1. NOVÁK-ZELENSZKIJ TALÁLKOZÓ KIJEVBEN
Ki kell állni Ukrajna mellett, amelynek területi egysége megkérdőjelezhetetlen – jelentette ki Novák Katalin a Krími Platform nevű rendezvényen. A magyar államfő Volodimir Zelenszkij meghívására érkezett Kijevbe, akivel megbeszélést folytatott, ám előtte légiriadó miatt óvóhelyre kellett menekíteni. Novák a háborúban elesett ukránok hősi falánál is lerótta tiszteletét, felkereste a bucsai vérengzés helyszínét, tárgyalt az ukrán ombudsmannal, felvetve a magyar kisebbség jogait. Közben már az egymás utáni hatodik éjszakán érték ukrán dróntámadások Moszkvát, ma hajnalban az orosz főváros központjában épülő házba csapódott bomba, s megint órákra fel kellett függeszteni minden járatot a reptereken.
2. SZAPORODÓ GONDOK AZ IDEI BÜDZSÉ KÖRÜL
Főleg a bevételi oldalon van bajban a 2023-as költségvetés, időarányosan nagy az elmaradás az áfa-, a jövedéki adó és a járulékbevételekben. Az év első hét hónapjáról közölt pénzügyminisztériumi jelentésből kiderül, hogy csak az áfabevételekből 590 milliárd forint volt július végén az elmaradás. Az elmaradt áfabevételek mellett a jelentősen, 567 milliárd forinttal megnőtt kamatkiadások okozzák azt, hogy az egész évre tervezett hiány 86,5 százalékát elérték július végére. Az államháztartás július végére 2 940 milliárd forint hiányt halmozott fel annak ellenére, hogy a különadóknak köszönhetően az előző évhez képest 53,2 százalékkal, 770 milliárd forinttal több pénz folyt be a gazdálkodó szervezetektől, és kedvezőbben alakulnak a társaságiadó-bevételek is. Ugyanakkor a kiadási oldalon 1071 milliárd forinttal nőttek a rezsivédelmi kiadások.
3. KÖBÜKIVEL ÉS DIÁKTÜNTETÉSEKKEL INDUL AZ ÚJ TANÉV
A tavasszal állandósult diáktüntetésekkel kezdődik az új tanév is, az Egységes Diákfront már a tanévnyitó napján, szeptember elsején demonstrál a budapesti Kossuth téren. A diákszervezetek és a pedagógusok szakszervezete folyamatos utcai jelenlétre készülnek az ősszel, szeptember 15-én pedig demokrácia napi nagy tüntetést szerveznek a Parlament elé. A kormány sem tétlenkedik, s a pedagógusok bérének tervezett emelése előtt meghirdetik a „Köbüki-programot”, amely tíz havi nettó 75 ezer forintos ösztöndíjakat kínál a tehetséggondozással foglalkozó tanároknak, pluszmunka nélkül. Az már biztos az új tanévvel kapcsolatban, hogy 2024. június 21-ig tart, tehát a korábbiaknál egy héttel tovább. Cserébe viszont az egyhetes őszi és a másfél hetes tavaszi szünet mellett a téli pihenés két és fél hetes lesz.
4. INDIA HOLDRA SZÁLLT EGY MÉSZÁROS-JACHT ÁRÁBÓL
Szerda délután, magyar idő szerint 14 óra 34 perckor sikeres landolást hajtott végre az indiai Csandrajáan-3 misszió Vikram elnevezésű leszállóegysége a Hold déli sarkánál. Csak napokkal azután, hogy az oroszok kísérlete csúfos kudarcot vallott – szondájuk az égitest felszínébe csapódott – India a sikeres holdraszállással a világon a negyedik ország lett az Egyesült Államok, a Szovjetunió és Kína után, amely képes volt a műveletre, elsőként a déli póluson. Ez a holdterület azért kiemelten fontos, mert a tudósok úgy vélik, vízjeget tartalmaz, amiből oxigént, vizet, valamint a rakéták számára üzemanyagot lehetne előállítani. Az indiai misszió 74,6 millió dollárba (forintban 26,5 milliárdba) kerül, vagyis kijött egy Mészáros Lőrinc-féle szuperjacht árából.
5. EGY SIMOGATÁS, EGY POFON
Tegnap is érdekes napja volt a budapesti amerikai nagykövetnek: egyrészt a magyar jegybankelnökkel munkaebéden nézték át, hogyan lehetne fejleszteni az együttműködést a két ország között. David Pressman és Matolcsy György egymásra licitálva hangsúlyozták, mennyire fontos a kapcsolatok mélyítése. Közben a magyar kormány meghívására itt tartózkodó híres jobboldali amerikai tévékommentátor, Tucker Carlson a kormány elitképzőjének számító MCC egy eseményén tartott előadást, amelyben a lehető legdurvább kifejezésekkel gyalázta Pressmant, aki szerinte egy undorítón és megbocsáthatatlanul viselkedő féreg, és inkább gazember, mint diplomata. Az oroszokkal szemben megértő Carlson Budapesten találkozik Orbán Viktorral is, akinek nagy rajongója, csakúgy, mint Donald Trumpnak, s a kettőjük között fontos összekötő kapocs is lehet, ha esetleg Trump ismét elnök lesz.
6. HAMAR BETELT A POHÁR PÁLFFY MIATT
Nagy felhajtással érkezett egykori kereskedelmi tévés hírolvasó celebként, de villámgyorsan távozott is a Hír Tévétől Pálffy István. A korábbi KDNP-képviselő, majd dublini nagykövet az elmúlt években a közmédiánál volt igazgató egy félreeső helyen, s most 13 év szünet után tért vissza a képernyőre mint a kormánypárti hírcsatorna napi háttérműsorának arca – mindössze egyetlen este erejéig. Pálffy ugyanis első adásában Márki-Zay Pétert faggatva meglehetősen zavaros, összefüggéstelen eszmefuttatásban mentegette a pedofilokat, amiért másnap már el is bocsátották a hírek szerint komoly bérfeszültséget keltő sztárgázsiért felvett korábbi tévést.
7. CON LA CHITARRA IN MANO
Senkinek nem sikerült olyan tökéletesen leírnia egy nemzetet egy dalban, mint a most 80 éves korában, hosszú betegség után elhunyt Toto Cutugnónak. A sztereotípiákat iróniával kezelő L’italiano fél Európában ültette el a vágyat, hogy olasszá váljon. A dalt egyébként eredetileg nem is magának, hanem Adriano Celentanonak írta a Salvatoreból becézett Toto, csak kényszerből adta elő, miután Celentano nem vállalta. A toszkán születésű Cutugno valójában mindig is sokkal inkább dalszerző volt, mint énekes-gitáros: nemcsak magának, rengeteg olasz és külföldi sztárnak írt slágereket, de azért 1990-ben megnyerte az Eurovíziós dalfesztivált is.
8. LEÁLLÍTOTTÁK A BÁTONYTERENYEI AKKUFELDOLGOZÓT
Bezáratták az akkufeldolgozót, a bátonyterenyei üzem „ugyan a környezetet nem szennyezte”, de a megyei kormányhivatal szerint sorozatosan megszegte a működési és hulladékgazdálkodási előírásokat. A hatóság ezért határozatlan időre felfüggesztette az akkumulátorfeldolgozó működését. A gyárat működtető dél-koreai céget eddig hatszor bírságolták már meg, összesen majdnem 100 millió forintra. A cég tavaly egyébként 1,6 milliárd forintos profittal zárt, így a folyamatos bírságolásnak aligha volt visszatartó ereje. Ráadásul a vállalat 2,8 milliárd forintos vissza nem térítendő állami támogatást is kapott a 9,3 milliárdos beruházásához, amelyre most ideiglenesen lakatot tettek.
9. ORTODOX ZSIDÓK TÜNTETTEK ZSINAGÓGÁJUKÉRT
A Fidesztől nem túl távoli Köves Slomónak megint meggyűlt a baja a zsidókkal: kedden este ortodox zsidók a Kazinczy utca zsinagógánál gyertyás tüntetéssel hívták fel a figyelmet a Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség (MAOIH) temploma körüli belső harcokra. A hitközség korábbi tagjai azt állítják, hogy elvették tőlük a zsinagógájukat, amit vissza akarnak kapni. Az ortodoxok belső vitája mögött az áll, hogy tavasszal az addig Deutsch Róbert György vezetése alatt álló kisegyházban az új tagokkal kibővített közgyűlés váratlanul Keszler Gábort választotta meg új elnöknek, akit a tüntetők a Köves Slomó vezette Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) emberének tartanak. Keszler pedig a nyár elején anyagi nehézségekre hivatkozva elbocsátotta a MAOIH negyven alkalmazottját.
10. POKOLI DÉL-EURÓPA
Görögországban 18 összeégett holttestre bukkantak az erdőtüzekkel küzdő tűzoltók az ország legkeletibb részén. Valószínűleg szír, iraki és afgán migránsok egy csoportja eshetett áldozatául a lángoknak, amelyek egyébként az ország más részein is pusztítanak, ezen a nyáron már sokadszor. A lángokat az erős szél és a 40 fok körüli hőség is táplálja. Az erdőtüzek miatt le kellett zárni a világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonalát, a törökországi Dardanellákat. Az egész Mediterráneumban drámai a helyzet: Franciaországban még soha nem mértek augusztus második felében ilyen – 42 fokos – hőséget. Olaszországban már alig van olyan város, ahol ne a legmagasabb hőségriadó lenne érvényben. Spanyolország idei negyedik hőhullámával küzd.