2025. 07. 18. péntek

1. VON DER LEYEN KÖZELÍT AZ ÚJRÁZÁSHOZ

A várakozásoknak megfelelően az Európai Parlament legnagyobb frakciója Ursula von der Leyent támogatja, hogy a júniusi EP-választások után is ő legyen a brüsszeli bizottság elnöke. A néppárti képviselők Bukarestben gyűltek össze, de sokan közülük egyáltalán nem is szavaztak, s voltak ellenszavazók is, így végül von der Leyen a lehetséges voksok mintegy felét gyűjtötte be. Az ellenszavazók között voltak az Orbánnal szövetséges szlovén jobboldali párt képviselői is. Az eredmény persze így is egyértelmű, s mivel a közvélemény-kutatások szerint a választások után is a középjobb fogja képezni a legnagyobb frakciót, ráadásul a német és a francia kormány is támogatja von der Leyent, nagy valószínűséggel ő marad a bizottság élén.

2. VÍZUM NÉLKÜL UTAZHATUNK KÍNÁBA

Magyarország is bekerült azon kevés ország közé, amelynek polgárai vízum nélkül utazhatnak Kínába. A március 14-től november végéig érvényes hangsúlyozottan kísérleti szabályozás a legfeljebb 15 napig tartó turista-, üzleti- vagy tranzitutakra szól. Magyarország mellett Svájc, Írország, Ausztria, Belgium és Luxemburg kapott most hasonló kedvezményt, amelyet a tavaly decemberi első körben már megadtak öt nyugat-európai országnak. A lépés célja, hogy valahogy felturbózzák a Covid óta gyengélkedő turizmust. A magyar külügy gyorsan be is jelentette, hogy áprilistól újra heti 13 repülőjárat közlekedik majd Magyarország és Kína között.

3. A SPANYOLOK NEM AKARNAK MAGYAR TULAJT

Hiába állapodott meg a spanyol Talgo cég hitelezőivel a vételi ajánlatról a Ganz-MaVag, a spanyol kormány meg akarja akadályozni a vonatgyár magyar kézbe kerülését. A spanyol közlekedési miniszter azt mondta, mindent megtesznek a magyar ajánlat elutasításáért, ami könnyen azt jelentheti, hogy nem fogják jóváhagyni az adásvételt. Madrid attól tart, hogy a magyar ajánlat mögött orosz befektetők, illetve maga a magyar állam húzódik meg, spanyol lapok arról cikkeznek, hogy a konzorcium mögött Tombor András vasúti befektető cége és az állami Corvinus alap áll, de ezt a magyar cégközlöny adatai nem támasztják alá. A magyar sajtó szerint a konzorciumot áttételeken keresztül a Mol irányítja. A céget stratégiai vállalatnak tartják a spanyolok, ezért tulajdonosváltás esetén is spanyol kézben akarják tartani az irányítását.

4. EGY HARMADIK AKKUGYÁR IS ÉPÜL GÖDÖN

Megépül a harmadik akkumulátorgyár is Gödön, erősítette meg a Samsung. Az új blokkban 2026-ban indulhat el a gyártás. Közben a második üzem építése is folyik, idén szeptemberre lesz kész. A harmadik üzemben – a Hyundaijal együttműködve – 2026 és 2032 között félmillió akkumulátort gyártanak majd, Fülöp-szigetekről toborzott vendégmunkásokkal. A gödi gyár súlyos környezetszennyezése miatt került a közérdeklődés középpontjába: az elmúlt években 88 tonna magzatkárosító oldószer került a levegőbe. Mindeközben fura fordulatot vett a Sóskútra tervezett akkugyár ügye, ugyanis a szomszédos Érden a térség KDNP-s országgyűlési képvelője a Fidesz polgármester-jelöltjével közösen kezdeményez népszavazást arról, hogy létesülhessen-e bármilyen akkuipari üzem a városban. Érden amúgy senki nem akar ilyen üzemet létesíteni, Sóskúton viszont azt nem tudni, lesz-e népszavazás vagy a kormány kiemelt beruházássá nyilvánítja az akkugyárat.

5. ALVÓ PÉNZÜNKÉRT AGGÓDIK A MINISZTÉRIUM

Körülbelül 5 milliárd forinton ülnek a SZÉP-kártya tulajdonosok. A nemzetgazdasági tárca intézkedett is: a szolgáltatóknak értesíteniük kell azon kártyatulajdonosokat, akiknek legalább 50 ezer forintnyi, 2022. október 15-e előtt jóváírt juttatás áll a számlájukon. Ez azért fontos, mert a juttatás megérkezését követő második naptári év május 31-éig lehet kedvező adózás mellett felhasználni ezen összegeket, utána már csak 15 százalékos „büntetés” mellett lehet megtenni ugyanezt.

6. MEGTALÁLTA AZ ÜGYÉSZSÉG MAGYAR PÉTERT

Ahogyan az várható volt, nem nézi a kormányzati világ ölbe tett kézzel Varga Judit NER-ből dobbantó exférjének forradalomhirdetését és ellenzéki ambícióit. A hatalom működésének korrupt vonásairól beszélő, s mocskos ügyekre utaló Magyar Péter ma azt jelezte a nyilvánosságnak, hogy egy ügyész kereste lakásán, mert feljelentés elmulasztása miatt tanúként hallgatnák ki korrupciós bűncselekményben. Magyar koncepciós eljárásról beszél, s Polt Péter legfőbb ügyész lemondását követeli. Az ügyészség is reagált, szerintük Magyarnak nyilatkozatai alapján tudomása volt hivatali vesztegetésről és feljelentés elmulasztásáról, s ezért február 27-e óta próbálják beidézni, de a levelet nem veszi át, a telefonra előbb nem reagált, majd visszahívást ígért, de nem tette meg.

7. POFONOK A NEREN BELÜL

A kormányzati nehézfegyver Megafonhoz hasonló mértékű költésekkel és hévvel lövi egy Lázár János érdekkörébe sorolt hódmezővásárhelyi lap Navracsics Tibort. A furcsa NER-béli harcban a Promenad24 azért támadja a minisztert, mert az szóba állt, egyeztetett a csongrádi város polgármesterével, Márki-Zay Péterrel. A lapban tulajdonos filmes és üzletember Rákay Philip erre bejelentette, eladja részesedését, s kiszáll a Lázár felügyelte mezőhegyesi ménesbirtok vezetéséből is, valamint elnézést kér Navracsicstól a támadó újságírók helyett – ők ugyanis nem foglalkoznak állítólagos tulajuk, Rákay figyelmeztetésével, támadnak tovább a véleményszabadságra hivatkozva. Erre jelentkezett be az eladó tulajdonrészre némi trollkodással Márki-Zay, hozzátéve, most kiderül, Rákay stróman-e, s valóban Lázár áll a lap mögött. Rákay erre dollárcseléd futóbolondnak nevezte a polgármestert, akivel nem hajlandó üzletelni. Lázár eddig annyit mondott a háborúról, hogy kiváló kollégák Navracsiccsal, de a cikkekben leírtakkal egyetért, s minisztertársai a nyári választásig kerüljék el városát.

8. KARÁCSONY AZ ÉPÜLETHIRDETÉSEKRE TÁMAD

A budapesti gigaméretű plakátok ellen vonul háborúba a főpolgármester. Karácsony Gergely meg akarja tisztítani a fővárost az általa „totálisan illegálisnak” nevezett gigahirdetésektől, amelyek a történelmi belváros gyönyörű épületeit csúfítják el. Karácsony szerint ezek eltávolítása a passzív kormányhivatal dolga lenne, ezért a főváros bíróságra megy a közterületek tulajdonosaként, ha pedig elmarasztaló döntés után is maradnának a reklámplakátok, azokat a politikus „saját kezűleg vágja majd le”. Karácsony harciasságára reagálva egyik lehetséges kihívója, a volt fideszes államtitkár Vitézy Dávid jelezte, tényleg tehetne a városvezető a vizuális szennyezés ellen, azaz nem kellene magának a fővárosnak bérbeadnia ilyen reklámfelületeket saját ingatlanjain, amire példaként egy kelenföldi magasépület hasznosítását említette.

9. FILIPPÍNÓKON ÁLLTAK BOSSZÚT A PALESZTINOKÉRT

Pár nappal az első elsüllyesztett hajó után meglettek az első halálos áldozatai is a jemeni lázadók vörös-tengeri támadásainak. Az acéltermékeket és kamionokat szállító True Confidence barbadosi zászló alatt hajózott, a legénysége pedig indiaiakból, vietnámiakból és Fülöp-szigetiekből állt, a három halott is közülük került ki. A jemeni támadók elvileg amerikai, brit és izraeli hajókat támadnak, hogy ezzel támogassák a palesztinok harcát, s szerintük a True Confidence is amerikai, ám ezt a hajó tulajdonosai cáfolják. Közben egy másik, az egész világot érintő esemény is történt a Vörös-tengeren: elvágtak négy tenger alatti adatkábelt, ami miatt negyedével csökkent az Európa és Ázsia közötti adatforgalom. Egyelőre nem tudni, baleset történt-e vagy szabotázs, az elsőként gyanúba hozott jemeni lázadók állítják, nem ők voltak.

10. MELEGREKORDOK VÉGTELEN SORA

A múlt hónap lett minden idők legmelegebb februárja az EU kutatóintézetének mérése szerint. Ami még ennél is aggasztóbb, hogy ez egyben azt is jelenti, hogy kilenc egymást követő hónapban dőlt meg a globális melegrekord. A mostani február bő egytized fokkal volt melegebb az előző, 2016-os csúcstartónál, az iparosodás előtti februári átlagot pedig csaknem 1,8 tized fokkal haladta meg, miközben a klímavédelmi egyezmények legfőbb célja az volt, hogy ez a hőmérsékletemelkedés ne haladja meg a másfél fokot.

Comments are closed.