1. A MÚLTAT VÉGKÉPP ELTÖRÖLNI
Az Országgyűlés elfogadta az új kormányzat eddigi legnagyobb törvénycsomagját, amely a Tisza szerint lehetővé teszi a visszatartott európai uniós források hazahozatalát. Ennek jegyében akár két év börtönt is kaphat az, aki valótlan vagy hiányos vagyonnyilatkozatot ad le. A csomag szigorítja a közbeszerzési összeférhetetlenségi szabályokat, bővíti a nyilvánosan hozzáférhető közadatok körét, és teljesen nyilvánossá teszi az Elektronikus Közbeszerzési Rendszer dokumentumait, amelyekhez a jövőben regisztráció nélkül is hozzá lehet férni. Nőttek a parlamenti vizsgálóbizottságok jogkörei is, ha valaki nem jelenik meg, súlyos bírságot kaphat és elő is vezettethetik. Az állam visszaveszi a közfeladatot ellátó közérdekű alapítványok vagyonát. Kivezették az üzemanyagok védett árát is, mert már amúgyis azok alá ment az ár, ráadásul az új szabályok könnyebbé teszik az újbóli kormányzati beavatkozást.
2. FELSZÁMOLJÁK A JELENLEGI KÖZMÉDIÁT
A Tisza Párt képviselői a Mi Hazánk támogatásával módosították a médiatörvényt. A változás következtében szinte az összes, a közmédiát jelenleg működtető és felügyelő szerv megszűnik, a vezetők és a tagok megbízása is lejár, a működtetés és a finanszírozás is teljesen átalakul. A közmédiát két cégre, a Magyar Rádió és Televízióra, valamint a Magyar Távirati Irodára bontják. Az új vezetőket nyílt pályázaton választják majd ki. A közmédia függetlenségét és gazdálkodását egy Független Közmédia Testület nevű grémium fogja ellenőrizni, amelybe három tagot a kormánypárt, három tagot az ellenzéki pártok, három tagot pedig médiaszakmai szervezetek jelölnek. A független médiumok támogatására Sajtóalapot hoznak létre.
3. ÁLLAMFŐSÉG A VESZÉLYES SZAKMÁK KÖZT
Tovább üti az államfőt a miniszterelnök, Magyar Péter ugyanis közölte, javasolni fogják, hogy azoknak az elnököknek, akik nem töltik ki teljes ciklusukat, ne járjanak az élethosszig tartó juttatások. Ez érintené Sulyok Tamáson kívül Novák Katalint és Schmitt Pált is. Magyar szerint augusztus 20-ra lehet új elnöke az országnak, s az sem zavarná a miniszterelnököt, ha Sulyok utódja akár egy kormánytag lenne, akár a Tisza-szigetekből érkezne, mert a pártháttér ellenére szerinte még lehet jó elnök valakiből, de az sem kizárt, kívülről érkezik az új államfő. A Tisza elnöki mandátumát megszüntető javaslata kapcsán Sulyok „óva intett a közhatalom önkényes gyakorlásától”, s az Amnesty International emberjogi szervezet szerint sincs rendben a kormány eltávolítási megoldása, mert „Sulyok Tamásnak is joga van a tisztességes eljáráshoz”.
4. LUXIZÁSBÓL KÉREGETÉS
Nem úgy tűnik, mintha a NER meggazdagodott nagyágyúi most vissza akarnának adni politikai jótevőiknek, ez pedig olyan abszurd felhíváshoz is vezethet, mint amit most a Fidesz egy veterán frontembere, volt minisztere és egyik belső kritikusa közösen tett meg. Navracsics Tibor és Ferencz Orsolya ugyanis nyílt levélben kéri a jobboldali tőkéseket az összeomló fideszes média finanszírozására. Navracsicsék ezt azzal indokolják, hogy „akkor is polgári értékeket valló patriótának kell lenni, amikor az nehéz”, ráadásul a jobboldalnak gyakran kellett tartania a hátát oligarcháik luxuskörülményei miatt. A politikusok elvárják, hogy a jobboldali nagytőke finanszírozzon egy minőségi médiaportfóliót, a most kirúgott sajtómunkásoknak is segítve – a segélykiáltás címzettjei nem sietnek reagálni.
5. ÖRDÖGI PARKFENNTARTÓK ANGYALFÖLDÖN IS
A XIII. kerületi önkormányzat idén tavasszal, két és fél hónappal azelőtt, hogy Óbudán korrupció gyanúja miatt helyi politikusokat vettek őrizetbe, hároméves, kilencmilliárd forintos keretszerződést kötött a korrupciós ügyben érintett cégcsoport egyik vállalatával, amelyik amúgy már 2012 óta gondozza Angyalföld parkjait. A gyanút fokozza, hogy a Parkfenntartó Kft. versenytársának ajánlatát azért érvénytelenítették, mivel „aránytalanul alacsony” árat adott.
6. KIS POFON, INKÁBB CSAK SIMOGATÁS
Az MNB monetáris tanácsa négyéves mélypontra, hat százalékra csökkentette az alapkamat szintjét. A forint erősödéssel reagált a 0,25 pontos kamatvágásra. Jóval ellentmondásosabb volt a jegybank egy másik mai döntése, amellyel szinte jelképes, 43 millió forintos bírságot rótt ki a Molra, amiért az csak napokkal később tájékoztatta a befektetőket a Barátság kőolajvezeték leállásáról, mint ahogy azt a szabályok előírták. A támadás és a bejelentés közötti időben, ráadásul több vezető is jövedelmezően használta ki ezt a tudását és milliárdos haszonra tett szert, ám az MNB mégsem indított eljárást bennfentes kereskedelem miatt. A rendőrség viszont nyomoz.
7. MIKSZÁTHI IRÁNYT VESZ
Kimozdul a fővárosi közegből Gyurcsány Ferenc, a korábbi baloldali miniszterelnök ősztől már kétlaki életet él, miután nemrégiben Mikszáth Kálmán kisnemeseinek irodalmi-politikai vidékén, Nógrádban vásárolt magának egy lakóházként működő régi malomépületet. Ecseg polgármester asszonya közös fotóval jelentette be Gyurcsány érkezését, aki hosszabb távon már életvitelszerűen a falu lakója lesz, s részt vesz annak közéletében is. A többszáz éves, helyi védettségű épület a cserháti tájvédelmi körzet kapujában van a falu végén, ahonnan Hollókő csak 15 perc. Válása előtt Gyurcsány egy másik politikailag ismert helyen, az Antall-család egykori somogyi falujában, Kötcsén birtokolt egy kúriát.
8. A SAS NEM KAPDOS LENGYELEKET
Egyre jobban elmérgesedik az ukrán-lengyel vita, miközben a két országnak óriási szüksége van egymásra Moszkva fenyegető árnyékában. A vita a második világháború környékére nyúlik vissza, amikor ukrán alakulatok egyrészt felszabadító háborút vívtak a szovjet-orosz csapatok ellen, másrészt tömegesen irtották a lengyeleket (és a zsidókat). Ezekről a fegyveresekről neveztek most el egy katonai alakulatot az ukránok, s ezen háborodtak fel annyira a lengyelek, hogy a lengyel elnök visszavonta az ukrán államfőtől a legmagasabb kitüntetést, a Fehér Sas-rendet. Volodimir Zelenszkij felháborodottan küldte vissza a sast, más volt és jelenlegi ukrán vezetők pedig sorban közölték, hogy ők is lemondanak különböző lengyel kitüntetéseikről, miközben a lengyel elnökkel szembenálló lengyel kormányfő próbál higgadtságra inteni mindenkit, mondván ez a vita csak Vlagyimir Putyinnak használ.
9. NÉPSZERŰTLENSÉGI HARC
Bár az olasz miniszterelnök kezdetben az amerikai elnök kedvenc európai politikusa volt, az elmúlt pár napban egészen példátlan üzengetéssé fajult a Donald Trump és Giorgia Meloni közötti kapcsolat. A mélyrepülést egy Trump-interjú indította el, amelyben az elnök azt állította, hogy Meloni szabályosan könyörgött neki egy közös fotóért, hogy azzal növelje a népszerűségét odahaza. Meloni ezt felháborodottan tagadta, mondván Trump csak népszerűtlenséget hoz mindenkire. Az üzenetváltások miatt az olasz külügyminiszter tervezett washingtoni látogatását is lemondták, az olasz kormányfő népszerűségén viszont végül emelt a civódás.
10. A VB TRIUMVIRÁTUSA: MESSI, MBAPPÉ, HAALAND
A mesterhármasa után most két gólt lőtt Lionel Messi, így most már az argentin egyedül vezeti 18 góllal a világbajnokságok örökös góllövőlistáját. Igaz, ez csak kettővel több a francia Kylian Mbappé találatainál, aki az első meccse után a másodikon is két gólt termelt, hasonlóan a vébé eddigi harmadik nagy gólvágójához, a norvég Erling Haalandhoz. Ebből is látszik, hogy a felduzzasztott létszám eddig nem megy a szórakozás rovására: a kiemelkedően magas, hármas gólátlag egyik oka állítólag a vébén használt labda kiszámíthatatlanabb röppályája. Negyven év után egyébként ismét szerzett gólt magyar elsőosztályban futballozó játékos: a Győrben játszó algériai Nadhir Benbouali.