2025. 07. 18. péntek

1. AZ INFLÁCIÓ MÁR A PADLÓN, A HIÁNY VISZONT AZ EGEKBEN

Minimálisan, de tovább csökkent az infláció: éves szinten 3,7 százalékkal lett drágább az életünk februárban a KSH szerint, januárhoz viszonyítva pedig 0,7 százalékkal nőttek az árak. Az MNB szerint az iparcikkek és élelmiszerek inflációjának lassulása ellensúlyozta az üzemanyagok drágulását. Kormányzati szempontból az infláció „legyűrve”, viszont az államháztartásban nagy lyukat ütött a február, ugyanis óriási, több mint 1700 milliárdos deficittel zárt a büdzsé februárban, amivel két hónap alatt elértük a teljes évi előirányzat kétharmadát. Közben a Bloomberg már arról ír, hogy Matolcsy György jegybankelnök és Orbán Viktor kormányfő már szóba se áll egymással.

2. ORBÁN AMERIKÁBAN

Harcias évértékelő beszédet tartott az amerikai elnök. Joe Biden többször is beleszállt republikánus elődjébe-kihívójába. Donald Trump közben közölte, hogy minél hamarabb elnökválasztási tévévitát szeretne Bidennel, bár Trump se vállalt vitát republikánus ellenfeleivel az elmúlt hónapokban. Trump floridai birtokára tegnap megérkezett egyik legnagyobb európai rajongója, a magyar miniszterelnök. Orbán Viktor amerikai útjának első napján az egyik legfontosabb republikánus-trumpista agytröszt washingtoni rendezvényének vendége volt. A Trump-Orbán találkozó résztvevőinek üzent Donald Tusk lengyel kormányfő, mondván, nem szeretné, ha ez a két politikus döntene Ukrajnáról és a békéről. Közben az is nyilvánosságra került, hogy a visegrádi országok legutóbbi találkozóján a lengyel és a cseh miniszterelnök kiabálva bírálta Orbánt Moszkva-barát politikája miatt, miközben az elvileg Orbánnal szövetséges szlovák Robert Fico mélyen hallgatott.

3. AZ OROSZOK ELŐRENYOMULTAK, MACRON CSAPATOKAT KÜLDENE

Több halálos áldozata van az orosz hadsereg tegnapi rakétatámadásainak az észak-ukrajnai Szumi városában, valamint Csernyihiv és Harkiv megyében, ahol 57 település evakuálását rendelték el. A stratégiai fontosságú Avdijivka város februári elfoglalása óta nyomulnak nyugat felé az oroszok, több falut is elfoglaltak. Kijev azt állítja, tartják a vonalat, de az oroszok öt helyen támadnak egyszerre az 1000 kilométer hosszú fronton. Közben Emmanuel Macron francia csapatok Ukrajnába küldését vetette fel, ha az oroszok áttörnék a frontot Kijev vagy Odessza felé. Sebastien Lecornu védelmi miniszter szerint ugyanakkor szó sincs arról, hogy szárazföldi csapatokat küldenének harcolni, de kiképzési és aknamentesítési feladatokra engedélyezte jelenlétüket, és ma bejelentette, hogy francia cégek ukrán vállalatokkal partnerségben idén nyártól Ukrajnában gyártanak majd fegyvereket.

4. AZ ÁLLAMFŐ SZERINT APJA FILOSZEMITA VOLT

Megszólalt az új köztársasági elnök édesapja politikai múltjával kapcsolatban, miután történészek azt állították, Sulyok Tamás egy tavalyi interjúban átszínezte apja szerepét a második világháborút megelőző és azt követő eseményekben. Karsai László szerint az apát nem ítélte halálra a Népbíróság, a kommunisták sem üldözték, ahogyan Sulyok arra utalt, viszont antiszemita, nácibarát ügyvéd volt. Sulyok Tamás egy heti hallgatás után most nyilatkozott az ügyről, azt hangsúlyozva, hogy a családi múlt a magyarok többségéhez hasonlóan náluk is tabutéma volt a rendszerváltásig, s ő a mai napig létező családi legendárium alapján mesélt tavaly apjáról, amit nem ismétel meg, mert nem szeretné értelmetlen vitákkal terhelni a közéletet. Sulyok szerint bizonyosan nem apja publikálta a neki tulajdonított 1944-es szélsőjobboldali hangvételű cikket, mert „szociálisan érzékeny, hazafias, filoszemita ember” volt. Az új államfő a történészi polémiát – mely szerint hazudott apja szerepéről – nemtelen támadásnak tartja.

5. EZERMILLIÁRDOS PROFIT AZ OTP-NÉL

Az OTP tavalyi konszolidált korrigált adózás utáni eredménye 1000 milliárd forint fölé nőtt, ami 70 százalékos növekedés az előző évhez képest. A nyereség kétharmadát az OTP külföldi bankjai érték el. A rekordprofit után a bankcsoport várhatóan rekordosztalékot fizet, a gyorsjelentés szerint mintegy 150 milliárdot, azaz részvényenként 535 forintot.

6. KÖLTSÉGVETÉSI CSALÁSSAL VÁDOLJÁK A T-SYSTEMS VOLT VEZÉRIGAZGATÓJÁT

Jelentős vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntettével vádolja a győri ügyészség Kaszás Zoltánt, a T-Systems volt vezérigazgatóját. Ha elítélik, 100 milliós vagyonelkobzásra és öt év börtönbüntetésre számíthat. A vád szerint Kaszás a T-Systems nevében jelentősen túlárazott szerződéseket kötött egy bűnszervezet cégeivel, és az ügyletekből származó profit jelentős részét zsebre tette. Bűntársa Fuzik Zsolt volt, aki a bűnszervezetet és azt a céget vezette, amely 2019 nyarán 10 évre elnyerte a BKV informatikai rendszerének üzemeltetési jogát 50 milliárdért, majd a munkát két alvállalkozó végezte el: a 4iG és a T-Systems. Utóbbi további kamu alvállalkozókat vont be, és a cégláncolat tagjai jutalékot kaptak az extraprofitból, megkárosítva a fővárost és az államot. Fuzik vádalkut kötött, így csak 4 év börtönt kért rá az ügyészség. Ő vallotta azt, hogy szocialista politikusok kenőpénzt vettek át tőle.

7. RAHIMKULOVÉK OKOZTÁK A CORVINUS BOTRÁNYÁT

Az ország egyik leggazdagabb családjának, a jelentős MOL-részvénycsomaggal is rendelkező Rahimkulov famíliának a gyereke volt az a hallgató, akit szülei nyomásgyakorlása után soron kívül, külön engedéllyel a dékán vizsgáztatott le a Corvinus Egyetemen. A vizsgabotrány úgy ért véget, hogy csak az ügy miatt tiltakozó és etikai vizsgálatot kezdeményező oktatót rúgták ki. Most derült ki, hogy Rahimkulov Timur gyerekével kivételeztek. Az orosz-magyar kettős állampolgárságú Rahimkulovnak és fivérének összvagyona 300 milliárd, amivel a leggazdagabb 15 magyar között vannak. A Corvinust fenntartó alapítvány az államtól a MOL részvényeinek a 10 százalékát kapta, és kuratóriumának elnöke a Mol-vezér Hernády Zsolt.

8. SEREGHAJTÓK KÖZT A NEMEK KÖZTI BÉRKÜLÖNBSÉGBEN

Magyarországon az elmúlt évtizedben 18,4 százalékról csupán 17,5 százalékra csökkent a férfiak és nők közötti bérkülönbség. Az egy százalék alatti nemek közti évtizedes javulás pedig az EU tagországai közül a második leggyengébb érték a fizetéskülönbségek eltüntetése terén, mert a horvátoknál még tovább is nyílt az olló. A vizsgált időszakban Észtországban, Ausztriában és Csehországban kerestek legjobban a férfiak a nőkhöz képest, ezen a listán hatodik Magyarország. Európában csak Luxemburgban fordult át a trend, ott már 0,7 százalékkal a nők keresnek jobban. Az uniós átlag is csupán 2,4 százalékos javulást mutat. 2021-ben egyébként a magyar nők átlagosan bruttó 401 700 forintot kerestek, ami 77 500 forinttal maradt el a férfiak átlagától. Ennek oka alapvetően az, hogy a nők jellemzően gyengébben fizető területeken dolgoznak (oktatás, szociális szektor), de a gyermekvállalás miatt megszakadó karrierek is rontanak az összképen.

9. HARMINCEGY MILLIÁRD EURÓ A SZERVEZETT BŰNÖZÉS DROGBEVÉTELE AZ UNIÓBAN

Az európai kábítószerpiac becsült kiskereskedelmi értéke legalább 31 milliárd euró volt a 2021-es adatok alapján az Europol és egy kábítószerügyekkel foglalkozó uniós szervezet jelentése szerint. Kannabiszból 12,1 milliárd, kokainból 11,6 milliárd, heroinból 5,2 milliárd eurós bevételük volt a szervezett bűnöző csoportoknak az európai drogpiacon. Az amfetaminok fogyasztását 90 tonnára becsülték.

10. PEDOFIL VIZSGÁLAT ÉS FELMENTETT RENDŐRGYILKOS

Hamar visszahullt Gyurcsány Ferenc pártjára pedofilozó plakátkampányuk, ugyanis Újbuda DK-s polgármesterének kezdeményezésére felfüggesztették a vezetőjét annak az óvodának, amelyiknek mosdójában egy gondozó kisgyermekkel fajtalankodott. Az újbudai képviselő-testület ugyanakkor vizsgálóbiztost nevezett ki a történtek feltárására. A pedofília gyanújával letartóztatott pedagógiai asszisztens egyébként cégével kampányfilmeket is készített az önkormányzatnak. Újbudához kapcsolódó hír az is, hogy a bíróság felmentette, s kóros elmeállapota miatt elrendelte kényszergyógykezelését annak a férfinek, aki tavaly a kerületben gyilkolt meg egy rendőrt.

Comments are closed.