túlzás nélkül az öngyilkosok célpontja jó ideje: az elmúlt tizenhárom évben heten vetettek ott ugyanígy véget életüknek. Örsi Gergely kerületi polgármester azt reméli, lehet megoldást találni az üzemeltetőkkel közösen az épület biztonságosabbá tételére.