1. MELONI IS TELEFONÁLT AZ OLASZ FOGOLY MIATT
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is szóba hozta a Budapesten fogva tartott, szélsőbalos támadással gyanúsított honfitársa ügyét Orbán Viktornak telefonálva, ahogyan az olasz külügyminiszter is felrótta magyar kollégájának az itteni bánásmódot. A 39 éves olasz tanárnő a vád szerint az egyik fő szervezője volt a tavaly februári, kitörés napi budapesti utcai antifasiszta villámtámadásoknak, amelyekben ólmos botokkal agyba-főbe vertek kilenc, szélsőjobbosnak vélt járókelőt. A nő elsőrendű vádlottként bűnszervezetben elkövetett, életveszélyt okozó testi sértés miatt áll bíróság előtt, a másodrendű német férfi beismerés után három évet kapott és kiutasították, őt viszont irányítóként akár 11 éves elzárásra is ítélhetik. A magát ártatlannak valló Ilaria Salis panaszai felháborították az olasz közvéleményt, mert Salis szerint nálunk terroristaként kezelik, embertelen körülmények között, amit tetézett, hogy tárgyalására lábbilincsben vezették elő. Válaszul ma a büntetésvégrehajtás megmutatta a nő nyolcfős, lapostévés zárkáját, s olasz tolmácsát a személyzetben.
2. GYŐZELEMRE ÁLLNAK A PARASZTSEREGEK
A spanyol és az olasz farmerek is csatlakoztak német, belga és francia társaikhoz és útlezárásokba kezdtek. Azt szeretnék, hogy kormányuk és az EU változtasson a szerintük túl nagy terhet rájuk rakó környezetvédelmi szabályokon, védje meg őket az emelkedő költségektől és az olcsó importtól. Jelenleg Franciaországban a legkiélezettebb a helyzet, ahol a kormány páncélozott járművekkel védi az első számú nagybani piacot a blokádtól. De ugyanitt már az is látszik, hogy az európai parlamenti választásokhoz közeledve Macron elnök nem akar ujjat húzni a népszerű parasztokkal, s a német kormányhoz hasonlóan máris vonják vissza a bejelentett terveket a mezőgazdasági dízel adóemeléséről. Kezd engedni Brüsszel is, például azzal, hogy kevesebb vámmentes ukrán terméket enged be. A csütörtökön kezdődő brüsszeli csúcsra a belga gazdák is készülnek, akiknek korábbi tüntetésénél az egyik szervező a magyar kormány agytrösztjének, a Mathias Corvinus Collegiumnak a brüsszeli fiókja volt.
3. ELHELYEZKEDIK, AKI „TUD ÉS AKAR”
Januárban 233 ezer regisztrált álláskereső volt a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint, ami a tavalyi év elejihez képest 11 ezerrel alacsonyabb. A foglalkoztatási államtitkár szerint „aki tud és akar dolgozni, az el is tud helyezkedni”. A legfrissebb hivatalos adatok szerint tavaly novemberben az átlagos nettó kereset 428 ezer forint volt, ugyanakkor a nettó medián – aminél a foglalkoztatottak fele többet vagy kevesebbet keres – már csak 339 ezer forintnál állt. Jó hír viszont, hogy decemberben az ipari termelői árak átlagosan 7,2 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbinál, és az előző hónaphoz képest is csökkentek, ami elemzők szerint azt vetíti előre, hogy nem kell az infláció gyorsulására számítani, ami decemberben 5,5 százalékosra mérséklődött.
4. A MINI-DUBAJ SZERZŐDÉSÉT MÁR BETONOZZÁK
A kormány felbonthatatlan szerződés megkötésre készül az Egyesült Arab Emírségekkel a rákosrendezői mini-Dubajnak nevezett nagyszabású felhőkarcolós beruházásról az erről szóló friss kormányrendelet szerint. A 15 évre szóló megállapodást hat hónapos határidővel fel lehet ugyan mondani, de ez nem érintheti a már megkezdett projekteket, s az aláírt kötelezettségvállalásokat. Az első tervezetben még 228 milliárd forint értékű közlekedési beruházást vállalt magára a kormány, most már 304 milliárdot, amiből felüljárót, kerékpár- és gyalogosutakat építene, meghosszabbítaná a kisföldalattit. Új elem a „vasúti pálya befedése” parkosítás céljával és a reptérrel való összekötés gyorsvasúttal, valamint igen kedvező adókulcs (5 százalékos) az ingatlanfejlesztések értékesítéséhez.
5. GYURCSÁNYÉK VILLÁT VÁLTANAK
Ha kormányt egyelőre még nem is, villát azért vált a Gyurcsány-család, méghozzá úgy, hogy közben maradnak szűkebb lakóhelyükön, a Rózsadombon. A DK elnöke korábbi ígéretéhez tartotta magát, tehát elhagyják egykori kommunista pártvezető apósa, Apró Antal Szemlőhegy utcai klasszikus régi villáját, ahonnan egy Bimbó úti új építésű, minimalista villaparkba költöznek, amelyben közlésük szerint 160 négyzetméteres társasházi lakásban élnek majd. Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára a pártvezető anyósával, Apró Piroskával együtt még 2021-ben szereztek tulajdonrészt az épülő örökpanorámás luxusingatlanban, amelyet 4,31 milliós négyzetméteráron hirdettek.
6. MARAD TEHERAUTÓS BEHAJTÁSI DÍJ A FŐVÁROSBAN
A Fővárosi Közgyűlés a főispán felhívását elutasítva arról döntött, hogy egyelőre nem törlik el a budapesti teherforgalmi behajtási díjat. A teherautókra fizetett esetenkénti kétezer forintos díjat még 2009-ben vezették be a fővárosra nehezedő teherforgalmi nyomás csökkentésére, akkor összesen 26 korlátozott és védett övezetet alakítottak ki, a rendszer azóta így működik, évente átlagban negyedmillió közútkezelői behajtási hozzájárulást igényelnek a fuvarozók. A főispán szerint azonban ilyen rendeletet a főváros saját jogkörben nem hozhat, a vita most bíróságra kerül, miközben a főpolgármester a kormánytól kérte a helyzet jogi rendezését.
7. ELMENEKÜLT A POLGÁRMESTER AZ AKSIHARAG ELŐL
Sóskút polgármestere korlátozni akarta a részvételt a település határába tervezett akkufeldolgozóról szóló a lakossági fórumon, emiatt az tettlegességgel fenyegető botrányba fulladt. Kőnig Ferenc a lemondását követelő polgárok elől rendőrautóba beülve menekült el a helyszínről. Kőnig ugyanis csak a sóskútiakat akarta beengedni, márpedig a közeli Érdről, Pusztazámorról és Tárnokról is érkeztek tiltakozók, sőt, ellenzéki politikai pártok képviselői is megjelentek, ami végül a botrány miatt el is maradt, helyette fáklyás tüntetést tartottak. A szlovén Andrada cég korábban Alsózsolcán próbálta elfogadtatni akkubontó üzemét, de a borsodiak nem kértek belőle. Ezt tudva kérdés, miért bízott a jóval gazdagabb budai agglomerációs település elöljárója a sóskútiak tárt karjaiban.
8. A CSIGÁNÁL GYORSABBAN MENT CSŐDBE
A Külügyminisztérium fut a pénze után a szép reményekkel indult kisvárdai éticsiga-biznisz csődje miatt. A francia piacot megcélzó (ami kissé olyan, mint mondjuk Korzikáról édes desszertborttal betörni Tokajba) csigafeldolgozóra a tárca 2,5 milliárd támogatást, az állami Eximbank pedig 4,8 milliárd hitelt nyújtott, ám a 2019-ben szép reményekkel induló gyár 2020-ban már 950 milliós veszteséget produkált, miközben adóssága is meghaladta a 10 milliárdot. 2021-ben csődvédelmet kért, de ez sem segített rajta, egy év múlva elrendelték a felszámolását. A csigafeldolgozó cég egyébként már 2019-ben 7 milliárdos adósságot tolt maga előtt, amikor a kisvárdai kötődésű akkori nemzeti fejlesztési miniszter, Seszták Miklós felavatta a gyárat.
9. ALULÖLTÖZÖTT SVÉD ÓRIÁS
Gondok vannak a fast fashion egyik kitalálójánál, az olcsó, divatos, de nem tartós ruhákat kínáló svéd H&M-nél. A világ második legnagyobb ruhaüzletláncának vezetője lemondott, mert nem bírt sem a déli, sem a keleti konkurenciával. A H&M karácsonyi eladásai gyengébbek lettek a reméltnél, s az üzletbezárások meg az elbocsátások sem voltak elegendők a várt profitszint eléréséhez, így aztán a részvények is nagyot zuhantak. Az új cégvezérnek arra kéne rájönnie, hogyan tudná felvenni a versenyt a világ legnagyobb ruhaboltláncával, a Zaráról ismert spanyol Inditexszel, illetve a feltörekvő kínai fast fashion céggel, a neten áruló Sheinnel.
10. PLAYBOY, KORMÁNYFŐ, BÖRTÖNTÖLTELÉK
Még nem jogállamokban is ritkán látható két napon van túl a legnépszerűbb pakisztáni politikus, a dél-ázsiai atomhatalom volt miniszterelnöke. A korrupciós bűncselekmények miatt már eleve tavaly óta börtönben ülő Imran Khant tegnap még tíz év szabadságvesztésre ítélték, ma pedig kapott hozzá még 14 évet. Ezúttal ráadásul a feleségének is adtak ugyanennyit, aki a bírák szerint szintén túl sok ajándékot fogadott el first ladyként. Mindez egy héttel a választások előtt, amelyeket – ha indulhatna rajtuk – valószínűleg simán megnyerné a krikettjátékos playboyból lett muszlim populista politikus. A voksolás így még a szokásosonál is több feszültséget okozhat az Európát menekültekkel elárasztó, valójában a hadsereg által irányított negyedmilliárdos országban.