1. EGEKBEN A MAGYAR ÜZEMANYAGÁRAK
Tavaly nyáron jelentette be a pénzügyi tárca uniós előírásokra hivatkozva az idei januári 41 forintos üzemanyag-áremelést, amit a MOL két részre osztva terhelt a fogyasztókra, így mától újabb 21 forinttal drágult a benzin és a gázolaj a kutakon. A benzin átlagára ezzel literenként 578 forint, míg a gázolajé 609, de a dízelnél nincs megállás, szerdától újabb 3 forinttal emelkedik majd. A magyar benzin 2022 decemberéig a 480 forintos ársapka miatt a közép-európai régió legolcsóbbika volt, mostantól viszont már csak Szlovákiában tankolnak drágábban, mint mi, míg Horvátország és Szlovénia átlagára üzemanyagturizmusra csábítja a határ környékén élő magyarokat.
2. ÚJABB POCSÉK ÉPÍTŐIPARI ADATOK ÉRKEZTEK
Novemberben folytatódott az építőipar mélyrepülése: 12,8 százalékkal csökkent az ágazat termelése az előző év novemberéhez képest, és októberhez képest is 2,6 százalékos visszaesést mért a KSH. Ezzel 2023 első 11 hónapjában már 5,3 százalékos visszaesésnél járt az ágazat az előző év azonos időszakához képest. A szerződésállományt nézve viszont elmozdulás történt az elmúlt hónapok pocsék adatai után: novemberben végre bővülni kezdett az előző hónaphoz képest az új szerződések száma, de a hó végi szerződésállomány ezzel együtt is 21,2 százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel korábban, ami sok jót nem vetít előre.
3. KORMÁNYHATÁROZAT REJTI A MINISZTEREK VAGYONÁT
Most derült ki, hogy a kormány még 2022-ben hozott egy nem nyilvános határozatot, amely a miniszterek céges vagyonának elrejtését eredményezi. A határozat szerint ugyanis céges érdekeltségeiket bizalmi vagyonkezelőkre kell bízniuk, viszont nem kell számot adniuk a vagyon nagyságáról. A vagyonnyilatkozatokból sem derül ki a vagyonkezelésbe átadott cégek jellege és értéke. Jelenleg négy miniszter rendelkezik cégvagyonnal, ám ezekre nem mind vonatkozik a vagyonkezelésbe adás kötelezettsége. (Például a mikrovállalkozások és a zárt körű társaságok mentesülnek a szabály alól.) A miniszterek közül Szalay-Bobrovniczky Kristóf és Lantos Csaba adott át cégvagyont bizalmi vagyonkezelésbe.
4. HORIZONT HELYETT HU-RIZONT
Eddig 120 európai parlamenti képviselő, azaz a testület nagyjából minden hatodik tagja írta alá azt a petíciót, amely azt kéri, függesszék fel Magyarország uniós szavazati jogát. Bár annak továbbra sincs esélye, hogy ez a belátható jövőben bekövetkezzék, arra alkalmas lehet a képviselők akciója, hogy elvegye a brüsszeli és az uniós tagállamok vezetőinek kedvét, hogy túl sok engedményt tegyenek Orbán Viktornak. A magyar kormány közben próbálja saját forrásokból pótolni a kieső brüsszeli támogatásokat. HU-rizont néven nemzetközi kutatási programot indított nyolcmilliárd forintból, miután a jogállami gondok miatt kizártak bennünket a Horizont nevű EU-s programból. Más téren viszont éppen Brüsszeltől várunk segítséget: a magyar agrárminiszter lengyel, szlovák, román és bolgár kollégájával együtt levelet írt az unió illetékes biztosainak, amelyben mezőgazdasági védővámok kivetését követeli az ukrán termékekre.
5. SZÁZ NAP ÉS SEHOL A VÉGE
Száz napja tart a gázai háború, száz nappal ezelőtt hatoltak be Izrael területére a Hamász terroristái, öltek meg 1300 embert és hurcoltak magukkal több mint kétszázat. Az izraeli légicsapásoknak és a szárazföldi hadműveletnek már több mint 24 ezer palesztin halottjuk van, bár a szám feltehetően ennél is magasabb, hiszen sok holttest rekedhetett a lerombolt épületek alatt. Egyelőre nem is látszik, mikor lehet vége az izraeli offenzívának vagy hogy mi következik azután, ha egyszer véget ért. Nem enyhül a helyzet a Vörös-tengeren sem, ahol az amerikaiak és a britek újabb rakétacsapásokat intéztek a hajóforgalmat akadályozó palesztinbarát jemeni húszik ellen. A jemeni fegyveresek közölték, a csapások ellenére addig folytatják akcióikat, amíg Izrael a sajátját. A helyzet Magyarországon is érezteti hatását: a Vörös-tengeri szállítási problémák miatt egy hétre le kell állnia az esztergomi Suzuki-gyárnak.
6. TAJVAN NEM KÖZELEDIK A SZÁRAZFÖLDHÖZ
Csak kicsit tudta megfélemlíteni a tajvaniakat Kína: hiába fenyegetőzött burkoltan háborúval Peking, a sziget függetlenségpárti elnököt választott. William Lai a szavazatok negyven százalékával győzött, miután a másik két, Kínával sokkal barátibb jelölt nem volt hajlandó összefogni. Ez viszont azt is jelenti, hogy Lainak nem túl erős a felhatalmazása, főleg úgy, hogy a párhuzamosan megrendezett parlamenti voksoláson pártja csak a második helyen végzett. Vagyis legkésőbb az amerikai elnökválasztásig marad a jelenlegi feszült patthelyzet Peking, Tajvan és a szigetet védő Washington között. Peking dühösen vette tudomásul az eredményt, de egyelőre csak azzal vágott vissza, hogy még egy országot (a csendes-óceáni Naurut) vett rá arra, szakítsa meg a diplomáciai kapcsolatot Tajvannal, amelyet így már csupán 12 ország ismer el az egyetlen Kína képviselőjének.
7. A LÁVA ELÉRTE A VÁROST
Ismét kitört az az izlandi vulkán, amely miatt már novemberben ki kellett üríteni Grindavík városát. A múlt hónapban aztán be is következett a megjósolt kitörés, amely most megismétlődött. A lávafolyam több helyen át tudta törni a kiépített védfalakat és meggyújtotta a város szélén fekvő házakat. A Reykjavíktól 40 kilométerre fekvő négyezeres halászváros lakói nem tudják, mikor térhetnek vissza, és hogy marad-e egyáltalán valami a településükből.
8. ELINDULT A JELENTKEZÉS A NAPELEMES TÁMOGATÁSRA
Ma délelőtt nyílt meg az előregisztráció az új napelemes programra, amelyben 5 millió forint vissza nem térítendő állami támogatáshoz lehet hozzájutni – érkezési sorrendben – 15 160 pályázónak. Az indulás nem volt zökkenőmentes, a Központi Azonosítási Ügynök nevű rendszer meghibásodása miatt a regisztrációs folyamat több óráig is eltartott. A sikeres pályázóknak a teljes (tárolókapacitást is tartalmazó) beruházás költségeinek kétharmadát állja az állam, de legfeljebb 5 millió forintig.
9. A KORMÁNY AZONNAL ORVOSOLTA A FOCISTAPANASZT
Alighanem minden ágazat pezsgőt bontana, ha olyan sebességgel oldanák meg problémáját, mint azt a magyar profi futball kapcsán tette a kormány a ZTE sportigazgatójának öt nappal korábbi rádióbéli panasza nyomán. A gond az idegenrendészeti törvény miatt adódott, amely szerint 2024 januárjától február végéig nem adható ki tartózkodási engedély EU-n kívüli országok állampolgárainak – márpedig ez egybeesik a labdarúgó NB I téli átigazolási időszakával. Schmidt Ádám sportállamtitkár villámgyors intézkedése a BM-ben azonban megadta a felmentést, méghozzá az idei kiemelkedő világeseményekre való hivatkozással, vagyis az érintett sportolók kérelmezhetik a belügyminisztertől a dokumentumot. Futballal kapcsolatos hír az is, hogy egy ír lap szerint az MLSZ az angol Championshipben bomba formában játszó Blackburn-középpályás, az ír Sammie Szmodics honosítását tervezi magyar felmenőket találva – a szövetség kitérő választ adott az ügyben.
10. KÖZÉPDÖNTŐBEN A KÉZISEK, BRONZÉRT JÁTSZANAK A PÓLÓSOK
Remekül menetel a magyar férfi kézilabda és a vízilabda válogatott is az Európa-bajnokságokon. Kéziseink Montenegró és Szerbia legyőzésével már középdöntősök, miközben a néző-világrekordot is hozó (53 ezer ember volt a nyitányon a Düsseldorf felfűtött focistadionjában) németországi kontinenstorna végeredményétől függetlenül Chema Rodriguez megfiatalított csapata ott lesz az olimpiai selejtezőn is. Még nagyobb bravúrt mutatott be a már olimpiai résztvevő pólóválogatott, Varga Zsolt kapitány ugyanis világbajnokai helyett fiatal újoncokkal kísérletezve, a házigazda horvátoktól az elődöntőben kikapva egészen a bronzmeccsig jutott, ahol a már legyőzött olaszokkal játszhat, miközben megverte az olimpiai címvédő szerbeket is.