1. EU-CSATLAKOZÁSI TÁRGYALÁSOK UKRAJNÁVAL ÉS MOLDOVÁVAL
Az Európai Bizottság azt javasolja, kezdődjenek meg a csatlakozási tárgyalások két országgal, Ukrajnával és Moldovával. Harmadikként bizonyos feltételek teljesülésével Bosznia-Hercegovina is hamarosan bekerülhet a bővítési egyeztetésekbe, ha rendezik a boszniai szerbek különutas jogalkotását. Mindezt a testület elnöke, Ursula von der Leyen jelezte Brüsszelben bővítési jelentésük bemutatásakor, amelyet az uniós állam- és kormányfők decemberi csúcstalálkozóján vitathatnak meg. Az EB-elnök szerint tavalyhoz képest Ukrajna 90 százalék felett teljesítette a számára előírt jogalkotási feladatokat, de még adós a nemzeti kisebbségekre vonatkozó új törvénnyel.
2. LEMONDOTT A PORTUGÁL MINISZTERELNÖK
Tavaly még bejött a taktikája, s előrehozott választáson újra győzött a Portugáliát 2015 óta kormányzó baloldali António Costa, de most korrupciós botrányok miatt távozik a miniszterelnöki székből a szocialista politikus. Costa azután nyújtotta be lemondását, hogy a nyomozóhatóság őrizetbe vette kabinetfőnökét, s az ő rezidenciáján is házkutatást tartottak. A vizsgálatok az Európa legnagyobb lítiumkészletét rejtő bányákkal, illetve egy zöldhidrogén-erőmű koncessziójával kapcsolatosak, s már több üzletember és polgármester is letartóztatásban van a Portugália kizöldítését kísérő korrupció gyanúja miatt. A politikából végleg távozó António Costa tisztának nevezte lelkiismeretét, és lépésével annak is akar látszani. Jobboldali ellenzéke a teljes kormány haladéktalan lemondását követeli.
3. A MAGYAR HATÁRKERÍTÉSEN GÚNYOLÓDOTT A HORVÁT ELNÖK
Zoran Milanović horvát államfő a magyar határzár hatékonyságát bírálta egy horvát lap beszámolója szerint, és gúnyosan azt mondta, hogy azon „átmehetnek pockok, csirkék, vaddisznók, emberek, és igazából mindenki, aki akar. Magyarországra olyan belépni, mintha vidámparkba menne az ember”. Orbán Balázs, a magyar miniszterelnök politikai igazgatója ezt nem hagyta szó nélkül: „azt javaslom az elnök úrnak, hogy próbáljon meg Szerbia felől illegálisan átjutni a magyar határon, majd aztán beszéljünk a kerítés hatékonyságáról!” Ez a horvát-magyar csörte azért is furcsa, mert a jobboldali horvát kormányfővel ellentétben a baloldali szuverenista Milanović elnök kifejezetten szívélyes viszonyt ápol Orbán Viktorral, akit rendre megvéd, s akivel már baráti vacsorát is tartott az adriai tengerparton.
4. DÖCÖGŐ KISKERESKEDELEM, ÓRIÁSI KÜLKER TÖBBLET
Szeptemberben is jelentősen csökkent a boltok forgalma: a kiskereskedelmi forgalom volumene 7,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A legnagyobb mértékben, majdnem ötödével a benzinkutak forgalma csökkent. Összességében az év első kilenc hónapjában a kiskereskedelmi forgalom csaknem tizedével volt gyengébb a tavalyinál. Egy másik szerdán publikált adatsor már pozitívabb képet festett a magyar gazdaságról: szeptemberben 1,3 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, amely – a júniusi közel 1,6 milliárdos történelmi rekord után – a második legnagyobb többletünk. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy euróban számolva közel ötödével kisebb volt az import, míg az export csak 5,1 százalékkal csökkent tavaly szeptemberhez képest.
5. AZ ELMÚLT 30 ÉV LEGNAGYOBB MAGYAR HADGYAKORLATA
Novák Katalin jelenlétében elkezdődött a NATO-erők részvételével megrendezett Adaptive Hussars elnevezésű országos hadgyakorlat, amelyen olasz, török, horvát és amerikai katonák is részt vesznek. Az ország nagy területére kiterjedő hadgyakorlat – amekkorára az elmúlt 30 évben nem volt példa – a védelmi képességeket teszteli és fejleszti. A honvédséget szolgálják majd azok a lélegeztetőgépek is, amiket 3,6 milliós darabáron vásároltak meg egy most lezárult közbeszerzési eljáráson, 40 millió forintért. Közben raktárakban porosodik még a Covid-járvány idejéből cirka 12 ezer darab, ám ezek nem felelnek meg a NATO-szabványnak, pedig elég drágán jutottunk hozzá, darabonként csaknem 18 millióért. A most beszerzett lélegeztetőgépek alkalmasak a harctéri sérültek ellátására tábori körülmények között is.
6. LÁZÁR A 3 MILLIÓ VONATBÉRLET SIKERÉRŐL ÉS A TELJES HÉV-FELÚJÍTÁSRÓL
Nagyon bejött az ország- és vármegyebérlet, amiből hárommilliót adtak el, nem fogják privatizálni a MÁV vonalain a személyszállítást, a buszokkal működtetett tíz bezárt vonal újranyitását pedig decemberben felülvizsgálják. Mindezt Lázár János közlekedési miniszter mondta el egy interjúban, azt is jelezve, hogy újabb vasúti felújításokba kezdenek jövőre, Budapesten pedig ő maga a fideszes fősodorral szemben támogatná a dugódíj bevezetését. A fővárossal kapcsolatban egy másik nyilatkozatban elmondta, a kötöttpályás közlekedést legtöbben a budapesti agglomerációban használják, ezért minden HÉV-vonalat felújítanak, új járműveket is vásárolva azokra.
7. BOCSÁNATOT KÉRT ÉS KÁRPÓTLÁST ÍGÉR A BOOKING
Magyarul írt levélben kért bocsánatot Glenn Fogel, az amszterdami székhelyű Booking vezérigazgatója azoktól a szállásadóktól, akik késve vagy mostanáig sem fizettek ki, miután új elszámolási rendszerre tért át a cég a nyáron, ami hónapokig tartó késlekedést okozott az utalásoknál. Az ügy nagy felháborodást keltett világszerte, így Magyarországon is. A Gazdasági Versenyhivatal gyorsított vizsgálatot is indított, s megtiltaná az árversenyt akadályozó szerződési gyakorlatokat. Fogel most 50 eurónyi kárpótlásra is ígéretet tett. Az összeg nem fix, az a tartozás hosszának és összegének mértékével változik, de még nem világos, mennyivel. Ugyanakkor a problémát még nem oldották meg teljesen, Fogel ugyanis azt is kérte a szállásadóktól, írjanak reklamációt egy megadott e-mail-címre, ha még most sem kapták meg a nekik járó pénzt.
8. ABORTUSZ, MINT KAMPÁNYFEGYVER
Az Egyesült Államok több államában is választásokat és népszavazásokat tartottak tegnap, amelyek összességében baloldali sikereket hoztak, ami kedvező előjel lehet a demokratáknak a jövő évi elnökválasztás előtt. Az inkább republikánus Ohióban a többség például megszavazta, hogy iktassák az alkotmányba az abortuszhoz való jogot. Ez már a sokadik állam, amelyik így dönt, pedig a konzervatívok évtizedes harcuk sikereként ünnepelték, amikor tavaly a legfelsőbb bíróság megszüntette az abortusz szövetségi szintű védelmét. A döntés következménye azonban végül az lett, hogy az államokban sorra engedélyezik a terhességmegszakítást. Ugyancsak a szavazóknak köszönhetően Ohio lesz a 24. amerikai állam, ahol engedélyezik a marihuana nem orvosi célú fogyasztását is. A demokraták fontos győzelmeket arattak az amúgy konzervatív Kentucky kormányzóválasztásán és a virginiai törvényhozási választásokon is, utóbbinak köszönhetően a déli államoknak is van már transznemű szenátora. A demokraták egyetlen igazi kudarca, hogy jelöltjük, Elvis Presley unokatestvére nem lesz Mississippi kormányzója.
9. PEDIG JÓ ÖTLETNEK TŰNT
Nem is olyan rég még Amerika legértékesebb startup vállalkozása volt, most csődvédelmet kért a WeWork. A 2010-ben alapított cég az irodapiacot akarta forradalmasítani, mert azt gondolta, hogy a jövőben nem egyben bérelendő óriási irodaházakra, hanem sok jól felszerelt, de időben és térben is rugalmasan bérelhető kisebb helyiségre lesz szükség. Az elképzelés annyira zseniálisnak tűnt, hogy a cég csúcspontján csaknem 50 milliárd dollárt ért, és egyre csak gyűjtötte a négyzetmétereket, amelyeket aztán soha nem tudott úgy értékesíteni, hogy abból nyeresége legyen. A koronavírus-járvány végképp megadta a kegyelemdöfést a vállalatnak, amelynek karizmatikus alapítójáról és drámai bukásáról gyorsan tévésorozat is készült.
10. A HIDEG FRÖCCS SEM TUD MAJD SEGÍTENI
Az elmúlt fél évszázadban nem volt olyan rossz szőlőtermés és ebből következően nem készült olyan kevés bor a világon, mint idén. Az idénre becsült 244 millió hektoliter 7 százalékkal kevesebb a tavalyinál, pedig már az is vacak év volt. A szüret egyedül az Egyesült Államokban volt jó, Franciaországban pedig elment, ezzel a gallok lettek a világ legnagyobb bortermelői, megelőzve a korábbi első olaszokat, akiknél (csakúgy, mint a spanyoloknál és a déli földteke országainál) nagyot zuhant a termelés az ágazatot egyszerre sújtó viharos esőzések és aszályok miatt. Mindez persze tényleg nem meglepő, hiszen az EU szakemberei épp ma közölték, hogy az átlagnál jóval melegebb október után most egészen biztosak abban, hogy az idei év minden melegrekordot meg fog dönteni.