2025. 07. 17. csütörtök

1. EGY KÁVÉ, EGY VÉTÓ A BRÜSSZELI MAGYAR MÉRLEG

Minden másképp alakult az uniós csúcson ahhoz képest, ahogy azt a magyar kormányfő ígérte és ahogy a szakértők jósolták. Hiába fogadkozott ugyanis Orbán Viktor, hogy nem fog engedni a nyomásnak, és meg fogja vétózni a tagjelölti tárgyalások megkezdését Ukrajnával, végül megadta magát és – állítólag a német kancellár javaslatára – kiment meginni egy kávét az ülésről, hogy a többiek megszavazhassák a döntést. A kormányfő később azzal indokolta lépését, hogy rengeteg (szerinte 75) alkalma lesz még Ukrajna tagságának megakadályozására. Megvétózta viszont a Kijevnek nyújtandó 50 milliárd eurós segélycsomagot, ami miatt így jövő év elején rendkívüli uniós csúcsot kell összehívni. Orbán itt egyértelműen odakötötte hozzájárulását a Magyarországnak járó összes befagyasztott uniós forrás megnyitásához. A bő 30 milliárd euró egyharmadát oldotta fel Brüsszel közvetlenül a csúcs előtt, de hangsúlyozták, hogy ezt kizárólag azért tették, mert Magyarország teljesítette vállalásait, nem azért, mert vétóval zsarolt az ukrán felvételnél. Ugyanakkor az Európai Bizottság részéről az is elhangzott, hogy bármikor vissza tudnak fagyasztani mindent, vagyis várhatóan a kölcsönös zsarolás lesz a normális üzemmenet az elkövetkezendő időszakban is Brüsszel és Budapest között.

2. AZ UNIÓ MÁSODIK LEGSZEGÉNYEBBJE VAGYUNK

Magyarország 2021 után tavaly is az EU második legszegényebb országa lett a tényleges egyéni fogyasztás mérőszáma alapján. Az Eurostat decemberi előző éves adatsora azt mutatja, hogy 2022-ben már az utolsó helyen álló Bulgária is közelítette a magyarokat, miközben a régió kezdett ellépni tőlünk. A magyar adatokon látszik a választási kampány osztogatása, majd a brutális inflációs szakasz első fele, ami nem sok jót jelez a 2023-as állapotról sem. Magyarországon az EU-átlag 71 százaléka a háztartások fogyasztása, vagyis a 2021-es 70 százalékon alig javított az osztogatás, az infláció majdnem mindent felfalt. A térségből Románia, Lengyelország, Csehország és Szlovénia is 80 százalék felett teljesített. A leggazdagabb állam Luxemburg 138 százalékkal, a másodiknak Ausztria jött fel a németek mellé.

3. EU-NORMÁVÁ TENNÉK A SZIVÁRVÁNYCSALÁDOT

Egy olyan tervezetet szavazott meg vitára az Európai Parlament, amely egységessé tenné a szülői jogállást az EU összes országában. Ez azt jelentené, hogy bármely uniós országban megállapított szülői státuszt el kellene ismerni az összes többi tagállamban is, függetlenül a gyermek fogantatásától, születésétől és a családmodelltől, amiben él – vagyis az egynemű szülők esetében is. Ehhez társulna egy európai szülői tanúsítvány bevezetése is. A Fidesz EP-képviselője tiltakozott és ideológiai túlkapásnak nevezte a tervet, amely kivonná a család fogalmának meghatározását a nemzeti hatáskörből, miközben azt szerződések biztosítják. Ha a terv törvénnyé válna az EU-ban, akkor a Magyarországon tiltott egyneműek házasságát a felek más tagországban megkötve itthon érvényesíthetnék.

4. AZ ELLENZÉKI ÖNKORMÁNYZATOK HITELT SE VEHETNEK FEL

A kormány 32 önkormányzatnak és cégeiknek csaknem 40 milliárd forint hitel felvételét engedélyezte, egyesekre garanciát is vállal. Az ellenzék által vezetett önkormányzatok kérelmeit csakúgy, mint tavaly ilyenkor, most is elutasította a kormány. Nem vehet fel 32,4 milliárdos hitelt a főváros, de közlekedési cége, a BKV se juthat 30 milliárdos kölcsönhöz, mint ahogy az ellenzéki Újbuda két cége se veheti fel a 600 milliós hitelt. Nem kapott engedélyt Gödöllő se 495 milliós hitelhez, de Ópusztaszer se a 139 millióshoz, pedig független a polgármester. De meglepetésre a kormánypárti Nagykanizsa 673 milliós kérelme se kapott zöld utat. Engedélyezték viszont a kormánypárti Debrecen 10 milliárd, Kecskemét 8 milliárd, Győr 3,2 milliárd és Miskolc 6 milliárd forintos hitelfelvételét.

5. REKORDPROFITOT ÉRT EL MÉSZÁROS LŐRINC TŐZSDEI CÉGE

Még sosem volt ilyen erős első háromnegyed éve Mészáros Lőrinc tőzsdei érdekeltségének, az Opus Globalnak: 511 milliárd forintos rekordárbevétel mellett megduplázta a nyereségét is az előző év azonos időszakához képest, így a profit 30,67 milliárd forint volt az év első kilenc hónapjában. A tavalyi év egészében 535,3 milliárd forintos bevétel mellett 34 milliárd volt a nyereség. Az Opusnak egyébként a mostani, harmadik negyedéves 14,5 milliárdos nyereségnél csak a 2021 utolsó negyedévi 17,9 milliárdos profit volt nagyobb. A cégcsoporthoz 36 társaság tartozik az ipar, a mezőgazdaság, az energetika, a turizmus és a vagyonkezelés területén.

6. EURÓPÁBAN IS VANNAK CÉLPONTJAI A HAMÁSZNAK

Németországban, Dániában és Hollandiában is Hamász-aktivistákat vettek őrizetbe, akik a gyanú szerint zsidó célpontok elleni merényletekre készültek. Nemrég az EU belügyi biztosa is terrorveszélyre figyelmeztetett az ünnepi időszak alatt. Közben Gázában folytatódtak a harcok, a palesztin áldozatok száma 19 ezernél jár, az izraeli katonák egyetlen nap alatt három, még októberben elhurcolt túsz holttestére bukkantak rá.

7. FRANCIA MULTI IS PÉNZELTE AZ ISZLÁM ÁLLAMOT

Hatalmas kártérítési per indult a világ egyik legnagyobb – Magyarországon is jelen lévő – építőanyaggyártó multija ellen, mert az tíz évvel ezelőtt fizetett az Iszlám Államnak, hogy a szélsőségesek működni hagyják a szíriai vállalatát. A francia Lafarge-t (amelyet azóta megvett a svájci Holcim) New Yorkban vitték bíróság elé azok a jazidi vallású túlélők, akiknek 2014-ben az egész népcsoportját ki akarták irtani az iszlamisták. Ügyvédjük Amal Clooney, a hollywoodi filmsztár, George Clooney felesége. A Lafarge tavaly egy büntetőperben már elismerte a felelősséget, akkor 778 millió dolláros büntetést kapott, a kártérítés nyilván ennél sokkal nagyobb lesz. A Magyarországon cementgyárakat működtető Holcim igyekszik elhatárolódni az ügytől, mondván, hogy az még mind azelőtt történt, hogy megvette volna a Lafarge-t.

8. BÖRTÖNBÜNTETÉSRE ÍTÉLTÉK AMERIKÁBAN BRÓDY JÁNOS FIÁT

Két év börtönre ítélte egy amerikai bíróság Bródy János fiát, Bródy Dánielt, aki informatikusként egy bankban dolgozott, ahonnan kirúgták, mire ő bosszúból feltörte bank rendszerét. Bródy elbocsátása után nem adta le céges laptopját, hanem azon keresztül törölte a bank kódtárait, rosszindulatú programot futtatott a naplók törlésére, és gúnyos megjegyzéseket hagyott a bank kódjában volt kollégáinak. Bródy a kirúgása után rendőrségi feljelentést tett azzal a hamis állítással, hogy laptopját ellopták az autójából, míg ő edzőteremben volt. A San Franciscó-i bíróság Bródyt a börtönbüntetés mellett 529 ezer dollár (182 millió forint) megfizetésére is kötelezte.

9. POGÁNY JUDIT A NEMZET SZÍNÉSZE LETT

Pogány Judit Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművészt választották be a Nemzet Színészei közé a cím jelenlegi birtokosai a nemrég elhunyt Csomós Mari helyébe. Pogány Judit segédszínészként a kaposvári Csiky Gergely Színházban kezdte pályafutását. 1978-tól két évig a Nemzeti Színház tagja volt, majd ismét a legendás kaposvári társulathoz szerződött, ahol száz körüli szerepet formált meg. 1994-től az Örkény István Színházban, a József Attila Színházban és a Katona József Színházban játszott. 2004 óta az Örkény Színház tagja. Sokoldalú művész, olyan sikeres filmekben szerepelt, mint az Eldorádó, a Sose halunk meg, A legényanya, a Csinibaba vagy a Zimmer Feri.

10. LESZ FRADI-TAVASZ AZ EURÓPAI PORONDON

Utolsó csoportmérkőzésén 1-1-es döntetlent játszott hazai pályán a Ferencváros labdarúgócsapata a Fiorentina ellen a Konferencia Ligában, így pedig a veretlenül 10 pontot szerző zöld-fehérek a 12 pontos firenzei lilák mögött másodikként jutottak tovább az egyenes kieséses szakaszba, maguk mögé utasítva a Genk és a Csukaricski csapatát. A Fradi egymás után a második évben léphet át a tavaszba a nemzetközi kupaporondon, a csoportelsőség elúszását csak azért bánhatja, mert így plusz rájátszáskör vár rá egy Európa Ligából kiesett csapattal, amely lehet akár az Ajax, a Betis vagy a görög Olimpiakosz is.

Comments are closed.