1. EGY TUCAT SZANKCIÓ
Az EU megszavazta a 12. szankciós csomagot Oroszország ellen, a célkeresztben ezúttal főleg az orosz gyémánt betiltása áll. Amíg a viszonylag keveset érő szankciók folyamatosan jönnek, a nyugati segítségre ez egyre kevésbé igaz. Egy ukrán tábornok szerint tervezett akciókról kell lemondaniuk, mert nem kapnak elég lőszert. Ezen segíthet az új rendkívüli EU-csúcs, amelynek megvan az időpontja: február elsején találkoznak a tagállamok vezetői, hogy meggyőzzék Orbán Viktort, járuljon hozzá a Kijevnek küldendő eurómilliárdokhoz, vagy ha ez nem sikerül, akkor állapodjanak meg abban, miként kerülik ki a magyar kormányfő vétóját. Egyelőre a republikánus ellenkezés miatt Washingtonból sem érkezhet újabb segély Ukrajnába, érkezhetnek viszont amerikai katonák Finnországba, a két ország ugyanis katonai együttműködést írt alá, ami növeli az amerikai jelenlétet a legújabb NATO-tagállamban. A lépést roppant idegesen fogadták Moszkvában, azonnal be is hívatták a finn nagykövetet és közölték, hogy növelni fogják az orosz katonai jelenlétet a finn határ térségében.
2. A PÁPA ÁLDÁSÁT ADTA A MELEGEK ÁLDÁSÁRA
Nagy lépés a katolikus egyháznak, kisebb az azonos nemű vallásos pároknak: a pápa engedélyezte, mostantól megáldhatják a meleg párokat is. Ferenc pápa még októberben utalt arra, hogy az egyház engedményt tehet, ami mostantól a spontán áldásokra vonatkozik, ez viszont nem jelenti a másság elfogadását. A Vatikán ugyanis ettől még objektíve bűnösnek tartja a homoszexuális kapcsolatokat, és a melegházasságot továbbra sem ismeri el. Éppen ezért a bíborosok kérésére most egyértelműsített spontán áldás semmilyen formában nem hasonlíthat egy esküvői szertartásra.
3. FILIPPÍNÓ-NAGYHATALOM LETTÜNK
Főként az elektronikai szektorban foglalkoztatják azt a 8-10 ezer Fülöp-szigeteki vendégmunkást, akik kölcsönzőcégeken keresztül érkeztek Magyarországra. Annak ellenére szívesen jönnek a filippinók hozzánk, hogy itt jóval kevesebbet kereshetnek, mint nyugatabbra: míg ott 1500-1700 eurót is kaphatnak, addig nálunk csak 550-600-at, viszont itt jár mellé ingyenes szállás, sőt gyakran étkezési támogatás is. A munkaerőexport szigorú szabályai szerint a gyári betanított, konyhai kisegítő, takarítói, pincér munkák esetén havi nettó 550 eurót (211 ezer forint), építőipari szakmunkáknál, különféle kékgalléros szerelőknél 700 eurót, kamionsofőröknél 850 eurót kell fizetni a vendégmunkásoknak, ennél kevesebb bérért nem engedik a külföldi munkavállalást. Magyarország létszámra jelenleg a filippínó munkavállalók paradicsoma a kontinensen, Európában ugyanis összesen 100 ezren dolgoznak.
4. MNB: FÉL SZÁZALÉK KÖRÜLI AZ IDEI GDP-VISSZAESÉS
A jegybank a várakozásoknak megfelelően ezúttal is 75 bázisponttal csökkentette az alapkamatot, amelynek mértéke holnaptól 10,75 százalék. Október óta ez volt a harmadik kamatcsökkentés. Virág Barnabás MNB-alelnök novemberben azt mondta, az év végére 11 százalék alá, jövő februárban 10 százalék alá csökkenhet az alapkamat. Frissítettek a 2023-as gazdasági prognózison is: idénre már egyértelműen GDP-visszaeséssel számolnak – 0,4-0,6 százalék lehet a csökkenés mértéke –, míg az inflációt 17,6-17,7 százalék közé várják. A forint árfolyama érdemben nem mozdult a kamatdöntésre, azonban az MNB várakozásainak publikálását követően másfél forintot gyengült az euróval szemben.
5. AZOK A DRÁGA ZALAI DOMBOK
Ami a leggazdagabb magyarok listáján az éllovas Mészáros Lőrinc, az lesz a magyarországi autópályák közül a Zalaegerszegre tartó M76-os. A jövőre induló beruházásban az M7-estől a zalai megyeszékhelyig még hiányzó 44 kilométert építenék meg. A kétszer kétsávos útszakasz teljes költségét 400 milliárd forintra taksálja Lázár János szakminiszter. Ez pedig a kilométerenkénti 9,2 milliárdos árral jócskán lepipálná az eddigi csúcstartó M6-os 4,5 milliárdos egységnyi tételét. Pedig ezúttal tolnai típusú alagutakat sem fúrnának a göcseji lankákba, viszont épülne négy völgyhíd, egy Zala-híd, valamint bekötik a sármelléki repülőteret is a sztrádába. Lázár egy interjúban egyébként azt mondta, részben tudatosan drágítják az autózást a sztrádadíjak emelésekor, hogy a közösségi közlekedés felé tereljék az embereket.
6. LOGISZTIKAI KÖZPONT LESZ A SOROKSÁRI GIGABERUHÁZÁS
Megszólalt a Soroksár és Gyál területén tervezett, kétkerületnyi méretű óriásberuházás fejlesztője, aki azt állítja, a területen nem lesz akkumulátorgyár, sem hulladéklerakó, sőt semmilyen vegyianyag-tevékenység sem. Ehelyett raktárépületek, utak fejlesztése és zöld hidrogént kiszolgáló benzinkút építése szerepel a terveikben egy logisztikai központ keretében. A fejlesztési terület fő tulajdonosa egy, a kormányfő vejéhez, Tiborcz Istvánhoz közelállónak tartott magántőkealap, a valódi befolyást jelentő osztalékelsőbbségi részvények pedig ugyancsak egy Tiborcz-céghez köthetőek.
7. NER-PER: BŰNÖZŐZHETI JELLINEKET VITÉZY
Belefér a véleménynyilvánítás szabadságába, hogy Jellinek Dániel üzletembert bűnözőnek nevezte Vitézy Tamás vállalkozó – így döntött jogerősen a Kúria abban a két éve húzódó, fordulatos perben, ami a NER-ben jelenleg jól futó, illetve egy onnan kiszorult milliárdos között folyt. Vitézy a „bűnöző” és a „maffia” szavakat használva írta le a közösségi médiában azt az ügyletsort, amivel szerinte Jellinek kiforgatta őt vagyonából. A Kúria ítéletének lényege, hogy annak ellenére speciális közszereplőnek számít az ország gazdaságára komoly befolyással lévő üzletember, hogy nem kötődik szorosan a politikai közélethez. Vitézy horvátországi ingatlanvagyona elvesztéséről úgy számolt be, hogy megnevezte azokat a személyeket, akik szerinte „az állampolgárok jogbiztonságát veszélyeztetik”, és akikből létrejött egy gazdasági maffia.
8. SZISZI HARMADSZOR ELNÖK
A rövid arab tavasz után tovább tart a hosszú arab tél: újraválasztották a legnépesebb arab országot 2014 óta vezető egyiptomi elnököt. A demokratikus, viszont iszlamista kormányt katonai puccsal megdöntő Sziszi diktátorokhoz méltóan 90 százalékot kapott, komoly kihívó nem állhatott rajthoz. Sziszi hatalmas infrastrukturális projektekkel akarja kiemelni a százmilliós országot a szegénységből, de egyelőre inkább csak még jobban eladósítania sikerült.
9. HAJHOSSZAL NYERT
1789 és 1848 után újabb forradalom Franciaországban: először választottak rövid hajú francia szépségkirálynőt, s a vihar nem is maradt el. Az anyai részről az Indiai-óceáni Reunionról származó húszéves szépség a közönség pontjai alapján csak a harmadik lett volna, ám a zsűri annyira felpontozta, hogy végül ő nyert, amit a döntéssel elégedetlenek úgy fogadtak, hogy a nyugati haladó elit rájuk akar kényszeríteni egy nemileg kevésbé egyértelmű szépségideált, s jövőre már biztos transznemű lesz a győztes. A döntés védelmezői szerint pedig épp ezek a vélemények mutatják meg, mennyire bigott a társadalom egy része. Közben a nők helyzetéről szóló társadalmi vita újabb fejezeteként a francia kormány felvetette, hogy meg kéne fosztani Gerard Depardieu-t a becsületrendjétől. A színész ellen tucatnyi nő tett feljelentést, és a minap egy dokumentumfilmben új, eddig ismeretlen felvételek kerültek elő, amelyeken minősíthetetlenül beszél nőkkel, illetve nőkről.
10. FÖLDRENGÉS KÍNÁBAN, VULKÁNKITÖRÉS IZLANDON
Pusztít a természet a Föld két átellenes pontján: Kína északnyugati részét 6,2-es erősségű földrengés rázta meg, a halottak száma már 120 felett van, rengeteg a sérült, a mentőalakulatok mínusz 14 fokban kutatnak a túlélők után, négyezer épület dőlt össze. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a katasztrófasújtotta országrész jóval ritkábban lakott, mint a keleti térség. Kínában legutóbb 2008-ban 7,9-es rengés volt, akkor 90 ezren haltak meg a sűrűn lakott Jünnyn tartományban. A vulkánkitörésekkel együtt élő Izlandon hetek óta tartó földrengések után ismét kitört egy két éve aktivizálódott, előtte századokig csendes vulkán. A lávafolyam miatt egy halászvároskából négyezer embert evakuáltak.